Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemeenten en pensioenfonds PFZW ook mogelijk dupe datalek

Gemeenten en pensioenfonds PFZW ook mogelijk dupe datalek

LEIDEN (ANP) - Ongeveer 13.000 inwoners van de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest zijn mogelijk ook de dupe van een groot datalek bij een bedrijf dat software levert aan marktonderzoeksbureaus. De burgers waren benaderd voor gemeentelijke enquêtes.

Volgens Leiden zijn mogelijk namen, geboortejaren en geslachten gelekt, evenals de wijk waar mensen wonen. "Het gaat nadrukkelijk niet om gegevens als woonadressen, telefoonnummers, e-mailadressen of burgerservicenummers. Dat maakt de kans klein dat de mensen van de steekproef voor de enquête benaderd kunnen worden door derden met verkeerde bedoelingen", aldus wethouder Ashley North. Ook de antwoorden die mensen bij de enquête hebben gegeven, zijn volgens de gemeente niet ingezien.

Het Pensioenfonds Zorg & Welzijn (PFZW) is mogelijk ook getroffen. De organisatie zoekt dat nog uit en heeft nog geen zekerheid, maar heeft de aangesloten deelnemers alvast geïnformeerd. Als er informatie is gelekt, gaat het volgens het fonds om bijvoorbeeld namen en mailadressen, maar niet om financiële gegevens en wachtwoorden. PFZW heeft bijna 3 miljoen deelnemers, maar het fonds weet niet van hoeveel mensen de informatie naar buiten kan zijn gekomen.

Klanttevredenheidsonderzoek

Leiden en PFZW zeggen niet om welke softwareleverancier en welk onderzoeksbureau het gaat. De gemeente Leiden zegt echter wel: "Deze uitgevoerde hack is grootschalig en treft meerdere bedrijven en instellingen, in de media heeft u daar de afgelopen dagen over kunnen vernemen."

Zo'n 2000 deelnemers aan een klanttevredenheidsonderzoek van afvalverwerker Circulus zijn mogelijk getroffen door een lek bij Right Marktonderzoek. Het zou daarbij vooral gaan om namen en e-mailadressen. Van enkele tientallen deelnemers zijn er mogelijk telefoonnummers gelekt. Een woordvoerder van Right Marktonderzoek benadrukte dat de impact "minimaal" is, maar noemde verder geen cijfers. In dit geval komt het door een lek bij softwareleverancier Nebu.

Bij het softwarebedrijf uit Wormerveer kwam vorige week een groot datalek boven water. Voor zover bekend zijn daardoor al meer dan twintig organisaties getroffen, waaronder de NS, VodafoneZiggo, Vrienden van Amstel Live, pensioenfonds PME, verzekeraar CZ, de Nationale Postcodeloterij, spoorbeheerder ProRail, de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland en meerdere woningcorporaties. Nebu is niet bereikbaar voor de media. Marktonderzoeksbureau Blauw uit Rotterdam klaagt dat het ook geen informatie krijgt. Het bureau heeft daarom een kort geding aangespannen, dat dinsdag dient.

Meer uit Binnenland

Weer protest bij concert Ye in GelreDome

ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem wordt opnieuw geprotesteerd tegen de komst van Ye naar Nederland. De Amerikaanse rapper geeft maandagavond een concert in het stadion, zijn tweede in Nederland sinds 2013. Het protest is met een handvol demonstranten een stuk kleinschaliger dan dat van zaterdag. Toen waren er enkele tientallen betogers.

24 minuten geleden
Staatscommissie: politiek te afzijdig tegenover discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Overheid en politiek houden zich te afzijdig als het gaat om discriminatie en racisme. Dat zei Joyce Sylvester, voorzitter van de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme, maandag bij de presentatie van haar eindrapport. "Wie de macht heeft om grenzen te stellen, en zwijgt wanneer mensen worden gediscrimineerd om wie zij zijn, houdt de status quo in stand."

3 uur geleden
Staatscommissie: aanbevelingen tegen discriminatie niet opgevolgd

DEN HAAG (ANP) - Aanbevelingen om discriminatie en racisme tegen te gaan zijn onvoldoende opgevolgd door de overheid. Dat stelt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in haar eindrapport. Daarom is er volgens de commissie nog steeds sprake van wijdverbreide discriminatie bij de overheid. De commissie komt met tien aanbevelingen die "vragen om politieke moed, leiderschap, bestuurlijke en ambtelijke inzet en maatschappelijke betrokkenheid".

4 uur geleden
Asielzoekers te vol Ter Apel kunnen tot donderdag in Roden slapen

RODEN (ANP) - Er is nog steeds geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum bij Ter Apel kunnen slapen. Tot en met donderdagochtend hoeven zij niet buiten op het gras bij het azc te slapen, maar kunnen ze terecht in een sporthal van Sportcentrum De Hullen in het Drentse Roden.

5 uur geleden
Massaclaim om datalek bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker

AMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women's Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.

6 uur geleden
Overtuigend verhaal effectiviteit avondklok ontbrak, stelt Bruls

DEN HAAG (ANP) - Toen er begin 2021 werd gesproken over de invoer van een avondklok, ontbrak een overtuigend verhaal dat die coronamaatregel daadwerkelijk ging werken. Dat zei Hubert Bruls, sinds 2012 burgemeester van Nijmegen en destijds voorzitter van het Veiligheidsberaad, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

7 uur geleden
Kabinet wilde te snel versoepelen in coronatijd, stelt Bruls

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde in 2020 wel heel snel versoepelingen doorvoeren in het coronabeleid, stelde de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

8 uur geleden