Gemeenten en pensioenfonds PFZW ook mogelijk dupe datalek
LEIDEN (ANP) - Ongeveer 13.000 inwoners van de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest zijn mogelijk ook de dupe van een groot datalek bij een bedrijf dat software levert aan marktonderzoeksbureaus. De burgers waren benaderd voor gemeentelijke enquêtes.
Volgens Leiden zijn mogelijk namen, geboortejaren en geslachten gelekt, evenals de wijk waar mensen wonen. "Het gaat nadrukkelijk niet om gegevens als woonadressen, telefoonnummers, e-mailadressen of burgerservicenummers. Dat maakt de kans klein dat de mensen van de steekproef voor de enquête benaderd kunnen worden door derden met verkeerde bedoelingen", aldus wethouder Ashley North. Ook de antwoorden die mensen bij de enquête hebben gegeven, zijn volgens de gemeente niet ingezien.
Het Pensioenfonds Zorg & Welzijn (PFZW) is mogelijk ook getroffen. De organisatie zoekt dat nog uit en heeft nog geen zekerheid, maar heeft de aangesloten deelnemers alvast geïnformeerd. Als er informatie is gelekt, gaat het volgens het fonds om bijvoorbeeld namen en mailadressen, maar niet om financiële gegevens en wachtwoorden. PFZW heeft bijna 3 miljoen deelnemers, maar het fonds weet niet van hoeveel mensen de informatie naar buiten kan zijn gekomen.
Klanttevredenheidsonderzoek
Leiden en PFZW zeggen niet om welke softwareleverancier en welk onderzoeksbureau het gaat. De gemeente Leiden zegt echter wel: "Deze uitgevoerde hack is grootschalig en treft meerdere bedrijven en instellingen, in de media heeft u daar de afgelopen dagen over kunnen vernemen."
Zo'n 2000 deelnemers aan een klanttevredenheidsonderzoek van afvalverwerker Circulus zijn mogelijk getroffen door een lek bij Right Marktonderzoek. Het zou daarbij vooral gaan om namen en e-mailadressen. Van enkele tientallen deelnemers zijn er mogelijk telefoonnummers gelekt. Een woordvoerder van Right Marktonderzoek benadrukte dat de impact "minimaal" is, maar noemde verder geen cijfers. In dit geval komt het door een lek bij softwareleverancier Nebu.
Bij het softwarebedrijf uit Wormerveer kwam vorige week een groot datalek boven water. Voor zover bekend zijn daardoor al meer dan twintig organisaties getroffen, waaronder de NS, VodafoneZiggo, Vrienden van Amstel Live, pensioenfonds PME, verzekeraar CZ, de Nationale Postcodeloterij, spoorbeheerder ProRail, de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland en meerdere woningcorporaties. Nebu is niet bereikbaar voor de media. Marktonderzoeksbureau Blauw uit Rotterdam klaagt dat het ook geen informatie krijgt. Het bureau heeft daarom een kort geding aangespannen, dat dinsdag dient.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
1 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
2 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
4 uur geleden