Gemeenten en pensioenfonds PFZW ook mogelijk dupe datalek
LEIDEN (ANP) - Ongeveer 13.000 inwoners van de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest zijn mogelijk ook de dupe van een groot datalek bij een bedrijf dat software levert aan marktonderzoeksbureaus. De burgers waren benaderd voor gemeentelijke enquêtes.
Volgens Leiden zijn mogelijk namen, geboortejaren en geslachten gelekt, evenals de wijk waar mensen wonen. "Het gaat nadrukkelijk niet om gegevens als woonadressen, telefoonnummers, e-mailadressen of burgerservicenummers. Dat maakt de kans klein dat de mensen van de steekproef voor de enquête benaderd kunnen worden door derden met verkeerde bedoelingen", aldus wethouder Ashley North. Ook de antwoorden die mensen bij de enquête hebben gegeven, zijn volgens de gemeente niet ingezien.
Het Pensioenfonds Zorg & Welzijn (PFZW) is mogelijk ook getroffen. De organisatie zoekt dat nog uit en heeft nog geen zekerheid, maar heeft de aangesloten deelnemers alvast geïnformeerd. Als er informatie is gelekt, gaat het volgens het fonds om bijvoorbeeld namen en mailadressen, maar niet om financiële gegevens en wachtwoorden. PFZW heeft bijna 3 miljoen deelnemers, maar het fonds weet niet van hoeveel mensen de informatie naar buiten kan zijn gekomen.
Klanttevredenheidsonderzoek
Leiden en PFZW zeggen niet om welke softwareleverancier en welk onderzoeksbureau het gaat. De gemeente Leiden zegt echter wel: "Deze uitgevoerde hack is grootschalig en treft meerdere bedrijven en instellingen, in de media heeft u daar de afgelopen dagen over kunnen vernemen."
Zo'n 2000 deelnemers aan een klanttevredenheidsonderzoek van afvalverwerker Circulus zijn mogelijk getroffen door een lek bij Right Marktonderzoek. Het zou daarbij vooral gaan om namen en e-mailadressen. Van enkele tientallen deelnemers zijn er mogelijk telefoonnummers gelekt. Een woordvoerder van Right Marktonderzoek benadrukte dat de impact "minimaal" is, maar noemde verder geen cijfers. In dit geval komt het door een lek bij softwareleverancier Nebu.
Bij het softwarebedrijf uit Wormerveer kwam vorige week een groot datalek boven water. Voor zover bekend zijn daardoor al meer dan twintig organisaties getroffen, waaronder de NS, VodafoneZiggo, Vrienden van Amstel Live, pensioenfonds PME, verzekeraar CZ, de Nationale Postcodeloterij, spoorbeheerder ProRail, de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland en meerdere woningcorporaties. Nebu is niet bereikbaar voor de media. Marktonderzoeksbureau Blauw uit Rotterdam klaagt dat het ook geen informatie krijgt. Het bureau heeft daarom een kort geding aangespannen, dat dinsdag dient.
Meer uit Binnenland
SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
11 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
12 uur geleden