Gemeenten druk bezig met werven stembureauleden en tellers
DEN HAAG (ANP) - Diverse gemeenten zijn druk bezig met het werven van mensen die willen helpen in de stemlokalen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in maart, zo blijkt uit een rondgang van het ANP langs achttien gemeenten. In totaal zijn er ongeveer 70.000 stembureauleden en tellers nodig.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft campagnemateriaal beschikbaar gesteld waarmee gemeenten hun eigen lokale wervingsactie kunnen uitvoeren. Een zogenoemde reservepool die er was tijdens de Tweede Kamerverkiezingen vorig jaar is er dit jaar niet. Vorig jaar leverde een landelijke wervingscampagne al veel extra stembureauleden op.
Tien gemeenten hebben een verzoek ingediend om toch extra onder de aandacht te worden gebracht voor werving onder rijksambtenaren. Het gaat om Almere, Arnhem, Amstelveen, Helmond, Katwijk, Rotterdam, Schiedam, Soest, Staphorst en Woensdrecht.
Wervingsacties
In Rotterdam zijn 12.000 stembureauleden, tellers en andere medewerkers nodig. "Dit is inclusief de mensen voor de centrale telling in Ahoy daags na de verkiezingen en inclusief de reservelijst die we aanleggen." Volgens een woordvoerder gaat het vrij goed met de werving. "Met nog een maand voor de verkiezingen hebben we nu 80 procent van alle benodigde stembureauleden. We gaan door met werven, want we willen ook de reservelijst vullen zodat we goed voorbereid zijn op eventuele uitval."
In Helmond lopen er verschillende wervingsacties. "Voor het tellen van de vervroegd uitgebrachte stemmen hebben we nog 56 diensten openstaan. Voor woensdag zoeken we nog twaalf stembureauleden en nog 68 tellers", aldus een woordvoerder. In Woensdrecht worden voornamelijk nog reserveleden gezocht voor alle drie de dagen waarop gestemd kan worden, verder ontbreken er nog enkele tellers voor de woensdagavond.
Adviesbureau BMC ondersteunt dit jaar tientallen gemeenten in Nederland in het vinden en trainen van projectleiders voor de verkiezingen. Landelijk is daar bij gemeenten een groot tekort aan, merkt het bureau. "Wat ons vorig jaar en dit jaar is opgevallen en dit merken wij ook in de markt bij conculega's, is dat er een immense schaarste is op het gebied van goede ervaren krachten."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
5 uur geleden