Gemeentelijke woonlasten voor tweede jaar op rij fors omhoog
GRONINGEN (ANP) - Huurders en huiseigenaren zullen in 2020 fors meer gemeentelijke woonlasten betalen, voor het tweede jaar op rij. Zij zijn vooral meer kwijt aan afvalstoffenheffing. Dat concludeert het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) op basis van onderzoek naar de belastingen van de veertig grootste gemeenten.
Huurders gaan ruim 5 procent meer woonlasten betalen dan vorig jaar, huizenbezitters ruim 4 procent. De toename is iets groter dan in 2019, toen de woonlasten het sterkst stegen in ruim tien jaar. De gemiddelde huurder gaat dit jaar 363 euro betalen, de gemiddelde huiseigenaar 734 euro. De onderzoekers hebben telkens gekeken naar huishoudens met meerdere bewoners.
Gemeenten rekenen bijna 6 procent meer dan vorig jaar voor het verzamelen en verwerken van afval. Daarmee is dit de sterkst stijgende kostenpost. Dat komt omdat het Rijk de afvalstoffenbelasting vorig jaar sterk verhoogde. Veel gemeenten betaalden de kosten hiervan vorig jaar nog uit hun reserves, maar leggen de rekening nu neer bij huishoudens. De rioolheffing stijgt minder sterk.
Daarbovenop zien huiseigenaren de onroerendezaakbelasting (ozb) voor het tweede jaar op rij stijgen met ruim 4 procent. Corine Hoeben van het COELO had zelfs een sterkere toename verwacht, omdat gemeenten steeds hogere kosten maken voor zorg en welzijn. Zij vermoedt dat sommige gemeenten wachten met het sterk verhogen van de ozb, omdat dit een impopulaire maatregel is, en in de hoop dat Den Haag meer geld vrijmaakt voor zorgtaken. "Maar als die zak geld niet komt, moeten gemeenten de ozb later snel verhogen of gaan bezuinigen."
Hoeveel meer of minder mensen moeten betalen voor woonlasten, verschilt sterk per gemeente. Zo gaan huiseigenaren in Apeldoorn 17 procent meer dan vorig jaar betalen en huurders zelfs 29 procent, terwijl de woonlasten in Arnhem juist zullen dalen.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft 76 demonstranten van Extinction Rebellion aangehouden op Schiphol. De groep voerde actie in Vertrekhal 2 van de luchthaven tegen het Flying Blue-programma van KLM.
3 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De Koninklijke Marechaussee houdt actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aan in Vertrekhal 2 op Schiphol. XR voert actie op de luchthaven tegen het Flying Blue-programma van KLM. Op een livestream van de actiegroep is te zien dat de demonstranten een voor een worden verwijderd.
38 minuten geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - De veerdiensten tussen Holwert en Ameland en Lauwersoog en Schiermonnikoog zijn tijdelijk gestremd, meldt Wagenborg Passagiersdiensten. De veerdammen op de Waddeneilanden zijn afgesloten door het hoge water. Volgens Omroep Friesland vaart de boot naar Ameland inmiddels weer.
1 uur geledenBAARN (ANP) - De boa-bond vindt de aangekondigde wapenstokproef van de NS niet nodig. Volgens Richard Gerrits, voorzitter van de vakbond BOA ACP, hebben proeven de afgelopen jaren al bewezen dat het bewapenen van boa's geweld tegen de handhavers doet afnemen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade die storm Benjamin heeft veroorzaakt, valt tot nu toe mee. Verzekeraars Interpolis en Nationale-Nederlanden (NN) hebben vrijdagochtend gezamenlijk ongeveer tweehonderd schademeldingen binnengekregen. "Het betreft een kleine storm", volgens een woordvoerder van Interpolis.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het veiligheidsrisicogebied dat vanaf 12 september van kracht was in de binnenstad van Amsterdam, wordt verlengd tot en met 2 januari. Dat heeft burgemeester Femke Halsema besloten in overleg met de politie en het Openbaar Ministerie. Het zou eigenlijk deze vrijdag aflopen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NS heeft toestemming gekregen om medewerkers wapenstokken te geven. Maximaal 75 NS-boa's mogen een wapenstok dragen, staat in een vrijdag gepubliceerd kabinetsbesluit. De proef duurt vooralsnog twee jaar en begint naar verwachting komend voorjaar.
3 uur geleden