Gemeentelijke woonlasten volgend jaar gemiddeld 4,8 procent hoger
DEN HAAG (ANP) - Huiseigenaren betalen in 2025 gemiddeld 4,8 procent, oftewel 45 euro, meer aan gemeentelijke belastingen en heffingen. Dat blijkt uit een steekproef van Vereniging Eigen Huis naar de woonlasten in 113 gemeenten waarvan de cijfers al bekend zijn.
Hoewel de gemiddelde stijging met 4,8 procent beperkt lijkt, zijn er ook volgend jaar weer forse uitschieters, zegt Vereniging Eigen Huis. In gemeenten als Reusel-De Mierden, Barendrecht, Overbetuwe, Hillegom, Rijssen-Holten en Druten stijgen de lasten met 10 tot 17 procent. Dat kost huishoudens tussen 70 en 180 euro extra, toont het onderzoek waar De Telegraaf vrijdag eerst over berichtte.
De verschillen tussen gemeenten zijn groot. De hoogste stijging in de steekproef is net als dit jaar in het Gelderse Renkum, waar de onroerendezaakbelasting (ozb), het meest bepalende onderdeel van de gemeentelijke woonlasten, volgend jaar met 39 procent hoger wordt. In twee jaar tijd betaalt een huiseigenaar hier gemiddeld 277 euro meer aan ozb. Ook gemeenten als Albrandswaard, Schiermonnikoog en Ridderkerk rekenen hun inwoners zeker 15 procent meer aan.
In twaalf gemeenten in de steekproef daalt de ozb juist. Het grootst is die afname in Dongen, met 4,8 procent. Dat scheelt een huiseigenaar daar ongeveer 20 euro per jaar.
Vereniging Eigen Huis waarschuwt dat de lokale woonlasten volgend jaar nog fors hoger kunnen worden. Dan moeten tekorten op de gemeentebegroting worden gedekt met een hogere belasting voor huiseigenaren. "Ondanks de voorspelde financiële tekorten in 2026 anticiperen gemeenten daar nog niet op met een ozb-verhoging", zegt de organisatie.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump probeert opnieuw Fed-bestuurder Lisa Cook te ontslaan. Hiermee zet hij zijn aanvallen op de onafhankelijkheid van de centrale bank door, schrijft persbureau Reuters op basis van een deze week door het Witte Huis verstuurde brief. In juni weigerde het Hooggerechtshof Trump nog de toestemming om Cook uit haar functie te zetten.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Verschillende Duitse deelstaten staan bij hoge uitzondering toe dat vrachtwagens ook op zondag de weg op mogen in verband met de lage waterstanden in de Rijn. Hiermee moet worden voorkomen dat de bevoorradingsketens vastlopen nu de binnenvaart wordt beperkt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) heeft Facebook-moederbedrijf Meta en TikTok bekritiseerd om hun aanpak van desinformatie tijdens de recente migratiecrisis in Ceuta. Ze heeft na een gesprek met de twee bedrijven op X gepleit voor strenger toezicht op socialemediaplatforms tijdens crises.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben tijdens de extreme hitte in juni minder geld uitgegeven. Dat constateren onderzoekers van ABN AMRO op basis van transactiegegevens van klanten tijdens de hittegolf. Volgens de bank veranderden de bestedingen vooral op het platteland.
3 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Zandvoort verwacht nog jaren te profiteren van de "fantastische marketingmachine" die de Formule 1 is. Dat zegt voorzitter Tom van der Veen van ondernemerskoepel Ondernemers Belangen Zandvoort in aanloop naar de voorlopig laatste editie van de Dutch Grand Prix over twee weken. "Dat gemis valt niet volledig op te vangen. Er zou heel veel geld in moeten als we de hele wereld willen blijven bereiken."
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geëindigd. Beleggers reageerden op een tegenvallend banenrapport van de Amerikaanse overheid. Een grote winnaar op Wall Street was Airbnb. Het verhuurplatform voor vakantiehuisjes verhoogde de omzetverwachting voor de tweede keer dit jaar.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met nieuwe uitgebreide sancties tegen Rusland en Iran. De wet moet ook nog door het Huis van Afgevaardigden worden aangenomen voordat die definitief in werking treedt. Die behandeling kan mogelijk volgende maand al plaatsvinden.
15 uur geleden