Gemeentelijke woonlasten volgend jaar gemiddeld 4,8 procent hoger
DEN HAAG (ANP) - Huiseigenaren betalen in 2025 gemiddeld 4,8 procent, oftewel 45 euro, meer aan gemeentelijke belastingen en heffingen. Dat blijkt uit een steekproef van Vereniging Eigen Huis naar de woonlasten in 113 gemeenten waarvan de cijfers al bekend zijn.
Hoewel de gemiddelde stijging met 4,8 procent beperkt lijkt, zijn er ook volgend jaar weer forse uitschieters, zegt Vereniging Eigen Huis. In gemeenten als Reusel-De Mierden, Barendrecht, Overbetuwe, Hillegom, Rijssen-Holten en Druten stijgen de lasten met 10 tot 17 procent. Dat kost huishoudens tussen 70 en 180 euro extra, toont het onderzoek waar De Telegraaf vrijdag eerst over berichtte.
De verschillen tussen gemeenten zijn groot. De hoogste stijging in de steekproef is net als dit jaar in het Gelderse Renkum, waar de onroerendezaakbelasting (ozb), het meest bepalende onderdeel van de gemeentelijke woonlasten, volgend jaar met 39 procent hoger wordt. In twee jaar tijd betaalt een huiseigenaar hier gemiddeld 277 euro meer aan ozb. Ook gemeenten als Albrandswaard, Schiermonnikoog en Ridderkerk rekenen hun inwoners zeker 15 procent meer aan.
In twaalf gemeenten in de steekproef daalt de ozb juist. Het grootst is die afname in Dongen, met 4,8 procent. Dat scheelt een huiseigenaar daar ongeveer 20 euro per jaar.
Vereniging Eigen Huis waarschuwt dat de lokale woonlasten volgend jaar nog fors hoger kunnen worden. Dan moeten tekorten op de gemeentebegroting worden gedekt met een hogere belasting voor huiseigenaren. "Ondanks de voorspelde financiële tekorten in 2026 anticiperen gemeenten daar nog niet op met een ozb-verhoging", zegt de organisatie.
Meer uit Financieel
JAKARTA (ANP) - Tientallen Nederlandse reizigers zijn gestrand in Indonesië, bevestigt een woordvoerster van reisbranchevereniging ANVR na berichtgeving van De Telegraaf. De internationale luchthaven van Jakarta is sinds zondagochtend dicht vanwege een vulkaanuitbarsting.
9 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het tweede kwartaal van dit jaar sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat is er een groei van 0,6 procent in vergelijking met de voorgaande periode. Bij een voorlopige raming eind juli werd nog een plus van 0,4 procent gemeld door Eurostat.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk verwacht dat de wijnproductie dit jaar een van de slechtste in de afgelopen dertig jaar wordt vanwege de hitte. Dat stelt het ministerie van Landbouw in een eerste schatting voor de oogst van 2026. De extreme droogte en hitte hebben volgens het ministerie wijngaarden aangetast. Ook is het oppervlak voor de productie afgenomen.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Novartis heeft maandag ruim 3 procent aan beurswaarde verloren op de beurs in Zürich. De Zwitserse farmaceut heeft binnen een week tijd een tweede tegenslag te verduren gekregen bij zijn medicijnonderzoek, nadat een veelbelovend hartmedicijn in een vergevorderde studie toch niet zo goed bleek te werken. Beleggers zijn daarvan geschrokken.
2 uur geledenRAAMSDONKSVEER (ANP) - Het Nederlandse PAL-V kan de productie starten van de eerste vliegende auto ter wereld. Dat zegt topman Robert Dingemanse in een interview in Het Financieele Dagblad. In 2028 moet de vliegende auto volledig goedgekeurd de lucht in gaan.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Nederlanders geven steeds meer uit aan eten met een duurzaamheidskeurmerk. Toch blijven deze producten in het totale boodschappenmandje een betrekkelijk klein aandeel vormen, komt naar voren uit onderzoek van Wageningen University & Research.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Grote techbedrijven die actief zijn in Nederland, zijn een springplank voor een nieuwe generatie ondernemers. Dat heeft dataplatform voor start-ups Dealroom becijferd, in samenwerking met start-uporganisatie Techleap en techbedrijf Uber.
3 uur geleden