Gemeente Leudal hangt camera's in straat bedreigde journalist
NEER (ANP) - Burgemeester Désirée Schmälschläger (GroenLinks) van de gemeente Leudal laat zo spoedig mogelijk camera's plaatsen in de straat waar zondagochtend een handgranaat werd gevonden voor de voordeur van een misdaadjournalist van Dagblad de Limburger. De burgemeester besloot hiertoe na overleg met politie en Openbaar Ministerie, maakte de Limburgse gemeente zondagmiddag bekend. Ook hoofdredacteur Björn Oostra voerde zondagmiddag overleg met het OM over de veiligheid van de verslaggever.
Misdaadverslaggever Jos Emonts vond zondagochtend bij het uitlaten van zijn hond een handgranaat voor de deur van zijn woning. De geschrokken bewoner belde de politie die de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) inschakelde. De EOD heeft de handgranaat zondagmiddag weggehaald.
Omwonenden moesten tijdelijk hun huis verlaten. De straat werd een tijdje afgesloten en om 14.00 uur weer vrijgeven. De politie zegt te onderzoeken wat de herkomst van de handgranaat is en de achtergrond van het incident.
Geschokt
Journalist Jos Emonts zegt dat hij zelf de handgranaat vond en de politie inschakelde. "Ik was met de hond gaan wandelen. Aanvankelijk was ik eroverheen gestapt", zegt Emonts. Bij terugkomst zag hij het voorwerp alsnog. Omdat hij eerst niet goed zag wat er lag, raapte hij de handgranaat even op, om het explosief vervolgens snel terug te leggen. Hij maakte er een foto van en belde de politie. "Ik ga ervan uit dat dit met mijn werk te maken heeft", zegt de geschrokken rechtbankverslaggever.
Hoofdredacteur Bjorn Oostra van De Limburger zegt net als Emonts erg geschokt te zijn. "Dit is een aanval op de onafhankelijke journalistiek. Dit is zeer zorgwekkend", reageert de hoofdredacteur. "Het onderzoek is er nu op gericht hoe we dit moeten plaatsen. We gaan ervan uit dat er een relatie is met het werk van Emonts. Maar hoe het precies zit, daarover hebben we geen idee. De veiligheid van onze collega en zijn gezin heeft nu topprioriteit." Gemeente en politie roepen mensen die mogelijk iets gezien hebben op om contact op te nemen met de politie.
Lange rij van geweld
Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten is geschrokken. "Dit incident komt helaas in een lange rij van geweld en intimidatie tegen journalisten", zegt Thomas Bruning, algemeen secretaris van de NVJ. Bruning noemt de impact groot, omdat de granaat bij het huis van de journalist was achtergelaten. "Dit had heel veel slechter kunnen aflopen."
De NVJ-secretaris benadrukt dat met dit incident opnieuw het belang van het project Persveilig is aangetoond. Doel hiervan is het versterken van de positie van journalisten tegen agressie en geweld. Dat gebeurt onder meer door het geven van hoge prioriteit door het Openbaar Ministerie en politie aan opsporing en vervolging in gevallen van agressie en geweld tegen journalisten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ook Nederland is door de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd toe te treden tot zijn vredesraad voor Gaza. Dat bevestigt een woordvoerder van demissionair minister-president Dick Schoof na een bericht van NRC. Of het kabinet op de uitnodiging ingaat, laat hij nog in het midden.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.
4 uur geledenZEIST (ANP) - De KNVB ziet na de uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die aanspraak maakt op het tot Denemarken behorende Groenland, voorlopig geen aanleiding om actie te ondernemen. "We hebben ons geplaatst voor het eindtoernooi en dan nemen we daaraan deel", stelt de bond, gevraagd naar een standpunt over een mogelijke boycot van het WK in de VS, Mexico en Canada. "Tegelijkertijd zijn wij ons bewust van geopolitieke ontwikkelingen en trekken hierin samen op met de Nederlandse overheid."
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Justitie en politie hebben tot dusver twee slachtoffers geïdentificeerd in het strafrechtelijk onderzoek naar de 23-jarige Mert A., die lid zou zijn geweest van een gewelddadige onlinegroepering. A. zou zijn slachtoffers ertoe hebben aangezet zichzelf te snijden en daarvan beelden te maken. Zij zouden ook een gebruikersnaam van A. in bloed op de vloer of een muur hebben geschreven. A. zou hebben gedreigd naaktbeelden van de slachtoffers te verspreiden.
6 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk ontkent dat hij in september vorig jaar tegen het hoofd en het lichaam van een 17-jarige Haarlemmer heeft geschopt. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten. Het Openbaar Ministerie denkt dat een conflict tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk de oorzaak van de incidenten was.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een voormalige leraar moet vier jaar de gevangenis in omdat hij ontucht heeft gepleegd met leerlingen op middelbare scholen waar hij heeft gewerkt. Ook mag hij negen jaar lang niet als leraar werken. De rechtbank in Utrecht heeft hem maandag veroordeeld.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verlengt de beveiliging van de Visschersteeg, het afgezette gebied waar vorige week de explosie in Utrecht plaatsvond. Dat meldt de gemeente in het liveblog. De beveiliging blijft in ieder geval in stand tot en met vrijdag.
7 uur geleden