Gemeente Leudal hangt camera's in straat bedreigde journalist
NEER (ANP) - Burgemeester Désirée Schmälschläger (GroenLinks) van de gemeente Leudal laat zo spoedig mogelijk camera's plaatsen in de straat waar zondagochtend een handgranaat werd gevonden voor de voordeur van een misdaadjournalist van Dagblad de Limburger. De burgemeester besloot hiertoe na overleg met politie en Openbaar Ministerie, maakte de Limburgse gemeente zondagmiddag bekend. Ook hoofdredacteur Björn Oostra voerde zondagmiddag overleg met het OM over de veiligheid van de verslaggever.
Misdaadverslaggever Jos Emonts vond zondagochtend bij het uitlaten van zijn hond een handgranaat voor de deur van zijn woning. De geschrokken bewoner belde de politie die de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) inschakelde. De EOD heeft de handgranaat zondagmiddag weggehaald.
Omwonenden moesten tijdelijk hun huis verlaten. De straat werd een tijdje afgesloten en om 14.00 uur weer vrijgeven. De politie zegt te onderzoeken wat de herkomst van de handgranaat is en de achtergrond van het incident.
Geschokt
Journalist Jos Emonts zegt dat hij zelf de handgranaat vond en de politie inschakelde. "Ik was met de hond gaan wandelen. Aanvankelijk was ik eroverheen gestapt", zegt Emonts. Bij terugkomst zag hij het voorwerp alsnog. Omdat hij eerst niet goed zag wat er lag, raapte hij de handgranaat even op, om het explosief vervolgens snel terug te leggen. Hij maakte er een foto van en belde de politie. "Ik ga ervan uit dat dit met mijn werk te maken heeft", zegt de geschrokken rechtbankverslaggever.
Hoofdredacteur Bjorn Oostra van De Limburger zegt net als Emonts erg geschokt te zijn. "Dit is een aanval op de onafhankelijke journalistiek. Dit is zeer zorgwekkend", reageert de hoofdredacteur. "Het onderzoek is er nu op gericht hoe we dit moeten plaatsen. We gaan ervan uit dat er een relatie is met het werk van Emonts. Maar hoe het precies zit, daarover hebben we geen idee. De veiligheid van onze collega en zijn gezin heeft nu topprioriteit." Gemeente en politie roepen mensen die mogelijk iets gezien hebben op om contact op te nemen met de politie.
Lange rij van geweld
Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten is geschrokken. "Dit incident komt helaas in een lange rij van geweld en intimidatie tegen journalisten", zegt Thomas Bruning, algemeen secretaris van de NVJ. Bruning noemt de impact groot, omdat de granaat bij het huis van de journalist was achtergelaten. "Dit had heel veel slechter kunnen aflopen."
De NVJ-secretaris benadrukt dat met dit incident opnieuw het belang van het project Persveilig is aangetoond. Doel hiervan is het versterken van de positie van journalisten tegen agressie en geweld. Dat gebeurt onder meer door het geven van hoge prioriteit door het Openbaar Ministerie en politie aan opsporing en vervolging in gevallen van agressie en geweld tegen journalisten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is vlak na de Russische inval in Oekraïne veel te voorzichtig geweest met militaire steun. "Waren we eerder over onze taboes heen gestapt, dan had Oekraïne er militair beter voor gestaan." Dat zegt demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel in een interview met De Telegraaf.
8 minuten geledenALMERE (ANP) - De Nederlandse hulporganisatie Dorcas deelt noodpakketten uit in Oekraïne om de mensen daar bij te staan in de extreme kou, terwijl ze zijn afgesloten van elektriciteit en verwarming. Miljoenen mensen zijn getroffen door de Russische aanvallen op energievoorzieningen en dus is er "een levensbedreigende situatie ontstaan", aldus Dorcas.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Korpschef Janny Knol bevestigt in een bericht op LinkedIn dat een Utrechtse agent en zijn familie tijdelijk ergens anders wonen wegens bedreigingen. Vorige week verschenen beelden op sociale media van het gebruik van geweld door de agent bij de aanhouding van twee vrouwen bij winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Het geweld wordt getoetst door een commissie. Knol schrijft dat de uitkomsten daarvan spoedig bekend worden.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Slachtoffers in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, die onder meer terechtstaat voor grootschalige sextortion, hebben donderdag in de rechtbank benadrukt hoeveel impact de seksuele afpersing op hun leven heeft gehad.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen van 27, 21 en 18 jaar veroordeeld tot taak- en celstraffen voor hun aandeel in de rellen bij het anti-immigratieprotest op het Malieveld op 20 september 2025. Twee van de verdachten moeten daarnaast smartengeld betalen aan dertien politieagenten.
9 uur geledenZWOLLE (ANP) - De twee verdachten in de strafzaak over de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle donderdag bepaald aan het einde van een tweede inleidende zitting tegen verdachten Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Zij worden verdacht van de verkoop van illegale medicijnen. Het Openbaar Ministerie onderzoekt 58 sterfgevallen die mogelijk een link hebben met middelen die zijn verkocht via de website.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) deelt ook dit jaar weer 'ramadanpakketten' uit aan gedetineerden. Tijdens de vastenmaand, die over ongeveer twee weken begint, ontvangen zo'n 7000 mensen in gevangenissen door het hele land een pakket. Vorig jaar waren dat er 5500.
11 uur geleden