Gemeente Helmond voor bijna een ton getild
HELMOND (ANP) - De gemeente Helmond heeft in september 93.000 euro betaald aan onbekenden. De gemeente trapte in een "aanmaning" via een frauduleuze e-mail. De crediteurenadministratie betaalde de "rekening" ervan uitgaande dat een bekende klant een nieuw rekeningnummer had. De afdeling heeft echter onvoldoende gecontroleerd of de door de nepklant doorgegeven wijziging van het rekeningnummer wel klopte.
"Een menselijke fout", liet burgemeester Sjoerd Potters van Helmond maandag aan de gemeenteraad weten. De "aanmaning" kwam binnen op een zogenaamd niet betaalde factuur van een leverancier. De criminelen hadden via phishing vertrouwelijke factuur- en contractgegevens naar binnen gehengeld en een vervalste factuur geproduceerd met een betrouwbaar ogend uiterlijk, aldus Potters.
De frauduleuze mail was voorzien van logo en contactgegevens van de bij de gemeente bekende leverancier en zogenaamd ondertekend door de vaste contactpersoon bij die leverancier. Daarin werd gevraagd de nota te betalen op een ander dan gebruikelijk rekeningnummer. Wat de gemeente deed zonder de voorgeschreven extra controle of het wel allemaal klopte. Ook het voorgeschreven "vier-ogen-principe", waarin iemand anders meekijkt om te controleren, werd overgeslagen.
Pas toen het te laat was drong het door dat de gemeente "door een combinatie van externe en interne fouten in een phishingpoging getrapt is", aldus de burgemeester. De gemeente probeert het geld nu via de bank terug te krijgen en heeft een intern onderzoek opgestart dat moet leiden tot het voorkomen van dit soort fouten. Ook gaat de gemeente aangifte doen.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Het cruiseschip Norwegian Epic heeft er woensdag voor gekozen om niet af te meren in Curaçao en door te varen naar Barbados. De kapitein zou hebben gezegd dat hij Curaçao mijdt vanwege marineoefeningen in het gebied, zo melden passagiers op sociale media. Hij zou handelen op verzoek van de leiding van cruisemaatschappij NCL.
18 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Binnen een paar honderd meter van elk huis een speelplek voor kinderen en vanuit elke woning zicht op groen: dit zijn enkele van de 'vuistregels' die het RIVM heeft opgesteld voor de inrichting van de openbare ruimte. Beleidsmakers kunnen de regels gebruiken om de ruimte zo in te richten dat mensen zich prettiger voelen en zich gezonder gaan gedragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse musea trekken nog altijd minder bezoekers dan voor de coronapandemie. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 werden musea bijna 32 miljoen keer bezocht, ongeveer evenveel als een jaar eerder. Daarmee ligt het aantal bezoeken nog 2 miljoen achter op de cijfers van 2019, het jaar voor corona.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een wachtwoord of vinger- en gezichtsscan zijn in Nederland de meest gebruikte maatregelen om apparaten te beveiligen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat keek ook naar welke groepen het vaakst digitale veiligheidsmaatregelen treffen. Dat blijken mannen en mensen met een hbo- of universitaire opleiding te zijn.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS heeft dit jaar meer treinen ingezet en mede daardoor meer mensen vervoerd dan vorig jaar, blijkt uit de eindejaarsprognose van de spoorvervoerder. Verder is de kans op een zitplek voor reizigers gelijk gebleven aan 2024 en reden treinen vaker op tijd, maar hadden mensen wel veel last van verstoringen en werkzaamheden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de pro-Israëlmanifestatie op de Dam zijn woensdagavond vier personen aangehouden, meldt de politie. Ze zijn aangehouden voor het verstoren van de demonstratie en het afsteken van een "rookpot", aldus een woordvoerder. De personen zitten vast.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Choreograaf Hans van Manen is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat laat het Nationale Opera & Ballet weten aan het ANP. Van Manen stierf woensdagavond in zijn huis in Amsterdam een natuurlijke dood. De details over de uitvaart worden op een later moment bekendgemaakt.
10 uur geleden