Gemeente Helmond voor bijna een ton getild
HELMOND (ANP) - De gemeente Helmond heeft in september 93.000 euro betaald aan onbekenden. De gemeente trapte in een "aanmaning" via een frauduleuze e-mail. De crediteurenadministratie betaalde de "rekening" ervan uitgaande dat een bekende klant een nieuw rekeningnummer had. De afdeling heeft echter onvoldoende gecontroleerd of de door de nepklant doorgegeven wijziging van het rekeningnummer wel klopte.
"Een menselijke fout", liet burgemeester Sjoerd Potters van Helmond maandag aan de gemeenteraad weten. De "aanmaning" kwam binnen op een zogenaamd niet betaalde factuur van een leverancier. De criminelen hadden via phishing vertrouwelijke factuur- en contractgegevens naar binnen gehengeld en een vervalste factuur geproduceerd met een betrouwbaar ogend uiterlijk, aldus Potters.
De frauduleuze mail was voorzien van logo en contactgegevens van de bij de gemeente bekende leverancier en zogenaamd ondertekend door de vaste contactpersoon bij die leverancier. Daarin werd gevraagd de nota te betalen op een ander dan gebruikelijk rekeningnummer. Wat de gemeente deed zonder de voorgeschreven extra controle of het wel allemaal klopte. Ook het voorgeschreven "vier-ogen-principe", waarin iemand anders meekijkt om te controleren, werd overgeslagen.
Pas toen het te laat was drong het door dat de gemeente "door een combinatie van externe en interne fouten in een phishingpoging getrapt is", aldus de burgemeester. De gemeente probeert het geld nu via de bank terug te krijgen en heeft een intern onderzoek opgestart dat moet leiden tot het voorkomen van dit soort fouten. Ook gaat de gemeente aangifte doen.
Meer uit Binnenland
AMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
11 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
9 uur geleden