Gemeente Amsterdam gaat TikTok weren op werktelefoons
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil apps als TikTok weren van werktelefoons van ambtenaren. Dat schrijft verantwoordelijk wethouder Touria Meliani in een brief aan de gemeenteraad.
Daarmee volgt de hoofdstad de lijn van het kabinet, dat op advies van inlichtingendienst AIVD rijksambtenaren ontraadt apps te gebruiken uit landen met een "offensief cyberprogramma" tegen Nederland. Het gaat volgens de AIVD om landen als China, Rusland, Noord-Korea en Iran, aldus de wethouder. Door dergelijke apps te weren, wendt Amsterdam volgens haar "een mogelijk veiligheidsrisico met betrekking tot informatiebeveiliging en bescherming van persoonsgegevens" af. Mogelijk volgen ook andere apps, zoals de berichtendienst Telegram, zegt een woordvoerder van Meliani.
De gemeente maakt op dit moment geen gebruik van de populaire filmpjesapp TikTok voor haar dienstverlening, schrijft de wethouder. Op de werktelefoons van ambtenaren, bestuurders en raadsleden is een scheiding tussen het werk- en privédeel, waarbij het tot nu toe privé wel mogelijk was dit soort apps te installeren. "Het college verplicht nu de medewerker en het raadslid om de applicatie zo snel mogelijk te verwijderen", staat in de brief. "Het college zal de applicatie ook verwijderen."
Spionage en beïnvloeding
TikTok is eigendom van het Chinese bedrijf ByteDance. Uit angst voor spionage en beïnvloeding hebben ook andere landen het gebruik van de app aan banden gelegd, tot ongenoegen van TikTok. De app beweert dat het door geen enkele staat of overheid wordt gecontroleerd.
Het Havenbedrijf Rotterdam vraagt medewerkers geen apps op hun werktelefoon te installeren die niet nodig zijn voor het werk, of deze te verwijderen. Daar valt ook de app van TikTok onder. Volgens een woordvoerder volgt het bedrijf de richtlijnen van de overheid. "Binnenkort wordt het ook bij ons onmogelijk om TikTok op de werktelefoon te gebruiken", aldus de zegsvrouw.
Geen restricties
De gemeente Rotterdam zegt de ontwikkelingen rondom apps als TikTok nauwgezet te volgen. Volgens een woordvoerder van verantwoordelijk wethouder Maarten Struijvenberg is het vanwege een beveiligde werkomgeving op de telefoons niet nodig de app direct te weren, maar wordt "op de achtergrond" wel gekeken naar mogelijkheden hiervoor.
De gemeente Den Haag laat weten dat er dit moment geen restricties zijn voor apps die medewerkers op hun werktelefoon installeren. Na de oproep van het kabinet gaat de Hofstad echter "opnieuw kritisch kijken" naar het privégebruik van werktelefoons, laat een woordvoerder weten. "Daarbij liggen twee opties op tafel: aanpassing van de algemene gedragsregels en het verbieden van specifieke applicaties. We onderzoeken wat verantwoord is." Dat gebeurt volgens de woordvoerder in samenspraak met andere gemeenten.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In een auto in een woonwijk in het oosten van Rotterdam heeft een schietincident plaatsgevonden. De politie meldt dat daarbij een man is overleden en een andere man zwaargewond is geraakt. Het overleden slachtoffer was de bestuurder van de auto. De andere drie inzittenden, onder wie de zwaargewonde man, zijn aangehouden.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
15 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.
16 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".
20 uur geleden