Gelekt voorstel: open AI-modellen vrijgesteld van EU-wetgeving
BRUSSEL (ANP) - De aanstaande wetgeving van de Europese Unie voor de regulering van kunstmatige intelligentie bevat mogelijk uitzonderingen voor AI-modellen die voor iedereen beschikbaar zijn. In een gelekt concept voor een compromisvoorstel staat een uitzonderingspositie voor zogeheten opensourcemodellen voor AI, meldt persbureau Reuters.
'Open source' staat voor bijvoorbeeld software waarvan de broncode niet is afgeschermd. Door die kennis met de wereld te delen kunnen onderzoekers of andere bedrijven het verder ontwikkelen en fouten wegwerken.
Vrij verkrijgbare modellen achter kunstmatige intelligentie zouden in principe niet onder nieuwe EU-wetgeving voor AI moeten vallen, staat in het voorlopige voorstel waar Reuters over bericht. Alleen als die modellen zeer grote risico's met zich meebrengen of gebruikt worden voor doeleinden die nu al illegaal zijn, zouden ook deze gratis AI-modellen onder nieuwe wetgeving moeten vallen.
Flinke lobby
EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen op dit moment over de definitieve versie van wat 's werelds eerste wetgeving voor AI moet worden. De Europese Commissie, het dagelijks EU-bestuur, presenteerde haar voorstellen voor dit soort wetgeving twee jaar geleden al. Maar door de snelle ontwikkeling van zeer geavanceerde AI-technologie achter bijvoorbeeld ChatGPT kwam het Europees Parlement in juni met voorstellen voor strengere regels.
Na een flinke lobby uit de techwereld wilden onder andere Frankrijk en Duitsland liever een afgezwakte versie. De EU-landen en Europarlementariërs praten nu over een compromis.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een ruime meerderheid van FNV-leden bij sjorbedrijven ILS en Matrans heeft ingestemd met het cao-resultaat voor de sjorders. Een staking van de medewerkers die containers in de haven van Rotterdam losmaken en vastzetten, had vorige maand grote impact, omdat containerschepen niet konden laden en lossen door de acties.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - XPeng, een grote Chinese producent van elektrische auto's, ziet het somber in voor het laatste kwartaal van dit jaar. Volgens het concern staan de verkopen onder druk door een prijzenoorlog op de thuismarkt en groeiende concurrentie.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet (plus 4,5 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Wall Street. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat Berkshire Hathaway, de investeringsmaatschappij van superbelegger Warren Buffett, in het afgelopen kwartaal bijna 18 miljoen aandelen van het moederbedrijf van Google en YouTube heeft gekocht. Dat belang was eind september meer dan 4 miljard dollar waard.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjaak van der Tak, voormalig voorman van LTO Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van de vakgroep Vollegrondsgroenten bij de land- en tuinbouworganisatie. Deze nieuwe vakgroep is opgericht om de belangenbehartiging voor plantaardige sectoren verder te versterken, maakte LTO maandag bekend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) voert de komende jaren een reorganisatie door om 10 procent van de kosten te besparen. Door het schrappen van zo'n 60 miljoen euro aan kosten wil de centrale bank dat de begroting in 2030 ongeveer even groot is als nu, ondanks verdere loon- en prijsstijgingen. DNB telt nu ruim 2300 voltijdkrachten.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt voor de historisch hoge standen van aandelenbeurzen in met name de Verenigde Staten. Onder meer door optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) en beter dan verwachte prestaties van de economie zijn op Wall Street sinds begin april winsten van zo'n 20 procent geboekt. Dat brengt volgens DNB-president Olaf Sleijpen risico's met zich mee.
8 uur geleden