Gelderse gemeenten: grens is bereikt in opvang statushouders
ARNHEM (ANP) - Gelderse gemeenten stellen "dat de grens is bereikt" in de opvang van statushouders, zo schrijft de provincie. Er zijn te weinig sociale huurwoningen beschikbaar en ook is er een "mismatch" tussen het type woningen en de mensen voor wie een plek wordt gezocht.
De provincie houdt toezicht op de huisvesting van statushouders door gemeenten. Statushouders zijn asielzoekers die een verblijfsvergunning hebben gekregen en dus recht hebben op een woning. Volgens cijfers over de eerste helft van 2023 blijft het aantal mensen dat een woning kreeg in Gelderland achter bij het aantal dat er in opdracht van het Rijk moet worden gehuisvest.
In totaal moest in de eerste zes maanden van dit jaar voor 2548 mensen een woning worden gevonden. Op basis van wat gemeenten aan de provincie melden is dat nu voor 1786 statushouders gelukt. Omdat Gelderland vorig jaar juist 316 extra mensen wist te plaatsen, lopen de gemeenten nu in totaal 446 plekken achter. Van de 51 gemeenten in Gelderland hebben er zestien geen achterstand. In de tweede helft van dit jaar moet voor nog eens 2116 mensen een woning worden gevonden.
Naast het tekort aan sociale huurwoningen, zeggen gemeenten ook dat de woningen die er zijn niet goed passen bij de mensen. De groep statushouders die in opvanglocaties verblijven bestaat voor 80 procent uit alleenstaanden of mensen die alleen zijn gekomen. De woningen die vrijkomen zijn echter grotendeels geschikt voor gezinnen. "Deze situatie is problematisch voor gemeenten en woningcorporaties en vraagt om creatieve oplossingen", schrijft de provincie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eritreeërs die dienstplicht moeten vervullen en in Nederland asiel aanvragen, maken meer kans op een verblijfsvergunning. Minister Bart van den Brink (Asiel) heeft het beleid voor deze mensen verruimd. Tot nu toe konden alleen Eritreeërs die een militaire dienstplicht moesten vervullen puur op basis daarvan een verblijfsvergunning aanvragen. Landgenoten die een civiele dienstplicht te wachten stond, moesten per geval aantonen dat ze gevaar liepen. Dat is niet meer nodig.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
8 uur geleden