Gelderse gemeenten: grens is bereikt in opvang statushouders
ARNHEM (ANP) - Gelderse gemeenten stellen "dat de grens is bereikt" in de opvang van statushouders, zo schrijft de provincie. Er zijn te weinig sociale huurwoningen beschikbaar en ook is er een "mismatch" tussen het type woningen en de mensen voor wie een plek wordt gezocht.
De provincie houdt toezicht op de huisvesting van statushouders door gemeenten. Statushouders zijn asielzoekers die een verblijfsvergunning hebben gekregen en dus recht hebben op een woning. Volgens cijfers over de eerste helft van 2023 blijft het aantal mensen dat een woning kreeg in Gelderland achter bij het aantal dat er in opdracht van het Rijk moet worden gehuisvest.
In totaal moest in de eerste zes maanden van dit jaar voor 2548 mensen een woning worden gevonden. Op basis van wat gemeenten aan de provincie melden is dat nu voor 1786 statushouders gelukt. Omdat Gelderland vorig jaar juist 316 extra mensen wist te plaatsen, lopen de gemeenten nu in totaal 446 plekken achter. Van de 51 gemeenten in Gelderland hebben er zestien geen achterstand. In de tweede helft van dit jaar moet voor nog eens 2116 mensen een woning worden gevonden.
Naast het tekort aan sociale huurwoningen, zeggen gemeenten ook dat de woningen die er zijn niet goed passen bij de mensen. De groep statushouders die in opvanglocaties verblijven bestaat voor 80 procent uit alleenstaanden of mensen die alleen zijn gekomen. De woningen die vrijkomen zijn echter grotendeels geschikt voor gezinnen. "Deze situatie is problematisch voor gemeenten en woningcorporaties en vraagt om creatieve oplossingen", schrijft de provincie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap wil de NPO toestaan 10 procent van de zendtijd aan reclame te besteden, bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf. Dat is nu nog 8 procent. De publieke omroep zou daar volgens de minister 10 miljoen euro meer mee verdienen. Op die manier moet een deel van in totaal 150 miljoen euro aan bezuinigingen worden terugverdiend.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA spreken vrijdag onder begeleiding van informateur Sybrand Buma over economie en klimaat. Net als op andere onderhandelingsdagen schuiven ook experts aan. Partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) gaan onder andere in gesprek met voormalig ASML-topman Peter Wennink, die werkt aan een advies aan het kabinet over het investeringsklimaat.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD heeft een initiatiefwetsvoorstel ingediend dat het mogelijk moet maken dat een kind maximaal vier ouders krijgt, verdeeld over maximaal twee huishoudens. Het meerouderschap moet wel voor de zwangerschap door een rechter worden toegekend.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het initiatiefwetsvoorstel dat het mogelijk maakt dat een kind maximaal vier ouders heeft, is volgens lhbti+ belangenorganisaties COC Nederland en Meer dan Gewenst "een cruciale stap voorwaarts voor meeroudergezinnen".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De leiders van de formerende partijen D66 en CDA zijn donderdag in gesprek gegaan met VVD-leider Dilan Yeşilgöz over de uitspraken van voormalig informateur Hans Wijers (D66), bevestigen bronnen na berichtgeving van De Telegraaf. Yeşilgöz sprak het woensdag zelf al uit met Wijers.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven met minder dan 250 werknemers hoeven vanaf 2027 niet meer de CO2-uitstoot bij te houden die wordt veroorzaakt door zakelijke reizen en woon-werkverkeer. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur, VVD) donderdag aan de Kamer.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na ruim een jaar voorbereiding hebben het ministerie van Landbouw en Natuur (LVVN) en de provincies het Landelijk Informatiepunt Wolven geopend. Hier kan iedereen terecht met "vragen en zorgen" over wolven. Het informatiepunt, beheerd door de provinciale uitvoeringsorganisatie BIJ12, is te bereiken via een website en een telefoonnummer.
11 uur geleden