Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gelderse BBB noemt minister 'onnozel roodkapje' in wolvendebat

Gelderse BBB noemt minister 'onnozel roodkapje' in wolvendebat

ARNHEM (ANP) - Het Gelderse Statenlid Eric Kemperman van de BoerBurgerBeweging (BBB) heeft woensdagochtend uitgehaald naar een minister, waarschijnlijk Christianne van der Wal, tijdens een debat over de wolf in de provincie. De minister "volgt als een onnozel roodkapje" adviseurs over de wolf die volgens Kemperman "vermomde wolvenbeschermers" zijn.

De BBB sprak ook namens JA21. Kemperman suggereerde tijdens zijn inbreng dat wolvenexperts de wolf graag in Gelderland willen en daarom zeggen dat het afschieten van deze beschermde diersoort niet kan.

De boerenpartij wil graag meer kunnen doen tegen de wolf in Gelderland, omdat het dier schapenkuddes aanvalt. BBB is de grootste partij in Gelderland en zit in een coalitie met CDA, VVD, ChristenUnie en de SGP. In het coalitieakkoord zeggen de partijen te willen "lobbyen zodat de beschermde status van de wolf naar beneden gaat".

Meer onderzoek

"Wij willen niet per se alle wolven doodschieten", zei Kemperman ook tijdens zijn toespraak. Wel hamert hij erop dat de provincie "de regie moet terugpakken", zodat deze niet ligt bij "organisaties die hun idealen willen nastreven".

De coalitie dient samen met de PVV en JA21 een motie in voor meer onderzoek naar het DNA van de wolf. Dat plan heeft dus een meerderheid in de Provinciale Staten. De universiteit van Wageningen doet DNA-onderzoek naar wolven in Nederland, maar volgens de partijen is de informatie "onvolledig".

Beschermde status

De partijen willen zeker weten dat er geen zogenoemde 'hybride' wolven rondlopen in Gelderland. Dat zijn wolven die gekruist zijn met honden. Als wolven-DNA vaak genoeg vermengd raakt met dat van honden, valt op een zeker moment niet meer te spreken van een echte wolf. Daarmee kan de beschermde status van het dier vervallen. Dat maakt het makkelijker het dier af te schieten.

BBB wil ook meer DNA-onderzoek omdat de partij het volgens Kemperman "interessant" vindt om te weten of er wolven rondlopen met DNA uit verschillende hoeken van Europa. "Hoe kan dat?" Wat hij hiermee bedoelt maakte hij niet duidelijk, maar het zou volgens hem een "compleet ander licht" kunnen werpen op de vraag "of die wolf hier spontaan naartoe gekomen is".

Meer uit Politiek

Buma na opstappen Wijers: had het graag met z'n tweeën gedaan

DEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.

43 minuten geleden
NRC: Wijers noemde Yeşilgöz 'feeks van de VVD'

DEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.

2 uur geleden
Jetten noemt terugtreden Wijers 'enige logische keuze'

DEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.

2 uur geleden
Nederland wil Europees douane-agentschap in binnenhalen

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.

2 uur geleden
Nederlandse ruimtevaart 'diep bezorgd' om bezuiniging kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ruimtevaartsector heeft het kabinet opgeroepen het budget voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA niet te verlagen. Het kabinet wil hiervoor in de komende drie jaar 170 miljoen euro uittrekken, tientallen miljoenen minder dan in de afgelopen drie jaar. "Hierdoor staat de toekomst van het Nederlandse ruimtevaart-ecosysteem op het spel", schrijven vertegenwoordigers van de sector in een brief aan de regering en de Tweede Kamer, waarin ze hun "diepe bezorgdheid" uiten.

2 uur geleden
Jetten: Wijers niet vervangen als informateur, Buma alleen verder

DEN HAAG (ANP) - D66'er Hans Wijers wordt niet vervangen als informateur, meldt D66-partijleider Rob Jetten op X. De andere informateur Sybrand Buma gaat alleen verder, "om geen tijd te verliezen". Jetten schrijft het jammer te vinden dat Wijers is gestopt als informateur.

2 uur geleden
Informateur Wijers stapt op om privé-appjes

DEN HAAG (ANP) - D66-informateur Hans Wijers stapt op vanwege "privé-appjes" waar hij eerder vrijdagochtend mee is geconfronteerd door dagblad NRC. Dat deelt hij mede aan de pers na zijn eerste gesprekken in die functie. Wijers kwam al eerder in opspraak om uitspraken die hij had gedaan op een bijeenkomst tijdens de verkiezingsavond. In een verklaring schrijft hij dat hij de appjes "ruim voor de verkiezingen" heeft gestuurd.

2 uur geleden