Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gelderse BBB noemt minister 'onnozel roodkapje' in wolvendebat

Gelderse BBB noemt minister 'onnozel roodkapje' in wolvendebat

ARNHEM (ANP) - Het Gelderse Statenlid Eric Kemperman van de BoerBurgerBeweging (BBB) heeft woensdagochtend uitgehaald naar een minister, waarschijnlijk Christianne van der Wal, tijdens een debat over de wolf in de provincie. De minister "volgt als een onnozel roodkapje" adviseurs over de wolf die volgens Kemperman "vermomde wolvenbeschermers" zijn.

De BBB sprak ook namens JA21. Kemperman suggereerde tijdens zijn inbreng dat wolvenexperts de wolf graag in Gelderland willen en daarom zeggen dat het afschieten van deze beschermde diersoort niet kan.

De boerenpartij wil graag meer kunnen doen tegen de wolf in Gelderland, omdat het dier schapenkuddes aanvalt. BBB is de grootste partij in Gelderland en zit in een coalitie met CDA, VVD, ChristenUnie en de SGP. In het coalitieakkoord zeggen de partijen te willen "lobbyen zodat de beschermde status van de wolf naar beneden gaat".

Meer onderzoek

"Wij willen niet per se alle wolven doodschieten", zei Kemperman ook tijdens zijn toespraak. Wel hamert hij erop dat de provincie "de regie moet terugpakken", zodat deze niet ligt bij "organisaties die hun idealen willen nastreven".

De coalitie dient samen met de PVV en JA21 een motie in voor meer onderzoek naar het DNA van de wolf. Dat plan heeft dus een meerderheid in de Provinciale Staten. De universiteit van Wageningen doet DNA-onderzoek naar wolven in Nederland, maar volgens de partijen is de informatie "onvolledig".

Beschermde status

De partijen willen zeker weten dat er geen zogenoemde 'hybride' wolven rondlopen in Gelderland. Dat zijn wolven die gekruist zijn met honden. Als wolven-DNA vaak genoeg vermengd raakt met dat van honden, valt op een zeker moment niet meer te spreken van een echte wolf. Daarmee kan de beschermde status van het dier vervallen. Dat maakt het makkelijker het dier af te schieten.

BBB wil ook meer DNA-onderzoek omdat de partij het volgens Kemperman "interessant" vindt om te weten of er wolven rondlopen met DNA uit verschillende hoeken van Europa. "Hoe kan dat?" Wat hij hiermee bedoelt maakte hij niet duidelijk, maar het zou volgens hem een "compleet ander licht" kunnen werpen op de vraag "of die wolf hier spontaan naartoe gekomen is".

Meer uit Politiek

Klaver: kabinet beweegt van ons weg, discussie gaat naar Kamer

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.

15 uur geleden
Rechtse partijen zien nog opening voor akkoord met kabinet

DEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.

15 uur geleden
Bikker en Struijs: kabinet heeft plannen nog niet klaar

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.

17 uur geleden
Tielen: lichtpuntjes aanpak seksueel grensoverschrijdend gedrag

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.

1 dag geleden
Kabinet praat zaterdag verder met oppositie op Catshuis

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.

1 dag geleden
Heerma wil restzetelverdeling voor nu niet aanpassen

DEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.

1 dag geleden
Afbouw fossiel is prioriteit voor Nederland bij klimaattop

DEN HAAG (ANP) - Het uitfaseren van het gebruik van olie, kolen en gas is voor Nederland een belangrijk thema op de aanstaande VN-klimaattop in Antalya, de COP31 die op 9 november begint. Klimaatminister Stientje van Veldhoven noemt deze "transitie weg van fossiele brandstoffen" in een brief aan de Tweede Kamer een "dwarsdoorsnijdende prioriteit" tijdens de top.

1 dag geleden