Gelderland zoekt CdK die Berends in februari kan opvolgen
ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland begint "op korte termijn" aan de zoektocht naar een nieuwe commissaris van de Koning. Het is de bedoeling dat bekend is wie dat wordt zodra het dienstverband van de huidige CdK, John Berends, is afgelopen. Diens termijn van zes jaar eindigt op 6 februari 2025, maar Berends voert tot die tijd geen werkzaamheden meer uit voor de provincie.
"In overleg met de provincie Gelderland wordt op korte termijn een procedure opgestart voor een nieuwe CdK", aldus een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. "Het doorlopen van de volledige benoemingsprocedure duurt gemiddeld acht maanden. Voor februari 2025 zal er dus geen nieuwe commissaris van de Koning zijn benoemd."
Berends besloot woensdag om zijn werkzaamheden niet meer op te pakken, nadat hij in september vorig jaar zijn functie al tijdelijk had neergelegd. Aanleiding daarvoor was een artikel in dagblad de Gelderlander waarin hij werd beschuldigd van ongewenst en grensoverschrijdend gedrag. De provincie liet vervolgens een onafhankelijk onderzoek uitvoeren. Woensdag werd het onderzoeksrapport besproken door de Provinciale Staten.
Verstoorde werkrelatie
Hoewel Berends zelf zei zich "gerehabiliteerd" te voelen door de uitkomst van het onderzoek, vond een meerderheid van de Staten dat er sprake is van een verstoorde werkrelatie. Berends, die al had aangegeven zijn functie neer te leggen als dat voor Gelderland beter zou zijn, besloot daarop om definitief niet meer terug te keren op het provinciehuis in Arnhem.
Henri Lenferink blijft waarnemend commissaris tot er een opvolger van Berends is benoemd. De voormalig burgemeester van Leiden vervult die rol al sinds september. Volgens het ministerie blijft Berends "op papier" tot het einde van zijn termijn in dienst bij de provincie.
De procedure die moet leiden tot een nieuwe CdK begint met het opstellen van een profielschets door de Gelderse Staten. Na de sollicitaties dragen de Staten één kandidaat voor benoeming voor aan de minister.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat extra investeren in koopkracht en veiligheid, in de hoop daarmee steun te kunnen krijgen van zowel linkse als rechtse partijen voor het belastingplan. Dat zei premier Rob Jetten na een extra ministerraad, waarin de aangepaste plannen formeel zijn vastgesteld. Nu zitten er volgens de premier "voor links en rechts heel mooie elementen" in het belastingplan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht nog steeds dat de Tweede Kamer het belastingplan gaat steunen. "In de Tweede Kamer heb ik er alle vertrouwen in dat ik daar een meerderheid heb", zei minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) dinsdag voor aanvang van een extra ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister en vicepremier Bart van den Brink houdt vol dat er "gewoon een heel goed belastingplan" ligt. Tegelijkertijd erkent hij dat er nog geen deal met de oppositie is waarmee steun voor het belastingplan in het parlement verzekerd is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt dinsdagochtend om 09.00 uur bijeen voor een extra ingelaste ministerraad. Daarin wordt besloten hoe het verder moet met het belastingplan voor volgend jaar en met de plannen voor aanpassing van de belasting op inkomen uit vermogen op de langere termijn. Dat meldt een woordvoerder van minister-president Rob Jetten.
16 uur geleden