Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gelderland wil tijdelijke stop zonne- en windparken

Gelderland wil tijdelijke stop zonne- en windparken

ARNHEM (ANP) - De Gelderse Provinciale Staten willen dat het college tijdelijk geen besluiten meer neemt over nieuwe wind- en zonneparken. De partijen willen dat het college eerst "inzicht" vergaart in de problemen die er zijn met het volle elektriciteitsnet in Gelderland. Wat dit plan betekent voor het halen van de klimaatdoelen in de provincie, is niet direct duidelijk.

Gelderland behoort tot de provincies waar de problemen met het stroomnet het grootst zijn, zo kwam in oktober naar voren in cijfers van Netbeheer Nederland. In Gelderland staan al 1500 bedrijven op de wachtlijst voor aansluiting op het net. Zij moeten dus wachten op de vestiging of uitbreiding van hun bedrijf. Verstopping van het energienet wordt ook wel netcongestie genoemd.

"Bij een nog verder oplopende netcongestie zal dit zelfs voor woonwijken, individuele woonhuis- en/of bedrijfsaansluitingen kunnen gelden", schrijven de Gelderse partijen (initiatiefnemer BBB en VVD, SGP en JA21). Ook het CDA, de ChristenUnie en FVD stemden voor. De partijen willen dat het college inzichtelijk maakt hoe groot de problemen zijn en tot dat moment "pas op de plaats" maakt met nieuwe initiatieven voor bijvoorbeeld grote wind- en zonneparken. Dat betekent dat het college aanvragen voor nieuwe initiatieven pas behandelt als er meer informatie over de problemen met het stroomnet is, aldus BBB-fractievoorzitter Rik Loeters. Die informatie moet er in het tweede kwartaal van volgend jaar zijn.

Juridische consequenties 'onduidelijk'

Gedeputeerde Dirk Vreugdenhil (CU) zei dat de "juridische consequenties" van het voorstel op dit moment niet duidelijk zijn. Vanwege de "complexiteit" van het onderwerp kan het college pas later iets zeggen over de gevolgen van de motie. Dat leverde bezwaar op van onder meer D66. Normaal gesproken zegt het college tijdens een debat wat het vindt van een voorstel. Vreugdenhil merkte nog wel op dat het college niet verplicht is om een motie over te nemen.

Statenleden van andere partijen vroegen zich af hoe dit idee strookt met het coalitieakkoord, dat werd opgesteld door BBB, VVD, CDA, ChristenUnie en de SGP. In het akkoord staat dat de provincie zich houdt aan de afspraken over de zogenoemde regionale energiestrategieën, waarin staat hoe doelen voor duurzame opwekking van elektriciteit en warmte worden behaald. Een motie van GroenLinks waarin de Staten vragen "door te gaan met windprojecten die invulling geven aan de regionale energiestrategieën", werd eveneens aangenomen. Ook VVD, CDA en CU stemden voor.

Meer uit Politiek

D66 en CDA: nu focussen op schrijven van conceptdocument

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA stoppen nu met het binnenhalen van nog meer experts en beginnen met het schrijven van een conceptdocument. Dit document moet aantrekkelijk genoeg zijn voor andere partijen om mee te willen doen aan een nieuwe regering. Dat vertelden partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) voorafgaand aan een nieuwe ontmoeting met informateur Sybrand Buma (CDA).

3 minuten geleden
Schoof: niet méér buitenlandse troepen bij limiet leger Oekraïne

PARAMARIBO (ANP) - Een verplicht kleiner Oekraïens leger betekent niet dat Oekraïnes bondgenoten een grotere beschermingsmacht moeten leveren, zegt premier Dick Schoof. Die twee onderdelen van een mogelijk toekomstig vredesakkoord staan volgens Schoof los van elkaar.

13 uur geleden
Buma wil een richting meegeven voor nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.

16 uur geleden
Kamer gaat met Keijzer in debat over versoepelingen huurregels

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.

17 uur geleden
Kamer wil duidelijkheid van kabinet over opheffen dorp Moerdijk

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.

17 uur geleden
Kamer wil dat kabinet tegen Europese anti-kinderpornowet stemt

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) gevraagd om tegen de Europese wet te stemmen die de verspreiding van kinderporno moet tegengaan. Een motie hierover van GroenLinks-PvdA kreeg dinsdag een ruime meerderheid van 95 zetels achter zich. Tegenstanders hebben zorgen over de privacy als kan worden meegelezen met privéberichten via diensten als WhatsApp en Signal. Een Deens compromisvoorstel heeft ze niet overtuigd.

17 uur geleden
Kamer wil einde aan uitstel stroomstootverbod bij vee

DEN HAAG (ANP) - Het geduld van de Tweede Kamer is op als het gaat om het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur bij vee. Demissionair minister Femke Wiersma heeft dat besluit nog altijd niet definitief gemaakt. Dit leidt tot frustratie van een groot deel van de Kamer.

17 uur geleden