Gelderland wil tijdelijke stop zonne- en windparken
ARNHEM (ANP) - De Gelderse Provinciale Staten willen dat het college tijdelijk geen besluiten meer neemt over nieuwe wind- en zonneparken. De partijen willen dat het college eerst "inzicht" vergaart in de problemen die er zijn met het volle elektriciteitsnet in Gelderland. Wat dit plan betekent voor het halen van de klimaatdoelen in de provincie, is niet direct duidelijk.
Gelderland behoort tot de provincies waar de problemen met het stroomnet het grootst zijn, zo kwam in oktober naar voren in cijfers van Netbeheer Nederland. In Gelderland staan al 1500 bedrijven op de wachtlijst voor aansluiting op het net. Zij moeten dus wachten op de vestiging of uitbreiding van hun bedrijf. Verstopping van het energienet wordt ook wel netcongestie genoemd.
"Bij een nog verder oplopende netcongestie zal dit zelfs voor woonwijken, individuele woonhuis- en/of bedrijfsaansluitingen kunnen gelden", schrijven de Gelderse partijen (initiatiefnemer BBB en VVD, SGP en JA21). Ook het CDA, de ChristenUnie en FVD stemden voor. De partijen willen dat het college inzichtelijk maakt hoe groot de problemen zijn en tot dat moment "pas op de plaats" maakt met nieuwe initiatieven voor bijvoorbeeld grote wind- en zonneparken. Dat betekent dat het college aanvragen voor nieuwe initiatieven pas behandelt als er meer informatie over de problemen met het stroomnet is, aldus BBB-fractievoorzitter Rik Loeters. Die informatie moet er in het tweede kwartaal van volgend jaar zijn.
Juridische consequenties 'onduidelijk'
Gedeputeerde Dirk Vreugdenhil (CU) zei dat de "juridische consequenties" van het voorstel op dit moment niet duidelijk zijn. Vanwege de "complexiteit" van het onderwerp kan het college pas later iets zeggen over de gevolgen van de motie. Dat leverde bezwaar op van onder meer D66. Normaal gesproken zegt het college tijdens een debat wat het vindt van een voorstel. Vreugdenhil merkte nog wel op dat het college niet verplicht is om een motie over te nemen.
Statenleden van andere partijen vroegen zich af hoe dit idee strookt met het coalitieakkoord, dat werd opgesteld door BBB, VVD, CDA, ChristenUnie en de SGP. In het akkoord staat dat de provincie zich houdt aan de afspraken over de zogenoemde regionale energiestrategieën, waarin staat hoe doelen voor duurzame opwekking van elektriciteit en warmte worden behaald. Een motie van GroenLinks waarin de Staten vragen "door te gaan met windprojecten die invulling geven aan de regionale energiestrategieën", werd eveneens aangenomen. Ook VVD, CDA en CU stemden voor.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn klaar om hun concept-coalitieakkoord voor te leggen aan hun fracties, meldt D66-leider Rob Jetten. De partijleiders meldden dinsdagavond dat ze er op hoofdlijnen uit waren, maar nog een aantal details hadden uit te werken.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten noemt het een "heel mooi symbool" dat hij de eerste premier van Nederland kan worden die openlijk homo is. De D66-leider zegt "heel veel zin" te hebben om aan de slag te gaan. "En dat ik toevallig met een man samen ben, dat betekent ook iets voor de lhbti-gemeenschap, in Nederland en wereldwijd." Jetten wordt ook de eerste premier namens zijn partij.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Techbedrijf Kyndryl heeft de zorgen die leven bij Tweede Kamerleden over de overname van het bedrijf achter DigiD niet kunnen wegnemen. In een gesprek in de Tweede Kamer legden leidinggevenden van de Nederlandse tak van Kyndryl uit dat er veel maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat de Amerikaanse regering DigiD kan platleggen na de overname.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een huisverbod voor plegers van huiselijk geweld moet maximaal een jaar kunnen duren in plaats van de vier weken die nu in de wet staan. Dat vraagt de Tweede Kamer aan het kabinet. Een motie die GroenLinks-PvdA-Kamerlid Songül Mutluer woensdag aankondigt, kan rekenen op steun van VVD, D66 en JA21.
7 uur geledenRHEDEN (ANP) - Natuurmonumenten roept de formerende partijen D66, CDA en VVD op te investeren in natuur. De natuurorganisatie wil dat het Rijk 500 miljoen euro extra uittrekt om het Natuurnetwerk Nederland voor eind 2027 af te maken. Daarna moeten er afspraken worden gemaakt waardoor er tot 2050 elk jaar 5000 hectare nieuwe natuur bijkomt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij met het akkoord dat hij heeft gesloten met Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA). Kort nadat bekend was geworden dat de drie partijleiders een akkoord hebben bereikt op hoofdlijnen, zei Jetten dat de partijen vrijdag pas bekendmaken wat hun plannen zijn en hoe die worden betaald.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn het op hoofdlijnen eens over hun coalitieakkoord, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS en het AD. Partijleiders Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA) hebben daarvoor dagenlang onderhandeld tot in de avond en soms nacht. De Kamerfracties moeten nog instemmen met het akkoord.
17 uur geleden