Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gelderland rekent op substantieel deel van stikstofgeld van Rijk

Gelderland rekent op substantieel deel van stikstofgeld van Rijk

ARNHEM (ANP) - Gelderland rekent op een "substantieel deel" van de ruim 24 miljard euro die het Rijk heeft gereserveerd voor stikstofmaatregelen en andere gebiedsplannen in de provincies. Dat is nodig omdat de grootste provincie van Nederland bijna altijd bovenaan staat op de lijstjes van maatregelen die op allerlei gebied genomen moeten worden. Gelderland staat volgens verantwoordelijk gedeputeerde Peter Drenth voor "een enorme opgave, een unieke situatie die in Nederland zijn weerga niet kent", zei hij woensdag.

Gelderland moet de helft van de totale stikstofbeperking realiseren, aldus Drenth. In de provincie liggen de twee droogste gebieden van Nederland, de Veluwe en de Achterhoek. De provincie heeft na Noord-Brabant de meeste boeren. De Veluwe is het grootste aaneengesloten natuurgebied van Nederland. Ook de mobiliteit, recreatie, bouw, binnenvaart en behoud van flora en fauna vragen in Gelderland de meeste ruimte. Gelderland telt 2,1 miljoen inwoners, van wie er een miljoen in het landelijk gebied wonen.

"In delen van de provincie komen zoveel problemen bij elkaar dat de samenleving ontwricht raakt als we niet snel aan de slag gaan", aldus Drenth. "Denk aan het opkopen van boerenbedrijven. Dat kan in een dorp betekenen dat ook de school en de supermarkt verdwijnen omdat het aantal inwoners te klein wordt. Alle maatregelen voor de toekomst hebben zo'n enorme impact dat we allemaal samen moeten nadenken hoe we het zullen aanpakken." Gedeputeerde Staten hebben daarom woensdag alle plannen en onderzoeken die in de afgelopen jaren zijn gedaan gepubliceerd. Het is de basis voor het gebiedsplan, dat elke provincie moet inleveren bij stikstofminister Christianne van der Wal, die in november met een landelijk plan wil komen.

60 miljoen

Gelderland heeft zelf al ongeveer 60 miljoen euro in maatregelen gestoken. Daarnaast wordt 80 miljoen euro aan subsidie besteed aan innovaties in de landbouw. De provincie sorteert volgens Drenth voor op enorme uitgaven die de komende jaren nog zullen volgen. Hoewel het kabinet nog moet besluiten over onder meer een opkoopregeling voor boeren die moeten verdwijnen en over het landbouwakkoord wil de provincie doorwerken, zegt Drenth.

"Gelderland is cruciaal voor de oplossing van de landelijke plannen voor natuur, klimaat, landbouw en water. Daar moet ook het Rijk heel veel geld in steken. Als er geen geld is, moeten de ambities omlaag. Maar ons grootste probleem nu is tijd. We kunnen niet meer langs de weg van geleidelijkheid werken. Het moet snel, en dat vraagt heel veel van de samenleving", aldus Drenth.

Meer uit Politiek

Jesse Klaver 'ondanks alles' bereid om te praten over begroting

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is "ondanks alles" bereid om met de minderheidscoalitie te praten over de begroting voor volgend jaar. Maar dan moet het kabinet wel een duidelijke keuze maken voor een samenwerking over links, de bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel halen en de allerrijksten meer belasting laten betalen. Tijdens een partijbijeenkomst in het Spoorwegmuseum in Utrecht hekelde de partijleider van PRO het "rommeltje" dat het kabinet had gemaakt van de begrotingsonderhandelingen.

36 minuten geleden
Linkse Kamerleden bij klimaatmars: kabinet doet te weinig

AMSTERDAM (ANP) - Na een zomer van klimaatextremen en bosbranden laat het kabinet te weinig van zich horen over het klimaat, vinden linkse Kamerleden die meelopen met de klimaatmars in Amsterdam. Christine Teunissen van de Partij voor de Dieren zei dat ze wel wat meer had verwacht van het kabinet onder premier Rob Jetten, die als klimaatminister "hele goede voorstellen" heeft gedaan. De huidige klimaatminister Stientje van Veldhoven verdedigde zich met de woorden dat ze juist is begonnen met een "versnelling".

1 dag geleden
Groenen: band minder hecht als PRO in EU sociaaldemocraten kiest

DEN HAAG (ANP) - De band tussen PRO en de Europese familie van de Groenen zal "niet meer zo hecht zijn als die nu is" als de nieuwe fusiepartij besluit om zich aan te sluiten bij de Partij van Europese Socialisten (PES). Dat zei Terry Reintke, fractievoorzitter van de Groenen in het Europees Parlement, zaterdag tijdens een persmoment in Amsterdam. Ze hoopt PRO-leden ervan te overtuigen om voor haar politieke familie te kiezen bij een ledenreferendum dat loopt van 18 tot 25 september.

1 dag geleden
Amsterdamse wijkagent doet aangifte tegen PVV-Kamerlid Faber

AMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"

2 dagen geleden
Kabinet snijdt in procedures voor snellere uitbreiding stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.

2 dagen geleden
Erkens past besluit BBB'er aan, 'dierenwelzijn naar hoger niveau'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet scherpt regels over dierenwelzijn aan. Landbouwstaatssecretaris Silvio Erkens (VVD) past een besluit aan dat de vorige BBB-minister Femke Wiersma eerder heeft gepubliceerd voor reacties. "Dierenwelzijn in de veehouderij naar een hoger niveau", kopt zijn ministerie in een persbericht.

2 dagen geleden
Aerdts gaat bij EU vragen om minimumleeftijd voor sociale media

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) gaat samen met Spanje in Brussel vragen om een minimumleeftijd voor sociale media. Wat die leeftijd moet worden, staat niet in het voorstel van de landen. Aerdts is voorstander van een minimumleeftijd van 15 jaar.

2 dagen geleden