Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gelderland moet in spoeddebat 'verboden' staatssteun uitleggen

Gelderland moet in spoeddebat 'verboden' staatssteun uitleggen

ARNHEM (ANP) - Het dagelijks bestuur van de provincie Gelderland moet uitleg geven over mogelijke overtreding van de regels voor staatssteun bij het uitkopen van boerenbedrijven. De oppositiepartijen PvdA, GroenLinks, D66 en SP hebben hierover een spoeddebat op de agenda gezet voor de Statenvergadering van 18 december. De vier partijen willen van het college horen waarom zowel de betreffende boeren als de Provinciale Staten in 2023 niet zijn ingelicht toen bleek dat de Europese Commissie de uitkoopregeling als onrechtmatig zou kunnen zien. "De reputatie van de provincie als betrouwbare kooppartner staat onder druk", aldus de oppositie.

Het programma EenVandaag meldde eind vorige maand, op basis van een vertrouwelijk document, dat Gelderland begin 2023 te horen kreeg dat Europa de opkoop van zeker veertien veebedrijven mogelijk als ongeoorloofde staatssteun ziet. Een van de mogelijke consequenties zou zijn dat de uitgekochte boeren het ontvangen geld moeten terugbetalen, inclusief rente. Het gaat om zeker 28 miljoen euro, waarvan 16 miljoen kwam via een rijksregeling en bijna 12 miljoen via een provinciale regeling voor kalverhouderijen.

De provincie besloot niets met die informatie te doen, omdat het college destijds volgens een woordvoerder "geen goede redenen" zag waarom sprake zou zijn van staatssteun. "De veehouderijen zijn voor een marktconforme prijs aangekocht. De markt is dus niet verstoord. We staan nog steeds achter deze keus en hebben ons doel behaald: de stikstofuitstoot in Gelderland verlagen." PvdA, GroenLinks, D66 en SP willen in het spoeddebat duidelijkheid krijgen over de positie van de "potentieel gedupeerde" boeren die "nu in onzekerheid zitten".

Het Rijk kwam vorig jaar met landelijke regelingen voor boeren die hun bedrijf willen verkopen. Die regelingen zijn goedgekeurd door Europa.

Meer uit Politiek

Kabinet komt niet terug op besluit Ye geen inreisverbod te geven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.

9 uur geleden
Raad van State: maak regels rond vuurwerkverbod strenger

DEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.

13 uur geleden
Vijlbrief gaat met oppositie praten over sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.

1 dag geleden
Stoffer pleit voor verdeling asielzoekers op cultuur en religie

NIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.

2 dagen geleden
Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

3 dagen geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

3 dagen geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

3 dagen geleden