Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gelderland loopt vast met regeling voor legalisering boeren

Gelderland loopt vast met regeling voor legalisering boeren

ARNHEM (ANP) - De rijksregeling om het werk te legaliseren van boeren die in het verleden geen vergunning nodig hadden voor het uitstoten van stikstof is te ingewikkeld, vindt Gelderland. De provincie kan maar een van deze zogeheten PAS-melders legaliseren met de regeling van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Dat heeft de regeling, die komende donderdag sluit, volgens Gelderland te kort opengesteld.

"Helaas kunnen we met de maatregel voorlopig veel minder PAS-melders helpen dan we hoopten, omdat de regeling te complex is. We willen daarom dat de minister met een praktisch beter uitvoerbare regeling komt", laat de Gelderse stikstofgedeputeerde Harold Zoet (BBB) weten.

Eén PAS-melder

Het ministerie trok in april 250 miljoen euro uit voor de twaalf provincies om PAS-melders te legaliseren. Voor Gelderland is 22,3 miljoen beschikbaar, maar de staatssteunregels maakten het volgens de provincie "bijna onmogelijk" om het geld in te zetten. Volgens die regels mag een provincie namelijk geen boerderij kopen om zo stikstofuitstoot te beperken en een PAS-melder te legaliseren.

Doordat een bedrijf zijn activiteiten heeft gestaakt is het toch gelukt één PAS-melder met de vrijgekomen stikstofruimte te legaliseren. De provincie hoopt voor het einde van het jaar een vergunning te verlenen.

Drie subsidieregelingen

In Gelderland hebben 237 bedrijven zich gemeld als PAS-melder. Die moeten in februari 2025 allemaal zijn gelegaliseerd. Van de 36 aanvragen die helemaal zijn behandeld komen er dertien in aanmerking voor legalisering. Voor de andere 23 is dat niet het geval, bijvoorbeeld omdat destijds een vergunning had moeten worden aangevraagd.

De provincie ziet wel andere mogelijkheden om PAS-melders te helpen. In oktober stelt het ministerie de stikstofruimte beschikbaar uit de zogeheten saneringsregeling varkenshouderij, die tien Gelderse PAS-melders kan helpen. En in september opent Gelderland zelf drie subsidieregelingen voor verplaatsing, innovatie en omschakeling van agrarische bedrijven. Daarnaast werkt de provincie aan een regeling voor het deels beëindigen van veehouderijen, maar daar is nog wel extra geld van de rijksoverheid voor nodig.

Bijna 2500 boeren

Gedeputeerde Zoet zegt hard bezig te zijn met het bieden van perspectief aan boeren die door willen. Hij roept het Rijk op stikstofruimte die landelijk vrijkomt in te zetten voor PAS-melders.

Het Programma Aanpak Stikstof uit 2009 gaf bijna 2500 boeren ruimte stikstof uit te stoten, maar de Raad van State bepaalde in 2019 dat de regeling onrechtmatig was.

Meer uit Binnenland

Code geel in oosten en zuidoosten om dichte mist

DE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.

41 minuten geleden
Concertgebouw tijdelijk ontruimd om onbekende stanklucht

AMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".

1 uur geleden
Politie lost waarschuwingsschot bij aanhouding na mishandeling

DORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.

5 uur geleden
Politie deelt naam en foto 9e verdachte moord op Sherwin Peterhof

PARAMARIBO (ANP) - De politie heeft op de website de naam en foto van een verdachte Rotterdammer (47) gedeeld. Deze man, Hugo Ruimwijk, wordt gezocht voor betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Vermoedelijk is Ruimwijk naar Suriname gevlucht, maar het kan ook zijn dat hij daar de grens over is gegaan naar Guyana of Frans-Guyana.

7 uur geleden
Gedetineerde maakt einde aan leven op politiebureau Spijkenisse

SPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.

8 uur geleden
Weeronline: 2025 op vijf na warmste jaar ooit gemeten

HOUTEN (ANP) - 2025 staat op de zesde plek van warmste jaren sinds het begin van de metingen in 1901. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 11,5 graden, het langjarige gemiddelde is 10,7 graden, meldt Weeronline.

9 uur geleden
Politiechef Rotterdam: helft explosies niet uit criminele hoek

ROTTERDAM (ANP) - Lang niet alle explosies in de regio Rotterdam hebben te maken met het criminele circuit. Dat zegt de Rotterdamse korpschef Tolga Köklü in een interview met de regionale omroep Rijnmond.

10 uur geleden