Gelderland loopt vast met regeling voor legalisering boeren
ARNHEM (ANP) - De rijksregeling om het werk te legaliseren van boeren die in het verleden geen vergunning nodig hadden voor het uitstoten van stikstof is te ingewikkeld, vindt Gelderland. De provincie kan maar een van deze zogeheten PAS-melders legaliseren met de regeling van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Dat heeft de regeling, die komende donderdag sluit, volgens Gelderland te kort opengesteld.
"Helaas kunnen we met de maatregel voorlopig veel minder PAS-melders helpen dan we hoopten, omdat de regeling te complex is. We willen daarom dat de minister met een praktisch beter uitvoerbare regeling komt", laat de Gelderse stikstofgedeputeerde Harold Zoet (BBB) weten.
Eén PAS-melder
Het ministerie trok in april 250 miljoen euro uit voor de twaalf provincies om PAS-melders te legaliseren. Voor Gelderland is 22,3 miljoen beschikbaar, maar de staatssteunregels maakten het volgens de provincie "bijna onmogelijk" om het geld in te zetten. Volgens die regels mag een provincie namelijk geen boerderij kopen om zo stikstofuitstoot te beperken en een PAS-melder te legaliseren.
Doordat een bedrijf zijn activiteiten heeft gestaakt is het toch gelukt één PAS-melder met de vrijgekomen stikstofruimte te legaliseren. De provincie hoopt voor het einde van het jaar een vergunning te verlenen.
Drie subsidieregelingen
In Gelderland hebben 237 bedrijven zich gemeld als PAS-melder. Die moeten in februari 2025 allemaal zijn gelegaliseerd. Van de 36 aanvragen die helemaal zijn behandeld komen er dertien in aanmerking voor legalisering. Voor de andere 23 is dat niet het geval, bijvoorbeeld omdat destijds een vergunning had moeten worden aangevraagd.
De provincie ziet wel andere mogelijkheden om PAS-melders te helpen. In oktober stelt het ministerie de stikstofruimte beschikbaar uit de zogeheten saneringsregeling varkenshouderij, die tien Gelderse PAS-melders kan helpen. En in september opent Gelderland zelf drie subsidieregelingen voor verplaatsing, innovatie en omschakeling van agrarische bedrijven. Daarnaast werkt de provincie aan een regeling voor het deels beëindigen van veehouderijen, maar daar is nog wel extra geld van de rijksoverheid voor nodig.
Bijna 2500 boeren
Gedeputeerde Zoet zegt hard bezig te zijn met het bieden van perspectief aan boeren die door willen. Hij roept het Rijk op stikstofruimte die landelijk vrijkomt in te zetten voor PAS-melders.
Het Programma Aanpak Stikstof uit 2009 gaf bijna 2500 boeren ruimte stikstof uit te stoten, maar de Raad van State bepaalde in 2019 dat de regeling onrechtmatig was.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na de herdenking van de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag zei burgemeester Jan van Zanen dat hij maatwerk blijft leveren aan alle getroffenen van de aanslag. "Wij laten niemand los, totdat die op eigen benen kan staan." Van Zanen zegt geen "generieke maatregelen" te willen inzetten.
52 minuten geledenVOLKEL (ANP) - Een drone is de reden dat de Koninklijke Luchtmacht zondagochtend twee gevechtsvliegtuigen heeft laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel. De drone heeft het luchtruim weer verlaten en vormde geen directe dreiging, meldt het ministerie van Defensie. De F-35's zijn weer teruggekeerd naar de vliegbasis.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de Adventkerk in Den Haag is zondagmiddag een openbare herdenkingsbijeenkomst voor de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in de wijk Mariahoeve gehouden. "Vandaag is een emotioneel moment, en voor al die emotie is ruimte", sprak de ceremoniemeester de honderden aanwezigen toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de twee jonge vrouwen die afgelopen donderdag overleden na een ongeval op de Haagse Bezuidenhoutseweg, noemt het "onbeschrijflijk oneerlijk en niet te bevatten dat zij er ineens niet meer zijn". De vrouwen "zijn op een tragische manier overleden op een dag die feestelijk had moeten zijn", schrijven zij in een verklaring van de organisatie Namens de Familie.
5 uur geledenVOLKEL (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht heeft twee gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel.
5 uur geledenVUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
1 dag geleden