Geld voor boa's is niet de oplossing voor betere coronacontrole
BAARN (ANP) - Extra geld voor bijzondere opsporingsambtenaren (boa's) en politie is niet de oplossing om de controle op de coronapas in het uitgaansleven te verbeteren. Dat zegt voorzitter Ruud Kuin van de Nederlandse BOA Bond.
Volgens Kuin kan de door demissionair justitieminister Ferd Grapperhaus gereserveerde 45 miljoen euro voor politie en boa's beter besteed worden aan de horeca, zodat daar meer personeel aangesteld kan worden om te controleren. "De taak van de boa is om steekproefsgewijs te controleren of de controle in orde is", zegt hij.
Nu de besmettingen weer oplopen, gaan er stemmen op om de handhaving van de coronacontrole in het uitgaansleven aan te scherpen. Voor extra boa's is incidenteel 25 miljoen euro beschikbaar. "Dat is dus minder dan een ton per gemeente", aldus Kuin. "En daarvoor heb je niet meteen mensen op straat. Een fatsoenlijke boa-opleiding duurt twee jaar. Meer boa's voor coronacontroles kan alleen als de gemeenten en de veiligheidsregio's prioriteiten stellen, waardoor ander boa-werk blijft liggen."
Het Veiligheidsberaad van de 25 burgemeesters die voorzitter zijn van een veiligheidsregio is tot nu toe over het algemeen tevreden over de controle op coronabewijzen aan de deur bij de horeca. Het beraad wijst er ook nadrukkelijk op dat naleving van de regels in de eerste plaats een zaak van burgers en ondernemers is. Pas in laatste instantie komen controles op de naleving en eventueel boetes of horecasluitingen aan bod. Het Veiligheidsberaad vergadert maandag, aan de vooravond van een nieuwe persconferentie over de coronamaatregelen.
Volgens Kuin is de verdeling van het incidentele extra geld nog niet besproken met bewindslieden of burgemeesters. De BOA Bond vindt het ook een beter idee om boa's toe te staan dat ze elkaar mogen helpen. Tot nu toe mag een boa alleen in de eigen gemeente optreden. "Maar de ene gemeente heeft veel meer horeca dan de andere. Het zou mooi zijn als de boa's op zeer korte termijn toestemming krijgen om buiten hun eigen gemeente te werken. Daarmee kan de capaciteit in drukke uitgaanssteden wel omhoog, als de gemeenten dat willen."
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
8 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
9 uur geleden