Geheime Britse legerinformatie gevonden bij bushalte
LONDEN (ANP) - Het Britse ministerie van Defensie is in verlegenheid gebracht door de vondst van vertrouwelijke militaire informatie bij een bushalte in Kent. Het gaat volgens de BBC om 50 pagina's met informatie over een mogelijke toekomstige Britse missie in Afghanistan en de vermoedelijke Russische reactie op de aanwezigheid van het Brits marineschip HMS Defender bij de Krim, een Oekraïens schiereiland dat is geannexeerd door Rusland.
Een anonieme vinder ontdekte de documenten dinsdagochtend. Ze lagen doorweekt achter de bushalte. Het gaat volgens de BBC onder meer om e-mails en powerpointpresentaties van het kantoor van een hoge medewerker van het ministerie van Defensie. Dat departement bevestigt dat een medewerker het verlies van gevoelige defensiedocumenten heeft gemeld, maar wil verder niet inhoudelijk reageren op de vondst.
In de documenten staat onder meer informatie over de missie van de HMS Defender in de Zwarte Zee. Er ontstond afgelopen week onrust toen Rusland bekendmaakte waarschuwingsschoten te hebben afgevuurd richting het schip. De Britten spraken dat tegen en zeiden dat de Russen alleen een schietoefening hadden uitgevoerd. De BBC schrijft dat voorafgaande aan het incident op hoog niveau is gespeculeerd over hoe de Russen zouden reageren als het schip in de buurt van De Krim zou komen.
Reactie
De Britten hielden volgens de gevonden documenten rekening met meerdere scenario's. Die liepen uiteen van een "veilige en professionele" Russische reactie tot een respons die "veilig noch professioneel" was. Er zou ook nog zijn overwogen om de HMS Defender een andere route te laten nemen en betwiste wateren te laten vermijden. Defensie zou echter hebben gevreesd dat Moskou dat zou presenteren als voorbeeld van Britse lafheid of een bewijs dat de Britten de wateren bij het schiereiland als Russisch gebied zagen.
De BBC legde ook de hand op uitermate gevoelige gegevens over Afghanistan. Westerse troepen verlaten dat land de komende maanden na er twintig jaar tegen de Taliban te hebben gestreden. Er wordt in de documenten onder meer gesproken over de mogelijkheid dat het Verenigd Koninkrijk ook na die terugtrekking nog met speciale eenheden actief zal blijven in het land, met alle risico's van dien. Een "volledige terugtrekking" zou ook nog steeds de mogelijkheden behoren.
Meer uit Buitenland
PEREIRA (ANP) - Het dodental ten gevolge van de aardbeving met een kracht van 7.4 in Colombia is opgelopen tot zeker 132 mensen. Dat melden onder meer de Colombiaanse radiozenders Caracol en Blu op basis van cijfers van de Colombiaanse Vereniging van Hoofdsteden, Asocapitales.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is vorige maand na de NAVO-top in Turkije in het geheim met een militair vliegtuig vertrokken in plaats van met Air Force One. Aanleiding was een Iraans dreigement om hem te vermoorden, zo schrijft The Washington Post op gezag van ingewijden.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - De Colombiaanse Geologische Dienst heeft maandag na de aardbeving met een kracht van 7.4 33 naschokken gemeld. Dat zegt de zender Caracol Radio.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De aardbevingen die Venezuela eind juni hebben getroffen, hebben 6301 doden geëist. Dat maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez bekend. Er wordt in het puin nog steeds naar lichamen gezocht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de hele Straat van Hormuz is ontdaan van mijnen. Volgens hem heeft de Amerikaanse marine de belangrijke zeestraat volledig onder controle.
5 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het Turkse parlement heeft een wet aangenomen die een einde moet maken aan de decennialange strijd met de Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Die wetgeving moet veel voormalige leden van de separatistische groep beschermen tegen vervolging, zodat ze weer kunnen worden opgenomen in de Turkse samenleving.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is bereid Colombia meer hulp te bieden bij de reddingswerkzaamheden na de zware aardbeving. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat de Europese satellietdienst Copernicus al wordt ingezet om te helpen.
6 uur geleden