Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geheime Britse legerinformatie gevonden bij bushalte

LONDEN (ANP) - Het Britse ministerie van Defensie is in verlegenheid gebracht door de vondst van vertrouwelijke militaire informatie bij een bushalte in Kent. Het gaat volgens de BBC om 50 pagina's met informatie over een mogelijke toekomstige Britse missie in Afghanistan en de vermoedelijke Russische reactie op de aanwezigheid van het Brits marineschip HMS Defender bij de Krim, een Oekraïens schiereiland dat is geannexeerd door Rusland.

Een anonieme vinder ontdekte de documenten dinsdagochtend. Ze lagen doorweekt achter de bushalte. Het gaat volgens de BBC onder meer om e-mails en powerpointpresentaties van het kantoor van een hoge medewerker van het ministerie van Defensie. Dat departement bevestigt dat een medewerker het verlies van gevoelige defensiedocumenten heeft gemeld, maar wil verder niet inhoudelijk reageren op de vondst.

In de documenten staat onder meer informatie over de missie van de HMS Defender in de Zwarte Zee. Er ontstond afgelopen week onrust toen Rusland bekendmaakte waarschuwingsschoten te hebben afgevuurd richting het schip. De Britten spraken dat tegen en zeiden dat de Russen alleen een schietoefening hadden uitgevoerd. De BBC schrijft dat voorafgaande aan het incident op hoog niveau is gespeculeerd over hoe de Russen zouden reageren als het schip in de buurt van De Krim zou komen.

Reactie

De Britten hielden volgens de gevonden documenten rekening met meerdere scenario's. Die liepen uiteen van een "veilige en professionele" Russische reactie tot een respons die "veilig noch professioneel" was. Er zou ook nog zijn overwogen om de HMS Defender een andere route te laten nemen en betwiste wateren te laten vermijden. Defensie zou echter hebben gevreesd dat Moskou dat zou presenteren als voorbeeld van Britse lafheid of een bewijs dat de Britten de wateren bij het schiereiland als Russisch gebied zagen.

De BBC legde ook de hand op uitermate gevoelige gegevens over Afghanistan. Westerse troepen verlaten dat land de komende maanden na er twintig jaar tegen de Taliban te hebben gestreden. Er wordt in de documenten onder meer gesproken over de mogelijkheid dat het Verenigd Koninkrijk ook na die terugtrekking nog met speciale eenheden actief zal blijven in het land, met alle risico's van dien. Een "volledige terugtrekking" zou ook nog steeds de mogelijkheden behoren.

Meer uit Buitenland

Frans museum meldt diefstal van kunstzinnige banaan

METZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.

10 minuten geleden
Aanpak drugsgeweld centraal bij presidentsverkiezingen Colombia

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.

3 uur geleden
Libanon meldt doden en gewonden door Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.

5 uur geleden
Meer arrestaties en gewonden bij voetbalrellen in Parijs

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.

6 uur geleden
Frankrijk wil spoedvergadering VN-Veiligheidsraad om Libanon

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.

7 uur geleden
Maltese Arbeidspartij wint voor vierde keer op rij verkiezingen

VALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.

7 uur geleden
Burgemeester Parijse centrumwijk wil verbod feestjes bekerwinst

PARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.

9 uur geleden