Gegijzelde Apple Store en vier anderen krijgen heldenspeld
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam heeft donderdag vijf mensen geëerd die in februari de gijzeling hebben moeten doorstaan in de Apple Store op het Leidseplein. Het gaat om de man uit Bulgarije die door de gijzelnemer lange tijd onder schot werd gehouden en vier mensen die zich urenlang verborgen hielden in een kast. Zij hebben van Halsema een heldenspeld gekregen.
"Namens alle Amsterdammers heb ik ze bedankt voor hun moed en daadkracht", schrijft Halsema op Instagram. Volgens de burgemeester leefde heel het land mee met de Bulgaar, die tijdens de gijzeling "in een split second" besloot om weg te rennen toen hij voor de deur van de winkel het water moest ophalen waar de gijzelnemer om had gevraagd. De 27-jarige verdachte uit Amsterdam rende daarop achter hem aan en werd vervolgens door de politie aangereden. Hij overleed een dag later aan zijn verwondingen.
"Zijn heldendaad is ongelofelijk moedig, ook al ziet hij zichzelf niet als held", schrijft Halsema over de Bulgaar, die net als de andere vier anoniem wil blijven. Ook zij waren volgens Halsema moedig. "Ondanks hun benarde situatie wisten zij belangrijke informatie over de gijzeling door te geven aan de politie."
Tijdens de gijzeling schoot de gijzelnemer onder andere op de politie en dreigde hij zichzelf op te blazen. Hij eiste 200 miljoen euro aan cryptovaluta en een vrijgeleide uit het pand. Ongeveer zeventig mensen die zich in het pand schuilhielden werden tijdens en na de gijzeling door de politie in veiligheid gebracht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht traint volgende week dinsdag en woensdag met vier F-35-gevechtsvliegtuigen en een transport- en tankvliegtuig vanaf Schiphol, meldt de luchthaven. "De training is zorgvuldig gepland en geïntegreerd in de dagelijkse operatie van de luchthaven, zodat het reguliere vliegverkeer gewoon door kan gaan", verzekert Schiphol.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige advocaat van Ridouan Taghi, Vito Shukrula, mag onder voorwaarden weer aan de slag als advocaat. Dat meldt zijn verdediging na een beslissing van de Raad van Discipline maandag. Shukrula werd afgelopen april aangehouden. Hij wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van Taghi. Volgens justitie heeft Shukrula berichten doorgespeeld van zijn voormalige cliënt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Freek de Jonge gaat zich niet bemoeien met het WK voetbal in 2026. De cabaretier was in het verleden meermaals kritisch op de gastlanden van het eindtoernooi en riep op tot boycots. Inmiddels komen er wel andere stemmen op om het WK in de Verenigde Staten te boycotten om de acties van president Donald Trump.
2 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De persoon die vrijdagochtend iemand heeft beschoten op het parkeerterrein van de gevangenis in Alphen aan den Rijn is nog altijd voortvluchtig. Er is nog niemand aangehouden, laat de politie maandag weten. Een woordvoerder wil niets zeggen over een motief voor het schietincident en op wie er is geschoten. "Er waren meerdere personen op de locatie, we kunnen nog niet duiden wie het beoogde doelwit was", zegt een woordvoerster.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de twee Alkmaarse broers Mike (32) en Sander (39) W. ervan dat ze in september vorig jaar de 25-jarige Tijn in Alkmaar hebben vermoord. Ze hebben zijn lichaam midden in de nacht in een gehuurde boedelbak vervoerd naar België, waar zijn lichaamsdelen volgens het OM in een olievat zijn verbrand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.
4 uur geleden