Gegevens gestolen bij Brabantse zorginstelling na cyberaanval
OIRSCHOT (ANP) - Hackers hebben ingebroken in de computersystemen van een zorgorganisatie in Noord-Brabant. Ze hebben persoonsgegevens buitgemaakt bij Joris Zorg, en die data worden online gedeeld. De aanval is mogelijk uitgevoerd door dezelfde groep die ook bij voetbalbond KNVB heeft ingebroken.
"De zorgverlening aan onze cliënten is niet in gevaar geweest als gevolg van dit incident. Wel beschikten wij over aanwijzingen dat de aanvaller mogelijk gegevens had buitgemaakt, waaronder cliënt- en medewerkersgegevens", laat Joris Zorg weten. Volgens de organisatie is er na de aanval bewust besloten om geen contact te leggen met de aanvallers. "Eventuele eisen zijn ons dan ook niet bekend." Na zulke inbraken eisen de cybercriminelen doorgaans losgeld. Slachtoffers krijgen te horen dat ze geld moeten overmaken om te voorkomen dat de gevoelige gegevens gepubliceerd worden.
De gestolen gegevens worden op ondergrondse fora verspreid. Joris Zorg laat weten: "Omdat de hoeveelheid gepubliceerde gegevens aanzienlijk is, weten wij op dit moment nog niet om welke gegevens het precies gaat. Samen met externe deskundigen voeren wij op dit moment onderzoek uit naar de gepubliceerde gegevens om hierover meer duidelijkheid te verkrijgen."
Aangifte
De gegevens die bij Joris Zorg zijn gestolen, worden gepubliceerd door de hackersgroep LockBit. Die zegt ook verantwoordelijk te zijn voor een recente inbraak in de computersystemen van voetbalbond KNVB. De cybercriminelen dreigen die interne documenten ook openbaar te maken als de voetbalbond geen losgeld betaalt.
Joris Zorg heeft aangifte gedaan bij de politie en heeft de inbraak ook gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy. De instelling heeft woonzorgcentra in Oirschot, Middelbeers, Vessem en Hoogeloon. Die dorpen liggen in het landelijke gebied tussen Tilburg en Eindhoven.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden voor een bijna vijf jaar oude verkrachting in Den Haag, waarvan een toen 76-jarige vrouw in haar eigen woning slachtoffer werd. De verdachte is een 46-jarige man uit Den Haag, meldt de politie.
2 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het valt nog niet uit te sluiten dat patiëntgegevens zijn ingezien tijdens de cyberaanval bij softwareleverancier ChipSoft. Dat zeggen twee ziekenhuizen tegen het ANP na berichtgeving van de NOS.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een geldtransportauto is woensdagmiddag in Rotterdam-Kralingen overvallen. De dader gebruikte daarbij een vuurwapen of in ieder geval een voorwerp dat erop leek, laat een woordvoerder van de politie weten. Bij de overval is een geldcassette buitgemaakt, maar wat de waarde was is nog onduidelijk.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft de 33-jarige Khalid A. veroordeeld voor het doodsteken van een 30-jarige vrouw op 1 februari 2025 in Amsterdam-West. De rechter oordeelt dat de man handelde in een psychose en volledig ontoerekeningsvatbaar was. Aan de man is tbs met voorwaarden opgelegd.
3 uur geleden