Gefrustreerde oppositie wil einddatum afhandelen toeslagenaffaire
DEN HAAG (ANP) - Boze oppositiepartijen willen alsnog dat het kabinet met een deadline komt voor het afhandelen van het toeslagenschandaal. Een motie van PvdA'er Henk Nijboer om toch met een "harde einddatum" te komen, kreeg in elk geval al steun van de SP, GroenLinks, FVD en DENK. Verantwoordelijk staatssecretaris Aukje de Vries ziet niets in zo'n deadline.
De emoties liepen hoog op tijdens het moeizame debat. Aanwezige gedupeerden liepen teleurgesteld weg van de publieke tribune. Eerder op de avond zongen de ouders "het duurt te lang", van het liedje van Davina Michelle.
De Kamer is al jaren uiterst ontevreden over de problemen met de hersteloperatie, die zich blijven opstapelen. Sommige ouders moeten nu al maanden wachten op compensatie. De verwachting is dat het voor sommige gedupeerden jaren duurt voordat ze een eindoordeel - en daarmee de gepaste vergoeding - krijgen van hun dossier.
Frustraties
Vrijwel de voltallige Tweede Kamer uitte frustraties over het vastgelopen proces. Ouders die gedupeerd zijn door de staat, moeten nu weer ellenlang wachten op een overheidsorganisatie, is de teneur. De Vries gaf aan open te staan voor enkele voorstellen die uit de coalitie kwamen, maar ziet niets in "hele grote stelselwijzigingen", die mogelijk juist voor verdere vertraging zorgen.
Oppositiepartijen vinden De Vries veel te star. Maar de meeste kritiek kreeg premier Mark Rutte, die volgens sommige Kamerleden schitterde door afwezigheid. Tot drie keer toe probeerde de volledige oppositie Rutte naar de Kamer te krijgen, desnoods om het debat pas na de verkiezingen af te maken. Maar de coalitie blokkeerde dat verzoek.
Het kabinet stapte in januari 2021 op vanwege de harde conclusies in het rapport Ongekend onrecht, van de Kamercommissie die het toeslagenschandaal onderzocht. Jarenlang werden tienduizenden ouders onterecht als fraudeur behandeld. Zij moesten grote bedragen aan ontvangen kinderopvangtoeslag terugbetalen, met grote financiële en soms persoonlijke problemen tot gevolg.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
15 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
1 dag geleden