Gefrustreerde EU-landen schermen met 'nucleaire optie' tegen Orbán
BRUSSEL (ANP) - Meerdere EU-lidstaten willen proberen Hongarije zijn stemrecht in de EU te ontnemen als het land financiële hulp aan Oekraïne blijft tegenhouden, zeggen EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zou zich aan de vooravond van een extra EU-top, speciaal ingelast om hem aan boord te trekken, nog altijd onwrikbaar opstellen. Sommige andere landen zijn er zo klaar mee dat ze het hard willen spelen, schat een hoge EU-bron in.
De strafprocedure waardoor Hongarije het stemrecht kan verliezen is al jaren geleden geopend, maar de andere EU-landen voelden er tot dusver weinig voor die door te zetten. Het buitenspel zetten van een lidstaat geldt als het allerlaatste middel. De politieke schade zou niet alleen voor het land in kwestie, maar ook voor de unie enorm zijn.
Dat meerdere lidstaten toch weer over deze 'nucleaire optie' reppen, toont hoe gefrustreerd ze zijn, zeggen diplomaten in Brussel. Oekraïne zit in steeds ernstiger geldnood en verliest de oorlog van aanvaller Rusland als de bondgenoten niet thuis geven. Hongarije stribbelde van meet af aan tegen, maar kiest nu al maanden voor frontaal verzet.
Nederland
Nederland kiest nog niet voor het uiterste dreigement, liet demissionair premier Rutte donderdag blijken. Meerdere lidstaten denken dat andere drukmiddelen beter werken. EU-bronnen wijzen erop dat de 26 andere lidstaten Hongarije op talloze manieren kunnen straffen. Het land heeft in veel stemmingen geen veto, en zou in het vervolg kunnen vergeten dat de anderen uit welwillendheid rekening met Hongaarse wensen houden.
Het ongeduld en de ergernis over Hongarije tonen ook hoe hoog het lot van Oekraïne andere lidstaten zit, zeggen diplomaten. Voor landen als Litouwen voelt de afloop van de oorlog met Rusland als een zaak van leven en dood.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering mag aanvragers van een Amerikaans paspoort verbieden om op het document het geslacht aan te geven dat overeenkomt met hun genderidentiteit. Het Hooggerechtshof in Washington heeft president Trump gelijk gegeven in zijn strijd tegen de rechten van transgender Amerikanen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
6 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/RTR) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
6 uur geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is urenlang stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten. Ook in Brussel was het donderdag weer raak.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.
7 uur geleden