Gefrustreerde EU-landen schermen met 'nucleaire optie' tegen Orbán
BRUSSEL (ANP) - Meerdere EU-lidstaten willen proberen Hongarije zijn stemrecht in de EU te ontnemen als het land financiële hulp aan Oekraïne blijft tegenhouden, zeggen EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zou zich aan de vooravond van een extra EU-top, speciaal ingelast om hem aan boord te trekken, nog altijd onwrikbaar opstellen. Sommige andere landen zijn er zo klaar mee dat ze het hard willen spelen, schat een hoge EU-bron in.
De strafprocedure waardoor Hongarije het stemrecht kan verliezen is al jaren geleden geopend, maar de andere EU-landen voelden er tot dusver weinig voor die door te zetten. Het buitenspel zetten van een lidstaat geldt als het allerlaatste middel. De politieke schade zou niet alleen voor het land in kwestie, maar ook voor de unie enorm zijn.
Dat meerdere lidstaten toch weer over deze 'nucleaire optie' reppen, toont hoe gefrustreerd ze zijn, zeggen diplomaten in Brussel. Oekraïne zit in steeds ernstiger geldnood en verliest de oorlog van aanvaller Rusland als de bondgenoten niet thuis geven. Hongarije stribbelde van meet af aan tegen, maar kiest nu al maanden voor frontaal verzet.
Nederland
Nederland kiest nog niet voor het uiterste dreigement, liet demissionair premier Rutte donderdag blijken. Meerdere lidstaten denken dat andere drukmiddelen beter werken. EU-bronnen wijzen erop dat de 26 andere lidstaten Hongarije op talloze manieren kunnen straffen. Het land heeft in veel stemmingen geen veto, en zou in het vervolg kunnen vergeten dat de anderen uit welwillendheid rekening met Hongaarse wensen houden.
Het ongeduld en de ergernis over Hongarije tonen ook hoe hoog het lot van Oekraïne andere lidstaten zit, zeggen diplomaten. Voor landen als Litouwen voelt de afloop van de oorlog met Rusland als een zaak van leven en dood.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.
14 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham hoopt dat zijn land uiteindelijk weer toetreedt tot de Europese Unie. "Ik denk niet dat het is gelopen zoals mensen zeiden dat het zou gaan", zei hij tijdens een interview met ITV over de Brexit.
18 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De avondklok in Frankrijk blijft de komende dagen van kracht, meldt de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Deze geldt op verschillende plekken vanwege de onrust in het land. Volgens de minister kunnen burgemeesters zelf bepalen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken. Zo geldt er al dagen een avondklok in delen van Parijs.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.
4 uur geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse autoriteiten zeggen na een vuurgevecht drie gewapende verdachten te hebben opgepakt van de recente aanslag op een kerk. Ze hadden zich volgens de veiligheidsdienst verstopt in een verlaten pand en weigerden zich over te geven.
4 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.
5 uur geleden