Gefrustreerde Adema spreekt Brussel aan op gedraal met subsidie
BRUSSEL (ANP) - Landbouwminister Piet Adema heeft de Europese Commissie aangesproken op het uitblijven van goedkeuring van de volgende ronde van miljardensubsidies voor Nederlandse boeren. Hij vindt het "frustrerend" dat de zegen van de commissie zo lang op zich laat wachten.
Nederland was er vroeg bij met het indienen van het plan dat nodig is om de ongeveer 4,7 miljard euro aan landbouwsubsidies voor de komende vier jaar te krijgen. Maar het zag vervolgens allerhande lidstaten links en rechts passeren, terwijl Nederland drie weken voor de jaarwisseling nog steeds op officiële goedkeuring wacht. Landbouwcommissaris Janusz Wojciechowski wil volgens het Europese nieuwsplatform Politico strenger zijn voor de 'industriële' Nederlandse landbouw dan voor de low-tech en kleinschaliger boeren in bijvoorbeeld Oost-Europa. Hij zou binnen de commissie over Nederland hebben geklaagd.
Adema heeft Wojciechowski maandag bij overleg met EU-landbouwministers in Brussel "formeel aangesproken" en het ook bij zijn collega-ministers aangekaart. "Ik vind het frustrerend dat het opgehouden wordt, want ik denk niet dat we dat verdienen", zei Adema na afloop. "Dat is niet alleen ik die dat zeg, maar ik hoor dat meer hier. Onze boeren willen aan de slag en willen weten waar ze aan toe zijn."
De Eurocommissaris mag volgens Adema "natuurlijk zijn eigen opvattingen over de landbouw" hebben, maar dat mag niet tot verder onterecht oponthoud leiden. De commissie keurt het Nederlandse plan waarschijnlijk dinsdag alsnog goed, zei haar woordvoerder eerder.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt de aangekondigde bezuinigingen op sociale zekerheid onacceptabel. "Hierdoor komt een grote hoeveelheid huishoudens in de problemen", reageert interim-voorzitter Dick Koerselman. D66, VVD en CDA maakten vrijdag bekend de duur van de WW te halveren, de AOW-leeftijd te verhogen en in te grijpen in arbeidsongeschiktheidsuitkeringen.
53 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol reageert positief op het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA. Volgens topman Pieter van Oord is het goed dat de partijen in het akkoord sturen op doelen, zoals een halvering van de geluidshinder in de nacht.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.
2 uur geledenRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
4 uur geleden