Geen zaligverklaring pater Van der Lugt om bagatelliseren misbruik
AMSTERDAM (ANP) - Pater Frans van der Lugt zal naar alle waarschijnlijkheid niet zalig worden verklaard. Dat bevestigt een woordvoerder van de Nederlandse Jezuïeten na berichtgeving van het Katholiek Nieuwsblad. Van der Lugt zou het seksueel misbruik binnen de katholieke kerk in West-Europa hebben gebagatelliseerd.
De geruchten dat de zaligverklaring van de baan is heeft de woordvoerder "van zoveel kanten gehoord", dat hij ervan uitgaat dat het inderdaad niet doorgaat. Van der Lugt zou de belastende uitspraken hebben gedaan rond 2009, toen een groep West-Europese bezoekers bij hem was in Homs in Syrië. Hij zou de aandacht voor het misbruik overdreven hebben gevonden en de impact op en geloofwaardigheid van slachtoffers in twijfel hebben getrokken.
De bezoekers hadden melding gemaakt van de uitspraken, maar Van der Lugt zou vlak erna in het ziekenhuis zijn beland waardoor het nooit tot een berisping is gekomen. In het vooronderzoek naar de mogelijkheid tot zaligverklaring van de pater kwam het dossier omhoog.
Van der Lugt werd in april 2014 op 75-jarige leeftijd vermoord in de tuin van zijn klooster in Homs en is daar ook begraven. Hij woonde in Syrië waar hij hulp bood aan mensen die niet konden vluchten voor de burgeroorlog die daar sinds 2011 woedt. Ook zetten hij onder meer een centrum op voor gehandicapte kinderen, gaf psychotherapie en inspireerde duizenden jongeren, zowel christen als moslim, tijdens lange wandeltochten. De oorlog is volgens de woordvoerder van de Nederlandse Jezuïeten de reden dat de lokale bisschop nooit is begonnen aan het officiële proces tot zaligverklaring van Van der Lugt, "omdat die mensen daar wel iets anders aan hun hoofd hebben". Vanuit Nederland zouden wel de eerste stappen zijn gezet door het starten van vooronderzoek in 2019, schrijft het Katholiek Nieuwsblad.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Corné H. staat bovenaan de wachtlijst voor plaatsing in de Van Mesdagkliniek, toch lijkt een snelle plaatsing uiterst onzeker. De 30-jarige gedetineerde, die werd veroordeeld voor een urenlange gijzeling in Ede in 2024, wacht al bijna 1,5 jaar op een plek in een tbs-kliniek.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overname van het bedrijf achter DigiD (Solvinity) door het Amerikaanse Kyndryl wordt door staatssecretaris Willemijn Aerdts (Economische Zaken) verboden. Ze doet dat op advies van het Bureau Toetsing Investeringen (BTI).
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De fundamenten van de samenleving worden aangetast door ondermijning door de georganiseerde misdaad. Een nieuw rapport waarschuwt voor dreigingen voor politiek en economie in de komende jaren. Volgens het eerste Dreigingsbeeld Ondermijning Nederland tast ondermijning "op sluipende en vaak onzichtbare wijze de democratische rechtsstaat aan en vormt een dreiging voor de nationale veiligheid".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook in andere regio's van Nederland stopt Defensie tijdelijk met oefeningen met explosieven, open vuur en pyrotechniek. Dat heeft staatssecretaris Derk Boswijk van Defensie aangekondigd op sociale media. De reden is dat het natuurbrandrisico in steeds meer delen van het land wordt verhoogd naar fase 2. In die regio's worden de oefeningen tijdelijk opgeschort.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwt voor hoge ozonconcentraties. De hoogste concentraties lijken zich te ontwikkelen in een band van Leiden naar Hilversum, Utrecht en Flevoland tot aan Zwolle. Door ozon kan smog ontstaan, wat slecht is voor de luchtkwaliteit. Mensen die er gevoelig voor zijn, zoals astmapatiënten, kunnen daar last van hebben. Het RIVM adviseert hun om binnen te blijven en zware fysieke inspanning te beperken. Dit advies geldt vooral in de namiddag en het begin van de avond.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat heeft dinsdag het zogenoemde hitteprotocol ingesteld vanwege de warmte. Het protocol is om 10.00 uur in werking getreden, meldt een woordvoerder. Volgens Weeronline kan de temperatuur oplopen tot 33 graden Celsius. Er worden extra maatregelen genomen om automobilisten met pech op de snelweg snel naar een veilige locatie met voorzieningen te brengen. Het hitteprotocol geldt in heel Nederland, behalve in de provincie Friesland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Landmacht stopt voorlopig volledig met oefeningen in Gelderland waarbij explosieven, open vuur en pyrotechniek worden gebruikt. Dat meldt het krijgsonderdeel op sociale media. De reden is dat het risico op natuurbranden in de provincie dinsdag is verhoogd naar fase 2.
2 uur geleden