Geen verrassingen in Michigan: Biden en Trump winnen primaries
LANSING (ANP) - De voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Michigan hebben niet tot verrassingen geleid. Aan Democratische zijde won president Joe Biden ruim, hij stond in een tussentijdse uitslag op 81 procent van de stemmen. Aan Republikeinse zijde kreeg voormalig president Donald Trump met 68 procent een flinke meerderheid. Alle grote Amerikaanse media hebben Biden en Trump tot winnaars uitgeroepen.
Waar Trump in Nikki Haley, die bijna een derde van de stemmen kreeg, nog enigszins serieuze tegenstand heeft voor de presidentsnominatie van zijn partij, heeft Biden nauwelijks concurrentie. Figuren als de schrijfster Marianne Williamson (3 procent) en Dean Phillips (3 procent), een vrij onbekend lid van het Huis van Afgevaardigden, trekken hoogstens proteststemmen.
Toch werd de Democratische voorverkiezing in Michigan, waar veel kiezers een Arabische achtergrond hebben, nauwlettend gevolgd. Amerikaanse moslimorganisaties en progressieve groepen hadden opgeroepen om uit protest tegen Bidens onvoorwaardelijke steun voor Israël blanco te stemmen. Die actie kreeg de steun van tal van progressieve prominenten in de staat.
'Uncommitted'
Volgens tussentijdse uitslagen vinkten ruim 77.000 kiezers het vakje 'uncommitted' aan en kozen daarmee voor geen enkele Democratische kandidaat. Dat komt neer op zo'n 12 procent van de stemmen en dat wordt gezien als een fors aantal. Trump won bij de presidentsverkiezingen van 2016 in de staat van de Democrate Hillary Clinton met ongeveer 11.000 stemmen verschil.
Michigan heeft iets meer dan 10 miljoen inwoners en heeft sinds 1992 bij presidentsverkiezingen bijna altijd met een kleine meerderheid Democratisch gestemd. Biden won er bij de vorige presidentsverkiezingen van Trump, toen met ongeveer 150.000 stemmen verschil.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Zo'n 19.900 huishoudens en 850 bedrijven zitten in Berlijn nog zonder stroom, melden de autoriteiten. De storing ontstond zaterdagochtend vroeg door een brand die vermoedelijk is aangestoken door links-extremisten. Tienduizenden mensen hebben daar dagenlang last van gehad, ook omdat het koud is in de Duitse hoofdstad.
7 minuten geledenTURNHOUT (ANP/BELGA) - In België is een 47-jarige vrouw veroordeeld tot zeven jaar cel voor het ernstig mishandelen en van vrijheid beroven van haar man. De man werd onder meer opgesloten in een hondenhok bij de woning in Grobbendonk (provincie Antwerpen). Afgelopen maart ontsnapte de man vanuit het hondenhok naar de buren om hulp te vragen.
11 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk bespreekt met bondgenoten wat er moet gebeuren als de Verenigde Staten inderdaad Groenland overnemen, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Hij spreekt er naar eigen zeggen later woensdag over met zijn ambtgenoten uit Duitsland en Polen.
56 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.
8 uur geledenBOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".
10 uur geleden