Geen verrassingen in Michigan: Biden en Trump winnen primaries
LANSING (ANP) - De voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Michigan hebben niet tot verrassingen geleid. Aan Democratische zijde won president Joe Biden ruim, hij stond in een tussentijdse uitslag op 81 procent van de stemmen. Aan Republikeinse zijde kreeg voormalig president Donald Trump met 68 procent een flinke meerderheid. Alle grote Amerikaanse media hebben Biden en Trump tot winnaars uitgeroepen.
Waar Trump in Nikki Haley, die bijna een derde van de stemmen kreeg, nog enigszins serieuze tegenstand heeft voor de presidentsnominatie van zijn partij, heeft Biden nauwelijks concurrentie. Figuren als de schrijfster Marianne Williamson (3 procent) en Dean Phillips (3 procent), een vrij onbekend lid van het Huis van Afgevaardigden, trekken hoogstens proteststemmen.
Toch werd de Democratische voorverkiezing in Michigan, waar veel kiezers een Arabische achtergrond hebben, nauwlettend gevolgd. Amerikaanse moslimorganisaties en progressieve groepen hadden opgeroepen om uit protest tegen Bidens onvoorwaardelijke steun voor Israël blanco te stemmen. Die actie kreeg de steun van tal van progressieve prominenten in de staat.
'Uncommitted'
Volgens tussentijdse uitslagen vinkten ruim 77.000 kiezers het vakje 'uncommitted' aan en kozen daarmee voor geen enkele Democratische kandidaat. Dat komt neer op zo'n 12 procent van de stemmen en dat wordt gezien als een fors aantal. Trump won bij de presidentsverkiezingen van 2016 in de staat van de Democrate Hillary Clinton met ongeveer 11.000 stemmen verschil.
Michigan heeft iets meer dan 10 miljoen inwoners en heeft sinds 1992 bij presidentsverkiezingen bijna altijd met een kleine meerderheid Democratisch gestemd. Biden won er bij de vorige presidentsverkiezingen van Trump, toen met ongeveer 150.000 stemmen verschil.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.
31 minuten geledenJUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.
33 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Mogelijk zijn eerder deze maand 30.000 mensen in slechts twee dagen gedood bij de protesten in Iran. Dat schrijft het Amerikaanse Time Magazine op basis van twee topambtenaren van het Iraanse gezondheidsministerie.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse politie heeft 86 mensen gearresteerd nadat demonstranten het terrein van een Londense gevangenis betraden. De groep protesteerde om een activist van Palestine Action te steunen die in de gevangenis in hongerstaking is gegaan. Volgens de politie blokkeerden ze de ingang voor gevangenispersoneel en bedreigden ze de politie.
3 uur geleden