Geen verband bij storingen brandstof Schiphol
SCHIPHOL (ANP) - De storingen in de brandstoftoevoer op Schiphol afgelopen zomer hebben geen verband met elkaar. Volgens onderzoeksbureau TNO is de oorzaak van de storing op 24 juli, toen vliegtuigen 8,5 uur niet konden worden getankt, te herleiden naar een vermoedelijke fout bij werkzaamheden in de elektrische installatie in februari van dit jaar.
Bij onderhoudswerkzaamheden op 24 juli zijn vervolgens systemen aangesloten op een losgeraakte voedingsdraad. Hierdoor kwam er te veel spanning op de draad en ontstond een "meervoudige technische storing" en brandden diverse voedingen door. Het gevolg was dat het hele systeem van de kerosinetoevoer zich uitschakelde.
De storing op 9 augustus, toen de brandstoftoevoer 1,5 uur platlag, kwam waarschijnlijk door een kapotte brandmelder of voeding. Het is niet aannemelijk dat er een verband is tussen beide storingen, concludeerde TNO.
Schade
De problemen deden zich voor bij brandstofleverancier Aircraft Fuel Supply (AFS). Veel vliegtuigen konden daardoor niet tanken, met vertragingen en annuleringen tot gevolg. Naar schatting 60.000 reizigers werden gedupeerd.
Het is nog niet duidelijk wie er voor de schade moet opdraaien, zeiden AFS en Schiphol tijdens een persconferentie. Claims van luchtvaartmaatschappijen zijn tot nu toe niet binnengekomen bij Schiphol, noch bij AFS. Wel hebben "enkele passagiers" een schadevergoeding gevraagd.
Procedures
TNO constateerde dat de brandstofleverancier de procedures heeft gevolgd. Het bureau adviseert de betrokken partijen te kijken naar de continuïteit van de brandstoftoevoer in de toekomst. Ook zou het verdelen van de installaties in secties een optie kunnen zijn om te zorgen dat niet het hele systeem uitschakelt bij een storing.
AFS-directeur Inge Stegmann liet weten de aanbevelingen over te nemen, maar zei ook dat een storing nooit volledig is te voorkomen. "Fouten kunnen worden gemaakt, zaken kunnen defect raken, zoals wij allemaal hebben gemerkt." Volgens André van den Berg, commercieel directeur van Schiphol, is duidelijk dat gesproken moet worden over leveringszekerheid. "Maar het is niet reëel te zeggen dat dat naar 100 procent kan. Er kunnen altijd dingen gebeuren."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft er in de Tweede Kamer voor gepleit dat Rusland verantwoordelijk wordt gehouden voor zijn oorlogsdaden. Hij vroeg Tweede Kamerleden en senatoren om pogingen te steunen om Rusland juridisch rekenschap te laten afleggen. "Gerechtigheid moet centraal staan bij het beëindigen van de oorlog."
30 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Hans Schiffers krijgt dit jaar de prestigieuze Marconi Oeuvre Award. Dat heeft AVROTROS, die de uitreiking van de prijs organiseert, dinsdag bekendgemaakt. De jury roemt Schiffers om het feit dat hij "al vier decennia, onafgebroken, een constante en toonaangevende kracht binnen de Nederlandse radio is".
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Peter Plasman, raadsman van de aangeefster in de zedenzaak tegen Marco Borsato, vindt het lastig te verteren dat het Openbaar Ministerie afziet van hoger beroep in de zaak.
48 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het ongeluk op de spoorwegovergang in Oss, dat in september 2018 vier kinderlevens kostte, is niet veroorzaakt door een op hol geslagen Stint. Dat benadrukte advocaat Carry Knoops dinsdag in de inleiding van het pleidooi van het verdedigingsteam op de vijfde zittingsdag in de Stint-zaak.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat niet in hoger beroep in de zaak tegen Marco Borsato. Dat heeft het OM dinsdag bekendgemaakt. Justitie verwacht "dat er een zeer kleine kans is dat het hof, bij de behandeling van de zaak in hoger beroep, wel tot een veroordeling zou komen".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het register van de Raad van Europa voor schade geleden in Oekraïne zijn al zeker 86.000 claims binnengekomen. Dat zegt secretaris-generaal Alain Berset in Den Haag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal asielzoekers in Ter Apel is omhooggeschoten. In de nacht van maandag op dinsdag verbleven 2114 mensen in het aanmeldcentrum. Dat zijn er 146 meer dan de nacht ervoor.
1 uur geleden