Geen titelprolongatie voor schaker Giri in Wijk aan Zee
WIJK AAN ZEE (ANP) - Anish Giri heeft zijn titel in Tata Steel Chess niet kunnen prolongeren. De Nederlandse grootmeester verloor in de halve finales van de tiebreaks van het 17-jarige Indiase schaaktalent Dommaraju Gukesh. De Chinees Wei Yi schreef de 86e editie van het toonaangevende schaaktoernooi in Wijk aan Zee op zijn naam.
Vier schakers, onder wie de 29-jarige Giri, eindigden de 86e editie van het toonaangevende schaaktoernooi in Wijk aan Zee na dertien ronden klassiek schaken met 8,5 punten en deelden daarmee de eerste plaats. Een zelden voorkomende tiebreak tussen de vier schakers was nodig om de winnaar te bepalen.
In de beslissende partijen snelschaak begon Giri nog met een zege op Gukesh, maar de Indiër won de twee daaropvolgende partijen. Wei Yi rekende in de halve finales af met de Oezbeek Nodirbek Abdoessatorov en troefde in de finale Gukesh af.
Wimbledon
Giri, de huidige nummer tien van de wereld, won vorig jaar in zijn dertiende deelname voor het eerst Tata Steel Chess, liefkozend het Wimbledon van het schaken genoemd. Dat jaar eindigde hij na de dertien reguliere ronden alleen bovenaan. Deze editie begon de Hagenaar zonder al te hoge verwachtingen aan het toernooi na een teleurstellend einde van 2023. Giri had zijn zinnen gezet op kwalificatie voor het Kandidatentoernooi, maar hij slaagde er niet in zich te plaatsen voor het toernooi in april in Toronto, waarin acht schakers uitmaken wie de Chinees Ding Liren mag uitdagen in een tweekamp om de wereldtitel.
De Nederlandse favoriet begon sterk aan het toernooi, maar na de eerste rustdag viel hij terug en moest hij vechten om zijn positie in de kop van het veld vast te houden. Hij kende een goede eindsprint met zeges op zijn landgenoten Jorden van Foreest en Max Warmerdam.
Snelschaken is niet de specialiteit van Giri. Op de WK's rapid en blitz eind vorig jaar in Oezbekistan speelde hij geen rol van betekenis. In Tata Steel Chess van 2021 verloor hij de tiebreak om de eindzege van Van Foreest.
Meer uit Sport
HAMAR (ANP) - Schaatser Metodej Jilek heeft bij de wereldbekerwedstrijd in Hamar de 5000 meter gewonnen. De 19-jarige Tsjech deed dat op overtuigende wijze en verbeterde het baanrecord van Sven Kramer (6.09,74) uit februari 2009 tot 6.07,58.
2 uur geledenHAMAR (ANP) - Marijke Groenewoud heeft bij de wereldbekerwedstrijd van Hamar de 3000 meter gewonnen. Ze kwam tot een tijd van 4.00,95.
3 uur geledenHAMAR (ANP) - Jordan Stolz heeft ook de 1000 meter van de wereldbekerwedstrijd in Hamar gewonnen. De 21-jarige Amerikaan verbeterde het baanrecord van Joep Wennemars in het Vikingskipet in Hamar (1.07,63).
4 uur geledenKORTRIJK (ANP) - De Nederlandse veldrijdster Inge van der Heijden heeft de Leiecross gewonnen, een wedstrijd in het Belgische Kortrijk. De Europees kampioene van Crelan-Corendon reed vrijwel de hele cross alleen voorop.
5 uur geledenHAMAR (ANP) - Schaatsster Femke Kok is als tweede geëindigd op de 1000 meter van de wereldbekerwedstrijd in Hamar. Ze was alleen langzamer dan de Japanse winnares Miho Takagi (1.14,39).
5 uur geledenSANKT MORITZ (ANP) - Lindsey Vonn heeft naast de tweede zege op rij in de wereldbeker gegrepen. De Amerikaanse eindigde als tweede op de afdaling in Sankt Moritz. De Duitse Emma Aicher was 0,24 seconden sneller op een zonovergoten piste. De Italiaanse Sofia Goggia, de olympisch kampioene van 2018, werd derde.
7 uur geledenCALCUTTA (ANP/RTR) - De driedaagse rondreis van Lionel Messi door India is chaotisch begonnen. Fans gooiden met stoeltjes en wierpen voorwerpen op het veld toen de Argentijnse voetbalvedette een rondje over de grasmat van het Salt Lake Stadium in Calcutta liep.
10 uur geleden