Geen straf, wel opname voor hoogbejaarde man die vrouw doodstak
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft maandag bepaald dat de 91-jarige Jan van B. moet worden opgenomen in een verpleeghuis, conform de wens van het Openbaar Ministerie. Volgens de rechtbank is bewezen dat de hoogbejaarde man op 19 januari zijn 84-jarige vrouw heeft doodgestoken en vervolgens brand heeft gesticht in hun huis in de Van Speijkstraat in Amsterdam-West. Van B. is geheel ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank op basis van gedragskundig onderzoek, en wordt daarom ontslagen van rechtsvervolging.
Bij Van B. is beginnende dementie geconstateerd. Daarnaast lijdt hij volgens deskundigen aan psychotische waanstoornissen. Daardoor verloor hij de grip op de wereld om hem heen. Van B. werd steeds achterdochtiger en leefde in de waan dat zijn vrouw hem bedroog. Op de fatale dag is hij in woede uitgebarsten, met het dodelijke geweld tot gevolg.
De man heeft aanvankelijk bekend dat hij zijn vrouw had gestoken, maar kwam later met een andere lezing, namelijk dat zij dat zelf zou hebben gedaan. De rechtbank vindt dat een onaannemelijk verhaal. Ook zijn verklaring dat hij geen brand heeft gesticht, maar met lucifers op zoek zou zijn geweest naar zijn schoenen, acht de rechtbank niet geloofwaardig.
Van B. zal worden opgenomen in een verpleeghuis met een zeker beveiligingsniveau. Tegen de beslissing tot gedwongen opname kan hij niet in beroep.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De huurmarkt in de vrije sector bleef ook in het vierde kwartaal van 2025 "structureel krap", melden woningplatformen Huurwoningen.nl en Pararius. De prijs ging omhoog naar gemiddeld 1838 euro per maand en er verdwenen meer huurwoningen van de markt dan erbij kwamen. Beschikbare woningen stonden minder lang online; het scheelt een dag vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
1 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
7 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in december een recordaantal toeristen verwelkomd. Sinds augustus zijn er zorgen over de negatieve invloed van de spanning tussen de VS en Venezuela op het aantal vakantiegangers, vooral na twee bijna-ongelukken in het luchtruim in december. Het toerismebureau heeft het daarentegen over "een toenemende aantrekkingskracht".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
8 uur geleden