Geen straf, wel opname voor hoogbejaarde man die vrouw doodstak
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft maandag bepaald dat de 91-jarige Jan van B. moet worden opgenomen in een verpleeghuis, conform de wens van het Openbaar Ministerie. Volgens de rechtbank is bewezen dat de hoogbejaarde man op 19 januari zijn 84-jarige vrouw heeft doodgestoken en vervolgens brand heeft gesticht in hun huis in de Van Speijkstraat in Amsterdam-West. Van B. is geheel ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank op basis van gedragskundig onderzoek, en wordt daarom ontslagen van rechtsvervolging.
Bij Van B. is beginnende dementie geconstateerd. Daarnaast lijdt hij volgens deskundigen aan psychotische waanstoornissen. Daardoor verloor hij de grip op de wereld om hem heen. Van B. werd steeds achterdochtiger en leefde in de waan dat zijn vrouw hem bedroog. Op de fatale dag is hij in woede uitgebarsten, met het dodelijke geweld tot gevolg.
De man heeft aanvankelijk bekend dat hij zijn vrouw had gestoken, maar kwam later met een andere lezing, namelijk dat zij dat zelf zou hebben gedaan. De rechtbank vindt dat een onaannemelijk verhaal. Ook zijn verklaring dat hij geen brand heeft gesticht, maar met lucifers op zoek zou zijn geweest naar zijn schoenen, acht de rechtbank niet geloofwaardig.
Van B. zal worden opgenomen in een verpleeghuis met een zeker beveiligingsniveau. Tegen de beslissing tot gedwongen opname kan hij niet in beroep.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - Ruim honderd demonstranten hebben zich donderdagavond verzameld op een aangewezen locatie in Loosdrecht om te protesteren tegen de opvang van asielzoekers, ziet een ANP-verslaggever. De politie is massaal aanwezig en houdt toezicht. Uit angst voor nieuwe wanordelijkheden heeft de gemeente Wijdemeren beperkingen ingesteld.
54 minuten geledenUSHUAIA (ANP/AFP) - Een team Argentijnse wetenschappers reist volgende week naar havenstad Ushuaia om te onderzoeken of het hantavirus daar is. Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius, waar het virus uitbrak, vertrok op 1 april uit die stad.
1 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - Twee vrouwen van 31 en 33 jaar uit de gemeente Stadskanaal zijn donderdagavond door de politie aangehouden. Ze worden verdacht van kindermishandeling en wederrechtelijke vrijheidsberoving, meldt het Openbaar Ministerie.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft inwoners van Tenerife in een brief bedankt voor hun hulp met de m/v Hondius. Ook looft hij de Spaanse regering, hulpverleners en de bemanning van het schip.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
7 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
10 uur geleden