Geen straf voor sushiketen Sumo wegens documentaire
ROTTERDAM (ANP) - In de strafzaak tegen sushiketen Sumo wegens belastingfraude worden geen straffen opgelegd aan de horecaondernemers. Reden hiervoor is de documentaire die was gemaakt tijdens het opsporingsonderzoek. Dit staat in het vonnis dat donderdag bij de rechtbank in Rotterdam is uitgesproken.
Volgens de rechtbank heeft het OM de integriteit van het strafproces in gevaar gebracht door de documentairemaker te laten meekijken zonder dat de verdediging hiervan op de hoogte was. De rechtbank oordeelt wel dat de horecaondernemers schuldig zijn aan belastingfraude.
Het Openbaar Ministerie had in de zaak 21 maanden cel geëist en een boete van 189.000 euro. Tijdens het onderzoek heeft het OM meegewerkt aan een documentaire van de KRO-NCRV over deze belastingfraudezaak. Journalisten keken mee met het opsporingsonderzoek en namen kennis van allerlei privacygevoelige informatie zoals adressen en woonplaatsen en de omvang van de beschuldiging. Daarmee is een inbreuk gemaakt op de persoonlijke levenssfeer van de verdachten, oordeelt de rechter.
Geheim
"Het OM heeft geprobeerd het maken van de documentaire geheim te houden en daarmee heeft het geprobeerd om de verdediging te weerhouden van het voeren van een verweer", stelt de rechter. "Dan is de integriteit van het strafproces wel in het geding."
In de horecazaken werden contante omzetten uit de kassa en kassasystemen verwijderd. Aan het administratiekantoor, dat voor het concern de belastingaangiften deed, werd valse administratie verstrekt, waardoor dit kantoor onjuiste en onvolledige belastingaangiften deed. De afgeroomde omzet werd gebruikt om lonen uit te betalen zonder dat loonbelasting en premies werden voldaan.
Sumo heeft al een boete betaald. Volgens de rechtbank kon het OM na deze boete de bedrijven voor deze feiten niet opnieuw vervolgen. Wel acht de rechtbank drie ondernemers schuldig aan resterende verdenkingen, onder meer voor deelname aan een criminele organisatie voor belastingfraude en witwassen van de niet-betaalde belasting.
Meer uit Binnenland
VENRAY (ANP) - De noodverordening die de gemeente Venray dinsdag heeft ingesteld vanwege de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen blijft tot zeker donderdag 10.00 uur van kracht. Dat laat een woordvoerder van de Noord-Limburgse gemeente weten.
59 minuten geledenVENRAY (ANP) - Premier Rob Jetten heeft woensdag een bezoek gebracht aan Venray. "Bedankt aan iedereen die hier de afgelopen dagen heel hard heeft staan zwoegen en werken", zei hij.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Belangenorganisatie COC Nederland heeft woensdag een prijs gekregen tijdens de WorldPride in Amsterdam, een internationaal evenement voor lhbtqia'ers. COC ontving een International Pride Award, als "voorvechter van gelijkheid" voor queer personen. De award wordt toegekend door VN-organisatie UNDP en lhbti-organisatie ILGA World.
3 uur geledenWASSENAAR (ANP) - De brand in de duinen bij Wassenaar is onder controle, meldt de brandweer Haaglanden. Die houdt het gebied in de gaten om opkomende hotspots te bestrijden. Dat zijn kleine brandhaardjes die door de wind oplaaien.
4 uur geledenWASSENAAR (ANP) - Een hotel in de duinen bij Wassenaar wordt woensdag ontruimd, omdat er in de omgeving een brand woedt. De evacuatie van Fletcher Hotel Duinoord gebeurt uit voorzorg, meldt de Veiligheidsregio Haaglanden. De bezoekers worden ergens anders opgevangen. Het is niet bekend om hoeveel mensen het gaat.
5 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De natuurbrand die sinds maandag in het Limburgse gebied Boschhuizerbergen bij Oostrum woedde, is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio woensdagmiddag. Het vuur is nog niet volledig uit. De brandweer blijft dan ook nog in het gebied, zodat eventuele oplaaiingen snel ontdekt en gestopt kunnen worden, aldus de veiligheidsregio.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele waterschappen in het zuiden en oosten van Nederland hebben geen maatregelen meer achter de hand om de droogte te bestrijden. Onder meer Brabantse Delta en Drents Overijsselse Delta zeggen alle mogelijke maatregelen te hebben genomen om het water op peil te houden.
8 uur geleden