Geen straf voor neerhalen beeld Britse slavenhandelaar
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Vier Britse activisten die in juni 2020 een standbeeld van een slavenhandelaar hielpen neerhalen in Bristol worden daar niet voor bestraft. Een rechtbankjury in de stad in het westen van Engeland sprak hen vrij. Ze hoeven geen schadevergoeding te betalen.
Destijds werd in Groot-Brittannië massaal geprotesteerd tegen politiegeweld en racisme. In Bristol trokken demonstranten het omstreden bronzen beeld van de zeventiende-eeuwse slavenhandelaar en parlementariër Edward Colston van zijn sokkel en gooiden het bij de haven in het water.
Kort daarvoor had een Black Lives Matter-betoger zijn knie op de metalen nek geplaatst, een verwijzing naar de zwarte Amerikaan George Floyd die door een witte agent werd gedood. Eerdere campagnes in de stad om het beeld te laten verwijderen waren op veel verzet gestuit.
Banksy
De vier hebben erkend dat ze bij de actie betrokken waren. Volgens hen was het beeld zelf een hatelijke misdaad. Aanklagers hadden naar voren gebracht dat het niet Colston was die terechtstond. "We zijn extatisch en verbijsterd", zei Rhian Graham, een van de vier activisten, over de vrijspraak. Van de publieke tribune klonk luid applaus na de rechtszaak die twee weken in beslag nam.
Het viertal droeg T-shirts met een ontwerp van de beroemde artiest Banksy, die uit Bristol komt en een actie was begonnen om hun juridische kosten te dekken. Op de shirts was een lege sokkel te zien met touwen en wat brokstukken van het omvergetrokken standbeeld.
Het standbeeld is een paar dagen na de tewaterlating uit de haven gehaald en staat nu in een museum voor een expositie over Black Lives Matter.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump ondermijnt in toenemende mate de mensenrechten. Daarvoor waarschuwt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport.
14 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering onderzoekt of het wenselijk is om sociale media te verbieden voor jongeren onder de 16 jaar, meldt de BBC.
15 minuten geledenPENCO (ANP) - Het dodental door bosbranden in Chili is opgelopen tot zeker negentien mensen, aldus de autoriteiten. De regering is nog steeds bezig met grootschalige evacuaties van mensen. Meer dan dertig branden worden op dit moment bestreden. De situatie wordt bemoeilijkt door extreme hitte en sterke wind.
16 minuten geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.
2 uur geledenNDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Het aantal doden door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot veertig. Ook zijn zo'n veertig mensen gedurende maandag opgegeven als vermist. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie er zo'n veertig in het ziekenhuis liggen. Volgens het regiobestuur kan het nog zeker 24 uur duren voordat het dodental definitief is vastgesteld. Het is het dodelijkste treinongeluk in het land sinds 2013.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.
3 uur geleden