Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen straf voor neerhalen beeld Britse slavenhandelaar

Geen straf voor neerhalen beeld Britse slavenhandelaar

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Vier Britse activisten die in juni 2020 een standbeeld van een slavenhandelaar hielpen neerhalen in Bristol worden daar niet voor bestraft. Een rechtbankjury in de stad in het westen van Engeland sprak hen vrij. Ze hoeven geen schadevergoeding te betalen.

Destijds werd in Groot-Brittannië massaal geprotesteerd tegen politiegeweld en racisme. In Bristol trokken demonstranten het omstreden bronzen beeld van de zeventiende-eeuwse slavenhandelaar en parlementariër Edward Colston van zijn sokkel en gooiden het bij de haven in het water.

Kort daarvoor had een Black Lives Matter-betoger zijn knie op de metalen nek geplaatst, een verwijzing naar de zwarte Amerikaan George Floyd die door een witte agent werd gedood. Eerdere campagnes in de stad om het beeld te laten verwijderen waren op veel verzet gestuit.

Banksy

De vier hebben erkend dat ze bij de actie betrokken waren. Volgens hen was het beeld zelf een hatelijke misdaad. Aanklagers hadden naar voren gebracht dat het niet Colston was die terechtstond. "We zijn extatisch en verbijsterd", zei Rhian Graham, een van de vier activisten, over de vrijspraak. Van de publieke tribune klonk luid applaus na de rechtszaak die twee weken in beslag nam.

Het viertal droeg T-shirts met een ontwerp van de beroemde artiest Banksy, die uit Bristol komt en een actie was begonnen om hun juridische kosten te dekken. Op de shirts was een lege sokkel te zien met touwen en wat brokstukken van het omvergetrokken standbeeld.

Het standbeeld is een paar dagen na de tewaterlating uit de haven gehaald en staat nu in een museum voor een expositie over Black Lives Matter.

Meer uit Buitenland

Trump: VS kan branden als Frankrijk als Democraten winnen

PARK CITY (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst gewezen naar de gewelddadige protesten in Frankrijk. Volgens Trump kan zo'n scenario zich ook in de VS voordoen als de Republikeinen niet winnen bij de tussentijdse verkiezingen van begin november. Bewijs daarvoor leverde de president niet.

1 uur geleden
Axios: Hegseth ontmoet Netanyahu tijdens onaangekondigd bezoek

ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft maandag tijdens een onaangekondigd bezoek aan Israël een ontmoeting gehad met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Dat meldt Axios op basis van twee ingewijde bronnen.

1 uur geleden
Krant: regering-Trump houdt Patriot-raketten voor Oekraïne tegen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van president Donald Trump heeft de overdracht van Patriot-onderscheppingsraketten aan Oekraïne nog niet goedgekeurd, meldt The Washington Post op basis van anonieme bronnen. Die raketten zijn nodig om het land te beschermen tegen Russische raket- en droneaanvallen.

4 uur geleden
Bild: e-mailaccounts Duitse partij AfD getroffen door hack

BERLIJN (ANP) - Een website heeft ruim 421.000 interne e-mails van de Duitse radicaal-rechtse partij AfD gepubliceerd. Het gaat om door AI gemaakte samenvattingen van de mails, niet de mails zelf. De partij heeft aan de Duitse krant Bild bevestigd in september gehackt te zijn.

4 uur geleden
Aangereden Australische parlementariër geopereerd

CANBERRA (ANP/AFP) - De Australische parlementariër die vermoedelijk expres werd aangereden, verkeert nog altijd in kritieke toestand, verklaarde premier Anthony Albanese. Helen Haines is inmiddels geopereerd en ligt nog in het ziekenhuis.

6 uur geleden
Japanse sonde vertrokken om stukje van maan van Mars op te halen

TOKIO (ANP) - Een Japanse ruimtesonde is begonnen aan een reis richting Phobos en Deimos, de twee manen van de planeet Mars. Het onbemande vaartuig moet onder meer stof van Phobos ophalen en naar de aarde brengen, zodat wetenschappers dat in laboratoria kunnen bestuderen. Zoiets is nog nooit gedaan.

7 uur geleden
Trump bereid tot top met Poetin en Xi

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt bereid te zijn tot een bijeenkomst met zijn Russische en Chinese ambtgenoten Vladimir Poetin en Xi Jinping. Volgens Trump zou de focus bij zo'n top kunnen liggen op het verminderen van het aantal kernwapens.

7 uur geleden