Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen stille motoren AWACS en geen geld geluidsoverlast

Geen stille motoren AWACS en geen geld geluidsoverlast

SCHINVELD (ANP) - Er komen geen stillere motoren in de lawaaiige AWACS-radartoestellen. En de mensen in Schinveld en Brunssum, vlak bij de NAVO-basis, hoeven voorlopig niet te rekenen op de door de gemeenten Brunssum en Beekdaelen gevraagde miljoenen voor het bestrijden van het vliegtuiglawaai. Dat blijkt uit een reactie van staatssecretaris Barbara Visser (VVD) van Defensie na een bezoek maandag aan de gemeentebesturen van Beekdaelen en Brunssum.

Beide gemeenten hadden 200 miljoen gevraagd voor een leefbaarheidsfonds, onder meer om woningen te isoleren. Maar Visser zei daarvoor geen geld te hebben. "Ik snap dat mensen hier geluidsoverlast ervaren", zei Visser. "Maar ik kan niet zeggen dat de vliegbasis weg moet. Op eerdere verzoeken om stillere motoren hebben we als antwoord nee gekregen. Ik kan die vraag natuurlijk opnieuw stellen, maar je moet reƫel zijn: die kans is vrij klein", aldus Visser.

Ze wil in een vervolggesprek met beide gemeenten wel kijken hoe een eventueel leefbaarheidsfonds eruit zou moeten zien: "Ik snap dat mensen teleurgesteld zijn. Maar de vliegtuigen zijn er nu eenmaal. We zullen kijken hoe we de geluidsoverlast verder kunnen beperken."

Rituele dans

Wethouder Jeanette Quadvlieg van Beekdaelen reageerde teleurgesteld. "Het is inmiddels een rituele dans aan het worden", zei ze. "Ze zegt wel over het leefbaarheidsfonds te willen praten, maar komt niet met iets concreets. Ze zegt in gesprek te willen blijven, maar het is opnieuw een herhaling van zetten."

Tijdens het bezoek van Visser hielden enkele tientallen inwoners van Beekdaelen en Brunssum voor het gemeentehuis in Schinveld een lawaaidemonstratie. De radarvliegtuigen van de NAVO voeren vanaf de naburige Duitse vliegbasis Geilenkirchen vluchten uit, waarbij ze laag over Schinveld en Brunssum heen vliegen. Veel inwoners willen dat dat stopt.

Meer uit Binnenland

VU koppelt systemen los na hack, mogelijk gevolgen voor onderwijs

AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.

3 uur geleden
Uithoorn plaatst tijdelijk camera's in straat waar azc moet komen

UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.

6 uur geleden
Jetten na aanval op D66-kantoor: laten ons niet zwijgen opleggen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".

8 uur geleden
Minister Heerma noemt aanval op D66-partijkantoor 'laffe daad'

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."

8 uur geleden
Verdachte aangehouden voor explosie bij partijkantoor van D66

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.

8 uur geleden
Explosie bij partijkantoor D66 in Den Haag, geen gewonden

DEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.

9 uur geleden
Talpa: voorlopig geen nieuwe opnames realityserie Peter Gillis

HILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.

11 uur geleden