Geen stille motoren AWACS en geen geld geluidsoverlast
SCHINVELD (ANP) - Er komen geen stillere motoren in de lawaaiige AWACS-radartoestellen. En de mensen in Schinveld en Brunssum, vlak bij de NAVO-basis, hoeven voorlopig niet te rekenen op de door de gemeenten Brunssum en Beekdaelen gevraagde miljoenen voor het bestrijden van het vliegtuiglawaai. Dat blijkt uit een reactie van staatssecretaris Barbara Visser (VVD) van Defensie na een bezoek maandag aan de gemeentebesturen van Beekdaelen en Brunssum.
Beide gemeenten hadden 200 miljoen gevraagd voor een leefbaarheidsfonds, onder meer om woningen te isoleren. Maar Visser zei daarvoor geen geld te hebben. "Ik snap dat mensen hier geluidsoverlast ervaren", zei Visser. "Maar ik kan niet zeggen dat de vliegbasis weg moet. Op eerdere verzoeken om stillere motoren hebben we als antwoord nee gekregen. Ik kan die vraag natuurlijk opnieuw stellen, maar je moet reëel zijn: die kans is vrij klein", aldus Visser.
Ze wil in een vervolggesprek met beide gemeenten wel kijken hoe een eventueel leefbaarheidsfonds eruit zou moeten zien: "Ik snap dat mensen teleurgesteld zijn. Maar de vliegtuigen zijn er nu eenmaal. We zullen kijken hoe we de geluidsoverlast verder kunnen beperken."
Rituele dans
Wethouder Jeanette Quadvlieg van Beekdaelen reageerde teleurgesteld. "Het is inmiddels een rituele dans aan het worden", zei ze. "Ze zegt wel over het leefbaarheidsfonds te willen praten, maar komt niet met iets concreets. Ze zegt in gesprek te willen blijven, maar het is opnieuw een herhaling van zetten."
Tijdens het bezoek van Visser hielden enkele tientallen inwoners van Beekdaelen en Brunssum voor het gemeentehuis in Schinveld een lawaaidemonstratie. De radarvliegtuigen van de NAVO voeren vanaf de naburige Duitse vliegbasis Geilenkirchen vluchten uit, waarbij ze laag over Schinveld en Brunssum heen vliegen. Veel inwoners willen dat dat stopt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er wordt door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening niet genoeg gedaan met aanbevelingen rondom de in 2024 deels ingestorte parkeergarage in Nieuwegein, meldt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Die organisatie ziet graag dat een en ander vastgelegd wordt in de wet, maar de minister "ziet helaas geen aanleiding om hier nu mee aan de slag te gaan", zo luidt de conclusie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alleen de voorlopige verkiezingsuitslagen van Amsterdam en Hoorn ontbreken nog. Amsterdam hoopt dat donderdagochtend alle stemmen geteld zijn, maar het kan ook middagwerk worden, zei een woordvoerder. Hoorn verwacht de uitslag in de loop van donderdag te brengen, meldt de gemeente op de site.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NSC haalt in geen van de vijf gemeenten waar die partij meedeed een raadszetel. Dat blijkt uit de voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. In Amersfoort, Apeldoorn, Den Haag, Eindhoven en Zoetermeer stond NSC op het stembiljet.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, is zoals verwacht de grootste geworden bij de verkiezingen woensdag. De partij komt volgens de Verkiezingsdienst van het ANP uit op 16 zetels. Dat is er eentje minder dan bij de exitpolls van woensdagavond.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA wordt de grootste fractie in de Rotterdamse gemeenteraad en lost daarmee Leefbaar Rotterdam af. De partij krijgt 11 zetels. Dat zijn er 2 meer dan vier jaar geleden. Ook Leefbaar Rotterdam krijgt 11 zetels, een winst van 1, maar met een kleiner aantal stemmen, meldt de ANP Verkiezingsdienst.
10 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft woensdagavond (lokale tijd) op Curaçao een bijeenkomst bezocht waar met verschillende burgers werd gesproken over de geopolitieke situatie rondom Venezuela en de spanningen die dat heeft opgeleverd op het eiland. De koning luisterde, samen met staatssecretaris Eric van der Burg (Koninkrijksrelaties), naar verschillende verhalen over 3 januari van dit jaar.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks en D66 groeien in Nijmegen, blijkt uit de voorlopige uitslag die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. GroenLinks gaat van 9 naar 11 zetels, D66 van 6 naar 7.
11 uur geleden