Geen slotverklaring bij IMF-top door conflict in Midden-Oosten
WASHINGTON (ANP/RTR) - De voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington levert geen gemeenschappelijke slotverklaring op. De bijeengekomen landen konden het niet eens worden over de manier waarop ze naar de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne moesten verwijzen.
Het is niet de eerste keer dat een belangrijke financiële top om deze reden zonder een collectief statement eindigt. Bij de jaarvergadering van het IMF in Marrakech in oktober was dit ook al het geval. Wel heeft Saudi-Arabië, dat deze week de bijeenkomst voorzat, vrijdag een speciale voorzittersverklaring uitgestuurd waarin het land de economische risico's van de conflicten erkent.
Volgens de Saudische minister van Financiën, Mohammed al-Jadaan, zijn de spanningen en conflicten in de wereld de afgelopen dagen zeker besproken, inclusief de economische impact ervan. Hij wees daarbij ook op de verstoring van de scheepvaart door aanvallen van Houthi-rebellen in de Rode Zee.
Buffers opnieuw opbouwen
Al-Jadaan zei tijdens een persbijeenkomst dat de geopolitieke fragmentatie van de wereldeconomie over het algemeen tot negatieve gevolgen leidt. Maar sommige landen profiteren volgens hem ook van de verdeeldheid, doordat bedrijven zich genoodzaakt zien daardoor hun toeleveringsketens anders in te richten.
IMF-topvrouw Kristalina Georgieva zei dat de vergadering van deze week, en ook die van de naast het IMF gelegen Wereldbank, gericht was op het verbeteren van de veerkracht van de wereldeconomie. "Wat we willen is een wereld waarin de groei sterker is, de levensstandaard hoger is en de lage-inkomenslanden niet instorten. Een wereld die beter bestand is tegen de schokken die zullen blijven komen."
Ze drong er bij de landen op aan om "de klus te klaren" wat betreft het beteugelen van de inflatie. Tegelijkertijd moeten overheden volgens haar doorgaan met het opnieuw opbouwen van buffers, omdat die flink zijn uitgeput door de coronacrisis en de daaropvolgende periode met zeer hoge inflatie.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
37 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
21 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
22 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
22 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
1 dag geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
1 dag geleden