Geen regeringsmeerderheid voor rechtse partijen Spanje
MADRID (ANP/BLOOMBERG) - Met 99,3 procent van de stemmen geteld, is duidelijk dat de centrumrechtse Partido Popular (PP) en de uiterst rechtse Vox bij de Spaanse verkiezingen samen niet de meerderheid hebben behaald die ze nodig hadden om een regering te kunnen vormen.
Evenmin heeft het linkse blok, onder leiding van de sociaaldemocratische premier Pedro Sánchez (PSOE), voldoende stemmen om een regering te vormen. Verschillende peilingen hadden voor het rechtse blok winst voorspeld.
De conservatieve PP van oppositieleider Alberto Núñez Feijóo wordt met 33 procent van de stemmen, goed voor 136 zetels van de 350 in het parlement, de grootste partij. Met 31,7 procent (122 zetels) eindigt de PSOE van Pedro Sánchez op de tweede plaats. De antifeministische en anti-immigrantenpartij Vox gaat erop achteruit en komt met 12,4 procent (33 zetels) van de stemmen als derde grootste politieke partij van Spanje uit de bus.
Premier Sánchez, die er met zijn partij twee zetels op vooruit gaat, heeft de overwinning opgeëist voor links. "Het terugkijkende blok, dat alle vooruitgang die we de afgelopen vier jaar hebben geboekt wilde tenietdoen, heeft gefaald", zei een opgetogen Sanchez tegen supporters.
Omdat zijn PSOE meer mogelijke bondgenoten in het parlement heeft dan de PP en Vox, lijkt het aannemelijk dat premier Sánchez voor een derde ambtstermijn kan gaan. In dat geval zal hij mogelijk de steun moeten vragen van het Catalaanse Junts, de separatistische partij van de voortvluchtige onafhankelijkheidsleider Carles Puigdemont. Doet hij dat niet, dan zijn nieuwe verkiezingen niet uitgesloten.
In een toespraak voor zijn aanhang zei Núñez Feijóo dat hij met zijn PP het initiatief opeist om een regering te vormen. Volgens waarnemers krijgt Spanje waarschijnlijk te maken met wekenlange coalitieonderhandelingen
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
15 minuten geledenMIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.
41 minuten geledenNEW DELHI (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten op het gebied van havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.
48 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
1 uur geledenTEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.
4 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.
6 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
14 uur geleden