Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen politieke speeches bij herdenking Auschwitz

Geen politieke speeches bij herdenking Auschwitz

WARSCHAU (ANP) - Bij de herdenking van tachtig jaar bevrijding van Auschwitz mogen politici geen toespraken geven. Alleen overlevenden van de Holocaust komen aan het woord, bericht de krant The Guardian.

"Er worden helemaal geen politieke toespraken gegeven", zei directeur Piotr Cywiński van Museum Auschwitz-Birkenau tegen de krant. "We willen ons focussen op de laatste overlevenden die nog onder ons zijn. En hun verhalen, hun pijn, hun trauma en hun manier om ons lastige morele verplichtingen mee te geven voor het heden."

Bij de plechtigheden worden wel wereldleiders verwacht. De Poolse regering heeft duidelijk gemaakt dat Israëlische leiders, zoals premier Benjamin Netanyahu, naar de herdenking kunnen zonder opgepakt te worden.

'Provocatie van de media'

Het Internationaal Strafhof (ICC) heeft een arrestatiebevel tegen Netanyahu uitgevaardigd vanwege de oorlog in Gaza. Cywiński noemt de discussie over zijn komst een "provocatie van de media" en zegt dat er geen aanwijzingen zijn dat Netanyahu ooit plannen had om naar de herdenking te gaan. Hij verwacht wel een Israëlische delegatie.

De herdenking van de bevrijding van het beruchte concentratiekamp staat gepland voor 27 januari. Het naziregime vermoordde tijdens de Tweede Wereldoorlog miljoenen Joden in kampen als Auschwitz.

Hoewel het kamp in 1945 is bevrijd door het Rode Leger, zou Rusland dit keer niet zijn uitgenodigd. Cywiński zegt tegen de krant dat "een land dat de waarde van vrijheid niet begrijpt ook niets te zoeken heeft op een ceremonie die draait om de bevrijding".

Meer uit Buitenland

Media: Trump en Netanyahu botsen over strategie inzake Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.

2 uur geleden
Harvard wil hervormen omdat studenten te hoge cijfers halen

CAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.

4 uur geleden
Meerderheid landen erkent klimaatverplichtingen bij VN

NEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.

6 uur geleden
VS klagen voormalige Cubaanse president Raúl Castro aan

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.

12 uur geleden
Revolutionaire Garde meldt doorvaart 26 schepen bij Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.

13 uur geleden
Minister Rubio: VS willen nieuw hoofdstuk in relatie met Cuba

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.

14 uur geleden
Israëlische minister deelt beelden geboeide flotilla-activisten

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.

14 uur geleden