Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen politieke speeches bij herdenking Auschwitz

Geen politieke speeches bij herdenking Auschwitz

WARSCHAU (ANP) - Bij de herdenking van tachtig jaar bevrijding van Auschwitz mogen politici geen toespraken geven. Alleen overlevenden van de Holocaust komen aan het woord, bericht de krant The Guardian.

"Er worden helemaal geen politieke toespraken gegeven", zei directeur Piotr Cywiński van Museum Auschwitz-Birkenau tegen de krant. "We willen ons focussen op de laatste overlevenden die nog onder ons zijn. En hun verhalen, hun pijn, hun trauma en hun manier om ons lastige morele verplichtingen mee te geven voor het heden."

Bij de plechtigheden worden wel wereldleiders verwacht. De Poolse regering heeft duidelijk gemaakt dat Israëlische leiders, zoals premier Benjamin Netanyahu, naar de herdenking kunnen zonder opgepakt te worden.

'Provocatie van de media'

Het Internationaal Strafhof (ICC) heeft een arrestatiebevel tegen Netanyahu uitgevaardigd vanwege de oorlog in Gaza. Cywiński noemt de discussie over zijn komst een "provocatie van de media" en zegt dat er geen aanwijzingen zijn dat Netanyahu ooit plannen had om naar de herdenking te gaan. Hij verwacht wel een Israëlische delegatie.

De herdenking van de bevrijding van het beruchte concentratiekamp staat gepland voor 27 januari. Het naziregime vermoordde tijdens de Tweede Wereldoorlog miljoenen Joden in kampen als Auschwitz.

Hoewel het kamp in 1945 is bevrijd door het Rode Leger, zou Rusland dit keer niet zijn uitgenodigd. Cywiński zegt tegen de krant dat "een land dat de waarde van vrijheid niet begrijpt ook niets te zoeken heeft op een ceremonie die draait om de bevrijding".

Meer uit Buitenland

Clinton vaak genoemd in nieuwe Epstein-stukken, Trump nauwelijks

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.

5 uur geleden
Justitie VS deelt vrijdag deel van Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.

9 uur geleden
VS voeren nieuwe sancties in tegen Venezuela

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.

9 uur geleden
Rubio mogelijk bij overleg met Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.

11 uur geleden
Parijs waarschuwt boeren: geen blokkades tijdens feestdagen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.

12 uur geleden
Poetin zegt aanvallen op Oekraïne te stoppen bij verkiezingen

MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.

15 uur geleden
Doden bij steekaanval bij treinstation Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.

15 uur geleden