Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen politieke speeches bij herdenking Auschwitz

Geen politieke speeches bij herdenking Auschwitz

WARSCHAU (ANP) - Bij de herdenking van tachtig jaar bevrijding van Auschwitz mogen politici geen toespraken geven. Alleen overlevenden van de Holocaust komen aan het woord, bericht de krant The Guardian.

"Er worden helemaal geen politieke toespraken gegeven", zei directeur Piotr Cywiński van Museum Auschwitz-Birkenau tegen de krant. "We willen ons focussen op de laatste overlevenden die nog onder ons zijn. En hun verhalen, hun pijn, hun trauma en hun manier om ons lastige morele verplichtingen mee te geven voor het heden."

Bij de plechtigheden worden wel wereldleiders verwacht. De Poolse regering heeft duidelijk gemaakt dat Israëlische leiders, zoals premier Benjamin Netanyahu, naar de herdenking kunnen zonder opgepakt te worden.

'Provocatie van de media'

Het Internationaal Strafhof (ICC) heeft een arrestatiebevel tegen Netanyahu uitgevaardigd vanwege de oorlog in Gaza. Cywiński noemt de discussie over zijn komst een "provocatie van de media" en zegt dat er geen aanwijzingen zijn dat Netanyahu ooit plannen had om naar de herdenking te gaan. Hij verwacht wel een Israëlische delegatie.

De herdenking van de bevrijding van het beruchte concentratiekamp staat gepland voor 27 januari. Het naziregime vermoordde tijdens de Tweede Wereldoorlog miljoenen Joden in kampen als Auschwitz.

Hoewel het kamp in 1945 is bevrijd door het Rode Leger, zou Rusland dit keer niet zijn uitgenodigd. Cywiński zegt tegen de krant dat "een land dat de waarde van vrijheid niet begrijpt ook niets te zoeken heeft op een ceremonie die draait om de bevrijding".

Meer uit Buitenland

Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

2 uur geleden
Bronnen: Marokko weigerde evacuatievlucht van cruiseschip Hondius

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.

3 uur geleden
Flotilla-activist in cel Israël stopt na eten ook met drinken

ASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.

4 uur geleden
Evacuatievlucht cruiseschip maakt tussenlanding op Gran Canaria

GRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.

4 uur geleden
CNN-oprichter Ted Turner (87) overleden

ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.

6 uur geleden
Zelensky: Hongarije heeft inhoud waardetransporten teruggegeven

KYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.

6 uur geleden
Frans vliegdekschip sorteert voor op hulp Straat van Hormuz

PARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.

7 uur geleden