Geen politieke speeches bij herdenking Auschwitz
WARSCHAU (ANP) - Bij de herdenking van tachtig jaar bevrijding van Auschwitz mogen politici geen toespraken geven. Alleen overlevenden van de Holocaust komen aan het woord, bericht de krant The Guardian.
"Er worden helemaal geen politieke toespraken gegeven", zei directeur Piotr Cywiński van Museum Auschwitz-Birkenau tegen de krant. "We willen ons focussen op de laatste overlevenden die nog onder ons zijn. En hun verhalen, hun pijn, hun trauma en hun manier om ons lastige morele verplichtingen mee te geven voor het heden."
Bij de plechtigheden worden wel wereldleiders verwacht. De Poolse regering heeft duidelijk gemaakt dat Israëlische leiders, zoals premier Benjamin Netanyahu, naar de herdenking kunnen zonder opgepakt te worden.
'Provocatie van de media'
Het Internationaal Strafhof (ICC) heeft een arrestatiebevel tegen Netanyahu uitgevaardigd vanwege de oorlog in Gaza. Cywiński noemt de discussie over zijn komst een "provocatie van de media" en zegt dat er geen aanwijzingen zijn dat Netanyahu ooit plannen had om naar de herdenking te gaan. Hij verwacht wel een Israëlische delegatie.
De herdenking van de bevrijding van het beruchte concentratiekamp staat gepland voor 27 januari. Het naziregime vermoordde tijdens de Tweede Wereldoorlog miljoenen Joden in kampen als Auschwitz.
Hoewel het kamp in 1945 is bevrijd door het Rode Leger, zou Rusland dit keer niet zijn uitgenodigd. Cywiński zegt tegen de krant dat "een land dat de waarde van vrijheid niet begrijpt ook niets te zoeken heeft op een ceremonie die draait om de bevrijding".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.
6 uur geleden