Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen oorzaak gevonden voor grote brand Deurnese Peel

Geen oorzaak gevonden voor grote brand Deurnese Peel

DEN HAAG (ANP) - Er is geen oorzaak gevonden voor de grote brand die in april dagenlang woedde in de Deurnese Peel. Dat staat in het onderzoek van de brandweer en het Instituut Fysieke Veiligheid in opdracht van Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost dat woensdag naar buiten is gebracht.

In het gebied waar de brand ontstond is een stukje glas gevonden, maar de onderzoekers sluiten uit dat dit het vuur heeft doen ontbranden. Door de vegetatie die ter plekke aanwezig was, is de mogelijkheid beperkt dat er zonlicht op het glas kon schijnen. "Dit staat dan nog los van de vraag of zonlicht in combinatie met het stukje glas überhaupt voor de ontsteking van deze natuurbrand heeft kunnen zorgen, temeer daar het stukje glas niet in de juiste positie ten opzichte van de zon is aangetroffen", schrijven de onderzoekers.

Het glas kan door de brand of de bestrijding ervan zijn verplaatst, maar dat is volgens hen niet vast te stellen. Er zijn geen andere mogelijke oorzaken in het gebied aangetroffen, waardoor de brandoorzaak niet is vast te stellen.

Afwijkende branduitbreiding

De brand ontwikkelde zich heel anders dan 'normale' natuurbranden. Volgens de onderzoekers is de wijze waarop de Deunese Peel is aangelegd daar een belangrijke oorzaak van. "De unieke inrichting van het gebied, met vlaktes die door watergangen worden onderbroken en onderling verbonden zijn door stukken grond van enkele meters breed, heeft er mede voor gezorgd dat de brand een afwijkende branduitbreiding heeft vertoond ten opzichte van die van andere natuurbranden met niet onderbroken vlaktes. Dit heeft, samen met de afwijkende vegetatie een grote bijdrage geleverd aan het afwijkend brandgedrag ten opzichte van natuurbranden in andere type gebieden", staat in het rapport.

Delen van het gebied waren moeilijk toegankelijk waardoor de brandweer er lastig bij kon komen en het verkrijgen van overzicht moeilijk was. Ook was het al lange tijd droog in het gebied, waaide het flink en zorgde de aanwezigheid van grote hoeveelheden droge, afgestorven adelaarsvarens voor extra brandstof voor het vuur.

Drie onderzoeken

In totaal worden drie onderzoeken uitgevoerd naar de brand. Het tweede onderzoek is een beleidsevaluatie, het derde betreft een onderzoek naar de relatie tussen brandveiligheid en natuurbeheer. De uitkomsten van de laatste twee worden in november verwacht.

De brand in de Deurnese Peel verwoestte zo'n 800 van de in totaal 1000 hectare natuurgebied. Wie te dicht bij de vuurzee woonde, moest tijdelijk het huis verlaten. In de weken daarna bleef het vuur ondergronds doorsmeulen, en laaide her en der geregeld op.

Meer uit Binnenland

Lijsttrekkers Moerdijk houden vast aan besluit opgeven dorp

ZEVENBERGEN (ANP) - De meeste partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Moerdijk staan nog achter het besluit om het dorp Moerdijk mogelijk op te geven. Het dorp zou plaats moeten maken voor uitbreiding van het haven- en industriegebied. Zeven van de tien lijsttrekkers zeiden tijdens een debat dat ze dit nog steeds als de beste optie zien. "Iedereen die vanavond zou beloven dat deze opgave wel weggaat en niet in Moerdijk zal landen, doet een valse belofte", aldus Danny Dingemans (VVD).

1 uur geleden
Verdachte verkrachtingen Goudswaard is dakloze uit Hoeksche Waard

GOUDSWAARD (ANP) - De 29-jarige man die wordt verdacht van een dubbele verkrachting in het Zuid-Hollandse Goudswaard is een thuisloze inwoner van de gemeente Hoeksche Waard. Dat meldt buurgemeente Nissewaard. Wel verbleef de man wisselende periodes in Spijkenisse.

5 uur geleden
Geen treinverkeer Sloterdijk-Schiphol door drie wisselstoringen

AMSTERDAM (ANP) - Tussen de stations Amsterdam Sloterdijk en Schiphol rijden er naar verwachting tot in de loop van dinsdagavond geen treinen, meldt ProRail. Tijdens een inspectie zijn bij drie verschillende wissels dezelfde technische problemen ontdekt.

7 uur geleden
Man (21) opgepakt voor schietincident winkelcentrum Arnhem

ARNHEM (ANP) - Een 21-jarige man uit Zoetermeer is vorige week woensdag opgepakt in verband met een schietincident in het winkelcentrum Kronenburg in Arnhem, meldt de politie dinsdag. Hierbij raakte op zaterdag 21 februari een omstander lichtgewond.

7 uur geleden
OM gaat niet in hoger beroep in Barendrechtse zedenzaak

ROTTERDAM (ANP) - Het OM gaat niet in hoger beroep in de Barendrechtse zedenzaak. Vorige week kreeg de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.

8 uur geleden
Twee mannen (22) uit Arnhem aangehouden in sextortionzaak

ARNHEM (ANP) - In een onderzoek naar sextortion, waarin meerdere aangiftes werden gedaan, zijn dinsdag twee mensen aangehouden. Het gaat om mannen van 22, beide afkomstig uit Arnhem. Ze worden ervan verdacht meerdere slachtoffers te hebben afgeperst, meldt de politie.

8 uur geleden
Eerder al resten gevonden op vindplaats voet vermiste tiener

BREDA (ANP) - In een aftakking van de Beneden-Merwede waar vorige week maandag een schoen met een voet van de sinds december 2023 vermiste 16-jarige Yoran Krol werd gevonden, heeft de politie eerder nog een schoen met daarin een voet van een andere vermiste persoon gevonden. Het gaat om de 75-jarige Marijke die in maart 2024 vermist raakte, meldt de politie dinsdag.

8 uur geleden