Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen oorzaak gevonden voor grote brand Deurnese Peel

Geen oorzaak gevonden voor grote brand Deurnese Peel

DEN HAAG (ANP) - Er is geen oorzaak gevonden voor de grote brand die in april dagenlang woedde in de Deurnese Peel. Dat staat in het onderzoek van de brandweer en het Instituut Fysieke Veiligheid in opdracht van Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost dat woensdag naar buiten is gebracht.

In het gebied waar de brand ontstond is een stukje glas gevonden, maar de onderzoekers sluiten uit dat dit het vuur heeft doen ontbranden. Door de vegetatie die ter plekke aanwezig was, is de mogelijkheid beperkt dat er zonlicht op het glas kon schijnen. "Dit staat dan nog los van de vraag of zonlicht in combinatie met het stukje glas überhaupt voor de ontsteking van deze natuurbrand heeft kunnen zorgen, temeer daar het stukje glas niet in de juiste positie ten opzichte van de zon is aangetroffen", schrijven de onderzoekers.

Het glas kan door de brand of de bestrijding ervan zijn verplaatst, maar dat is volgens hen niet vast te stellen. Er zijn geen andere mogelijke oorzaken in het gebied aangetroffen, waardoor de brandoorzaak niet is vast te stellen.

Afwijkende branduitbreiding

De brand ontwikkelde zich heel anders dan 'normale' natuurbranden. Volgens de onderzoekers is de wijze waarop de Deunese Peel is aangelegd daar een belangrijke oorzaak van. "De unieke inrichting van het gebied, met vlaktes die door watergangen worden onderbroken en onderling verbonden zijn door stukken grond van enkele meters breed, heeft er mede voor gezorgd dat de brand een afwijkende branduitbreiding heeft vertoond ten opzichte van die van andere natuurbranden met niet onderbroken vlaktes. Dit heeft, samen met de afwijkende vegetatie een grote bijdrage geleverd aan het afwijkend brandgedrag ten opzichte van natuurbranden in andere type gebieden", staat in het rapport.

Delen van het gebied waren moeilijk toegankelijk waardoor de brandweer er lastig bij kon komen en het verkrijgen van overzicht moeilijk was. Ook was het al lange tijd droog in het gebied, waaide het flink en zorgde de aanwezigheid van grote hoeveelheden droge, afgestorven adelaarsvarens voor extra brandstof voor het vuur.

Drie onderzoeken

In totaal worden drie onderzoeken uitgevoerd naar de brand. Het tweede onderzoek is een beleidsevaluatie, het derde betreft een onderzoek naar de relatie tussen brandveiligheid en natuurbeheer. De uitkomsten van de laatste twee worden in november verwacht.

De brand in de Deurnese Peel verwoestte zo'n 800 van de in totaal 1000 hectare natuurgebied. Wie te dicht bij de vuurzee woonde, moest tijdelijk het huis verlaten. In de weken daarna bleef het vuur ondergronds doorsmeulen, en laaide her en der geregeld op.

Meer uit Binnenland

Pand voor asielzoekers Den Bosch beschadigd door explosief

DEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.

18 minuten geleden
Studenten Maastricht kunnen Canvas nog niet gebruiken na hack

MAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.

1 uur geleden
Laagste groei windenergie op land in jaren, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.

1 uur geleden
Vliegtuig met opvarenden Hondius landt op vliegveld Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.

6 uur geleden
Spanje: eind zondag zijn ruim 90 opvarenden Hondius geëvacueerd

TENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.

6 uur geleden
Franse evacué Hondius vertoont symptomen hantavirus

PARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".

8 uur geleden
Kabinet bedankt Spanje voor hulp bij repatriëring

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.

8 uur geleden