Geen oorzaak gevonden voor grote brand Deurnese Peel
DEN HAAG (ANP) - Er is geen oorzaak gevonden voor de grote brand die in april dagenlang woedde in de Deurnese Peel. Dat staat in het onderzoek van de brandweer en het Instituut Fysieke Veiligheid in opdracht van Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost dat woensdag naar buiten is gebracht.
In het gebied waar de brand ontstond is een stukje glas gevonden, maar de onderzoekers sluiten uit dat dit het vuur heeft doen ontbranden. Door de vegetatie die ter plekke aanwezig was, is de mogelijkheid beperkt dat er zonlicht op het glas kon schijnen. "Dit staat dan nog los van de vraag of zonlicht in combinatie met het stukje glas überhaupt voor de ontsteking van deze natuurbrand heeft kunnen zorgen, temeer daar het stukje glas niet in de juiste positie ten opzichte van de zon is aangetroffen", schrijven de onderzoekers.
Het glas kan door de brand of de bestrijding ervan zijn verplaatst, maar dat is volgens hen niet vast te stellen. Er zijn geen andere mogelijke oorzaken in het gebied aangetroffen, waardoor de brandoorzaak niet is vast te stellen.
Afwijkende branduitbreiding
De brand ontwikkelde zich heel anders dan 'normale' natuurbranden. Volgens de onderzoekers is de wijze waarop de Deunese Peel is aangelegd daar een belangrijke oorzaak van. "De unieke inrichting van het gebied, met vlaktes die door watergangen worden onderbroken en onderling verbonden zijn door stukken grond van enkele meters breed, heeft er mede voor gezorgd dat de brand een afwijkende branduitbreiding heeft vertoond ten opzichte van die van andere natuurbranden met niet onderbroken vlaktes. Dit heeft, samen met de afwijkende vegetatie een grote bijdrage geleverd aan het afwijkend brandgedrag ten opzichte van natuurbranden in andere type gebieden", staat in het rapport.
Delen van het gebied waren moeilijk toegankelijk waardoor de brandweer er lastig bij kon komen en het verkrijgen van overzicht moeilijk was. Ook was het al lange tijd droog in het gebied, waaide het flink en zorgde de aanwezigheid van grote hoeveelheden droge, afgestorven adelaarsvarens voor extra brandstof voor het vuur.
Drie onderzoeken
In totaal worden drie onderzoeken uitgevoerd naar de brand. Het tweede onderzoek is een beleidsevaluatie, het derde betreft een onderzoek naar de relatie tussen brandveiligheid en natuurbeheer. De uitkomsten van de laatste twee worden in november verwacht.
De brand in de Deurnese Peel verwoestte zo'n 800 van de in totaal 1000 hectare natuurgebied. Wie te dicht bij de vuurzee woonde, moest tijdelijk het huis verlaten. In de weken daarna bleef het vuur ondergronds doorsmeulen, en laaide her en der geregeld op.
Meer uit Binnenland
DORDRECHT (ANP) - De rechtbank in Dordrecht heeft dinsdag een 36-jarige vrouw uit Rotterdam veroordeeld tot tien jaar cel voor het doodsteken van haar 37-jarige partner. De steekpartij vond op 16 maart vorig jaar plaats in de woning van de vrouw aan de Brautigamstraat in de Rotterdamse wijk Feijenoord. Het slachtoffer had onder meer steekwonden in hals, borst en rug.
6 minuten geledenBELÉM (ANP) - "Klimaatbeleid, economische kracht en nationale veiligheid gaan voor ons hand in hand", zegt klimaatminister Sophie Hermans dinsdag in een korte toespraak op de klimaattop. Ze legt uit dat alle drie de onderwerpen samenkomen in het energiebeleid. "Energie is klimaat, energie is economie en vandaag de dag is energie ook veiligheid." Daarom wil Hermans de verduurzaming "op koers" houden. Ze zegt erbij dat het resultaat "stabiel, betaalbaar en toekomstbestendig" moet zijn.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een herindeling van het Nederlandse luchtruim voor militaire en burgerluchtvaart is nuttig en noodzakelijk. Dat concludeert een onafhankelijke adviescommissie die onderzoek deed naar de geplande herstructurering.
23 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zet 1,2 miljoen euro in om bushaltes toegankelijker te maken voor mensen met een fysieke beperking en slechtzienden. Gemeenten kunnen vanaf december een aanvraag indienen voor zaken zoals geleidingslijnen en verhogingen.
28 minuten geledenSAN MATEO (ANP) - Nederlanders die games spelen via het platform Roblox moeten binnenkort hun leeftijd laten controleren als ze chatberichten naar andere gebruikers willen sturen. Dat moet voorkomen dat kinderen worden benaderd door volwassenen.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt deze dinsdag op nieuwe inzichten die kunnen helpen om snel meer woningen te bouwen. Samen met informateur Sybrand Buma en CDA-leider Henri Bontenbal spreekt hij eerst met ambtenaren van het ministerie van Volkshuisvesting, en daarna met vier andere betrokkenen.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal meldingen van schade na de aardbeving in het Groningse Zeerijp is dinsdag gestegen naar 1950, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG).
2 uur geleden