Geen olie-akkoord OPEC, oude afspraken blijven gelden
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - De leden van oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland (OPEC+) houden voorlopig vast aan bestaande afspraken over de olieproductie. Gesprekken over een hogere productie liepen afgelopen weekeinde al op niets uit en maandag werd een gepland gesprek tussen de ministers van de olielanden afgeblazen. Daarmee lijkt een deal op korte termijn niet haalbaar.
De Verenigde Arabische Emiraten hielden vrijdag een OPEC+-deal tegen om de productie ook te blijven beperken na april 2022, de datum die aan het begin van de coronapandemie werd overeengekomen. Alleen als het land zelf de productie minder sterk hoeft te beperken dan nu het geval is, wilde het instemmen met de plannen. Wel ging de VAE ermee akkoord dat vanaf augustus elke maand de productie met 400.000 vaten per dag wordt verhoogd. Een voorstel om de productiebeperkingen te verlengen tot december 2022 zou volgens de VAE apart moeten worden behandeld.
De eisen vanuit Abu Dhabi leiden er dus uiteindelijk toe dat er geen akkoord komt. De olieprijzen stegen daarna en een vat Brentolie kostte voor het eerst sinds 2018 meer dan 77 dollar per vat.
Onder druk
Het klappen van de gesprekken zet mogelijk ook het bondgenootschap onder druk. De VAE dreigde eind vorig jaar al eens met een vertrek uit de OPEC en probeert wat meer macht te krijgen in het landenblok, waar Saudi-Arabië tot nu toe als de leider wordt gezien.
De Verenigde Staten hebben de OPEC+-landen opgeroepen om toch nog een compromis te zoeken. Hoewel de VS geen partij is bij de gesprekken, volgt het land "de onderhandelingen nauwgezet", liet een woordvoerder van het Witte Huis weten. Ook de Iraakse olieminister liet weten te hopen dat er snel een nieuwe datum voor verdere gesprekken komt, hopelijk in de komende tien dagen. Irak is wel OPEC-lid en steunt een verhoging van de productie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
3 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
6 uur geleden