Geen nieuwe EU-wetsvoorstellen na Red de bijen-burgerinitiatief
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie legt geen nieuwe wetsvoorstellen op tafel om de leefomgeving van bestuivers als bijen en de biodiversiteit in Europa te herstellen en beschermen. De commissie heeft al een reeks ambitieuze plannen ingediend, stelt ze. Het zijn de EU-landen en het Europees Parlement die eens vaart moeten maken om die goed te keuren en daarmee tegemoet te komen aan de wensen van miljoenen burgers.
Dat is het antwoord van het dagelijks EU-bestuur op een Europees burgerinitiatief dat voluit 'Red de bijen! Bescherming van de biodiversiteit en verbetering van habitats voor insecten in Europa' heet. De organisatie verzamelde ruim 1,1 miljoen handtekeningen van steunbetuigers in elf EU-landen, waaronder die van 97.593 Nederlanders. Ze roepen Brussel onder meer op het gebruik van synthetische pesticiden uit te faseren tot 100 procent in 2035. De ondertekenaars willen ook dat de biodiversiteit op landbouwgrond wordt hersteld en boeren financieel worden gesteund tijdens een overgangsperiode naar agro-ecologische landbouw.
"Het succes van het burgerinitiatief is een duidelijk teken van de grote publieke steun voor maatregelen ten gunste van bestuivers, biodiversiteit en duurzame landbouw", zegt een commissiewoordvoerder. In oktober ging de commissie ermee aan de slag om te bepalen of meer actie nodig is, maar ze wijst nu op de reeks wetsvoorstellen die er in het kader van de Green Deal van vicevoorzitter Frans Timmermans al ligt. Bijvoorbeeld de natuurherstelwet, de verordening duurzaam gebruik van pesticiden, een herzien EU-initiatief voor bestuivers, de strategie van boer tot bord, de biodiversiteitsstrategie en maatregelen in het nieuwe gemeenschappelijk landbouwbeleid.
Pesticidenlobby
"Alles bij elkaar genomen vormen de voorstellen en initiatieven van de commissie een alomvattend antwoord op de verzoeken van het burgerinitiatief", aldus de commissie.
De organisatie van Red de bijen! erkent dat de commissie zich bewust is van het belang van biodiversiteit en de afgelopen jaren belangrijke wetgeving heeft gepresenteerd. Maar er is meer ambitie nodig, zoals een verbod op pesticiden. Volgens de organisatie luisteren veel Europese en nationale politici te veel naar de lobby van de pesticideproducenten, waardoor de besluitvorming wordt vertraagd.
De toekomst
"We zullen de ontwikkelingen nauwlettend volgen", zegt Martin Dermine van Red de bijen!. "Een burgerinitiatief is meer dan een handtekening met persoonsgegevens, het is een actieve betrokkenheid bij het proces. Onze toekomst en die van onze kinderen en kleinkinderen gaan vóór de winsten van de agribusiness."
Het Europees burgerinitiatief werd geïntroduceerd om EU-inwoners meer inspraak te geven bij Europese wetgeving. Het is sinds 2012 van kracht.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
2 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
7 uur geleden