Geen moment meedoen doet Weertman het meeste pijn
TOKIO (ANP) - Ferry Weertman bekende eerlijk dat hij tijdens de olympische race over 10 kilometer in het open water had gedacht aan opgeven. "Het is door mijn hoofd geschoten, maar opgeven is geen optie", zei de olympisch kampioen van Rio 2016, die nu bijna 3 minuten na de Duitse winnaar Florian Wellbrock als zevende aantikte. "Ik ben in vorm en wilde hier laten zien wat ik kan, ook al ging het niet meer om de medailles."
Weertman verloor de race eigenlijk al bij de start. Wellbrock zwom vrijwel direct weg bij de groep. Het leek een kamikazeactie, in de zinderende hitte van Tokio met een watertemperatuur van 30 graden Celsius. Weertman besloot zoals gebruikelijk behoudend te starten, met als plan om daarna langzaam maar zeker naar voren te zwemmen. Hij zag Wellbrock en zijn andere concurrenten echter niet meer terug.
"Florian zwom een raceplan waar ik me niet op had voorbereid", bekende Weertman. "Hij had in het zwembad misschien wat vertrouwen verloren en vertrouwde daardoor wellicht niet meer op zijn eindsprint. Hij wilde het dus daar niet op laten aankomen, maar de rest kapot zwemmen. Nou, dat heeft hij zeker gedaan."
Mentaal zwaar
Weertman rukte nog wel op naar de top 10, maar de medailles bleven ver buiten bereik. En dat deed pijn bij de man die vijf jaar geleden voor de kust van de Copacabana het goud had gepakt. "Dat ik eigenlijk niet heb meegedaan aan deze race, dat doet het meeste pijn. Ik heb heel lang op dezelfde afstand achter de koplopers aan gezwommen. Ik kwam echter niet dichtbij genoeg om nog een extra zetje te geven en erbij te komen. Dat maakte het mentaal heel, heel zwaar om door te gaan. Ik heb in ronde drie wel veel harder gezwommen dan ik normaal zou doen, daardoor rukte ik op in het veld. Maar toen was het verschil met de jongens vooraan al te groot. 'Greg' Paltrinieri ging al iets eerder, hij is er nog wel bij gekomen. Misschien maakte ik een fout door te laat te reageren. Maar ja, achteraf is dat altijd makkelijk zeggen."
Het werd zo een lijdensweg voor Weertman in het water onder de Regenboogbrug in Tokio. "Ik heb een dag voor de race de film Never Back Down gekeken. Daarin zeggen ze: 'never give up, never back down'. Dat schoot nu wel een paar keer door mijn hoofd. Ik wilde niet opgeven. In de laatste ronde besefte ik dat ik er niet meer bij ging komen. Toen heb ik tegen mezelf gezegd: dan ga ik maar strijden om te winnen van het groepje waarin ik nu zwem. Ik ben trots dat dat is gelukt. Maar het was wel een wedstrijdje om een troostprijs."
Meer uit Sport
PEGEIA (ANP) - Schaker Anish Giri is er bij het Kandidatentoernooi op Cyprus niet in geslaagd voor de derde keer op rij te winnen. Na zeges op Rameshbabu Praggnanandhaa uit India en de Amerikaan Fabiano Caruana, moest de 31-jarige Nederlander donderdag in de tiende speelronde tegen de Amerikaan Hikaru Nakamura genoegen nemen met een remise.
3 uur geledenMONACO (ANP) - De Spaanse tennisser Carlos Alcaraz (22) heeft zich met enige moeite bij de laatste acht van de Monte Carlo Masters geschaard. De nummer 1 van de wereldranglijst won op het gravel van de Country Club in de achtste finales in drie sets van de 26-jarige Argentijn Tomás Etcheverry: 6-1 4-6 6-3. Alcaraz stuit nu op Aleksandr Boeblik uit Kazachstan.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Trans vrouwen mogen vanaf donderdag niet meer meedoen aan vrouwentoernooien van dartsbond PDC. Dat staat in een verklaring op de site van de PDC. Het besluit heeft onder anderen gevolgen voor de Nederlandse Noa-Lynn van Leuven.
3 uur geledenROUBAIX (ANP/AFP/BELGA) - Mathieu van der Poel vindt zichzelf "meer favoriet" in Parijs-Roubaix dan in de Ronde van Vlaanderen. Dat zei hij donderdag op een persconferentie. Van der Poel werd afgelopen zondag in Vlaanderen tweede achter Tadej Pogacar. In Roubaix was de Nederlander de afgelopen drie jaar de beste.
5 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka heeft zich teruggetrokken van het WTA-toernooi van Stuttgart vanwege een blessure. Dat heeft de Belarussische nummer 1 van de wereld donderdag via Instagram bekendgemaakt. Ze schrijft dat ze de blessure opliep na het masterstoernooi van Miami, dat ze eind maart winnend afsloot.
5 uur geledenMILTON KEYNES (ANP) - De Formule 1-renstal Red Bull heeft bevestigd dat race-engineer Gianpiero Lambiase het team in 2028 aan het einde van zijn contract verlaat. De 45-jarige Italiaans-Britse toeverlaat van viervoudig wereldkampioen Max Verstappen stapt na volgend seizoen over naar concurrent McLaren waar hij hoofd racing wordt, zo maakte dat team enkele minuten later bekend.
5 uur geledenZEIST (ANP) - Voetbalster Kerstin Casparij hoopt dat in de zomer van 2027 bij het grote publiek duidelijk wordt wat de nieuwe identiteit van Oranje is. "Voor de lichting die het EK in 2017 won was dat succes hun identiteit. De meesten van die generatie zijn er niet meer bij. Nu zijn we met een nieuwe groep iets aan het bouwen. En zijn we op zoek naar de dingen waarmee wij ons willen identificeren", zegt de 25-jarige rechtsback van het Nederlands elftal in aanloop naar twee WK-kwalificatieduels met Frankrijk. Nederland speelt op dinsdag 14 april thuis in Breda en gaat op zaterdag 18 april in Auxerre.
6 uur geleden