Geen MKZ bij dieren die pas in land zijn, maatregelen blijven nog
DEN HAAG (ANP) - Bij geen van de 888 runderen die recent uit de Duitse regio Brandenburg naar Nederland zijn gevoerd, is mond- en klauwzeer (MKZ) aangetroffen. Dat meldt minister Femke Wiersma (Landbouw) in een brief aan de Tweede Kamer. In de loop van volgende week bepaalt ze of de voorzorgsmaatregelen tegen het virus kunnen worden versoepeld.
Enkele duizenden dieren die langer geleden uit Brandenburg zijn vervoerd, hebben een ander soort test gekregen. Tussen de ruim duizend testuitslagen die tot nu toe binnen zijn, zitten ook twaalf positieve uitslagen. Dat is volgens de minister geen reden tot zorg, omdat dit soort tests soms ten onrechte een positieve uitslag geeft. "Gezien de grote hoeveelheid tests is dit volgens de verwachting."
"De uitslagen stellen mij voor een belangrijk deel gerust", aldus Wiersma. "Er is geen MKZ-virus gevonden. Het is evenwel te vroeg om helemaal gerust te zijn." Er komen nog meer testuitslagen binnen, en mogelijk moet een deel van die testen opnieuw worden gedaan "om absolute zekerheid te krijgen".
Kans 'minimaal'
Sinds zaterdag geldt een verbod om vleeskalveren van bedrijven af te voeren, tenzij het naar de slacht is. Bezoek aan vleeskalverbedrijven is ook niet toegestaan, behalve voor noodzakelijke bezoekers zoals veeartsen. Versoepelingen zijn nu niet aan de orde, schrijft Wiersma. Voordat de minister die stap zet, wil ze alle testuitslagen binnen hebben.
In totaal zijn sinds 1 december 3754 dieren uit Brandenburg aangevoerd. Die hebben een zogeheten ELISA-test gekregen om antilichamen tegen MKZ op te sporen. De 888 dieren die op 10 januari korter dan twee weken geleden waren aangevoerd, kregen ook een PCR-test om te kijken of ze daadwerkelijk het virus bij zich dragen. Omdat de ziekteverschijnselen van MKZ twee tot veertien dagen na de besmetting zichtbaar worden, is de kans volgens Wiersma "minimaal" dat de dieren die al wat langer in Nederland zijn het virus bij zich dragen.
Meer uit Binnenland
BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
22 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
23 uur geleden