Geen MKZ bij dieren die pas in land zijn, maatregelen blijven nog
DEN HAAG (ANP) - Bij geen van de 888 runderen die recent uit de Duitse regio Brandenburg naar Nederland zijn gevoerd, is mond- en klauwzeer (MKZ) aangetroffen. Dat meldt minister Femke Wiersma (Landbouw) in een brief aan de Tweede Kamer. In de loop van volgende week bepaalt ze of de voorzorgsmaatregelen tegen het virus kunnen worden versoepeld.
Enkele duizenden dieren die langer geleden uit Brandenburg zijn vervoerd, hebben een ander soort test gekregen. Tussen de ruim duizend testuitslagen die tot nu toe binnen zijn, zitten ook twaalf positieve uitslagen. Dat is volgens de minister geen reden tot zorg, omdat dit soort tests soms ten onrechte een positieve uitslag geeft. "Gezien de grote hoeveelheid tests is dit volgens de verwachting."
"De uitslagen stellen mij voor een belangrijk deel gerust", aldus Wiersma. "Er is geen MKZ-virus gevonden. Het is evenwel te vroeg om helemaal gerust te zijn." Er komen nog meer testuitslagen binnen, en mogelijk moet een deel van die testen opnieuw worden gedaan "om absolute zekerheid te krijgen".
Kans 'minimaal'
Sinds zaterdag geldt een verbod om vleeskalveren van bedrijven af te voeren, tenzij het naar de slacht is. Bezoek aan vleeskalverbedrijven is ook niet toegestaan, behalve voor noodzakelijke bezoekers zoals veeartsen. Versoepelingen zijn nu niet aan de orde, schrijft Wiersma. Voordat de minister die stap zet, wil ze alle testuitslagen binnen hebben.
In totaal zijn sinds 1 december 3754 dieren uit Brandenburg aangevoerd. Die hebben een zogeheten ELISA-test gekregen om antilichamen tegen MKZ op te sporen. De 888 dieren die op 10 januari korter dan twee weken geleden waren aangevoerd, kregen ook een PCR-test om te kijken of ze daadwerkelijk het virus bij zich dragen. Omdat de ziekteverschijnselen van MKZ twee tot veertien dagen na de besmetting zichtbaar worden, is de kans volgens Wiersma "minimaal" dat de dieren die al wat langer in Nederland zijn het virus bij zich dragen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ministers Bart van den Brink (Asiel) en David van Weel (Justitie) veroordelen de vernielingen en het geweld bij een opvanglocatie voor asielzoekers in Loosdrecht. Ze reageren boos en verbolgen op X.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft dinsdagavond opnieuw mensen aangehouden bij een protest tegen de opvang van asielzoekers in Apeldoorn. Dat gebeurde bij de rotonde in de wijk De Maten, de plek waar al meerdere avonden op rij wordt gedemonstreerd. Een woordvoerder van de politie bevestigt dat zeker vijf mensen zijn aangehouden voor het afsteken van vuurwerk.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van de gemeente Wijdemeren heeft dinsdagavond een noodbevel uitgevaardigd wegens "ernstige ordeverstoringen" voor het gemeentehuis van Loosdrecht, waarvan een deel is ingericht als noodopvanglocatie voor asielzoekers.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De evacuatie van het cruiseschip Hondius na de dodelijke uitbraak van het hantavirus is afgerond, maar "ons werk is nog niet klaar", benadrukt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Bij de noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht is tijdens een anti-azc-demonstratie brand uitgebroken. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is dinsdag gekozen tot de eerste internationale voorzitter van The Pact of Free Cities, meldt de gemeente in een verklaring. De in 2019 opgerichte organisatie komt op voor democratische waarden en zet zich af tegen nationaal-populisme. Wereldwijd hebben tientallen steden zich aangesloten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbraak van het hantavirus op de Hondius is geen reden om het ziekteprotocol op schepen aan te scherpen, maar het zou wel goed zijn om aan boord sneller mondkapjes te gebruiken bij vermoedens van luchtweginfecties bij opvarenden. Dat zegt Arend Jansen, voorzitter van het Nederlands Medisch Nautisch Genootschap, de vereniging van haven- en scheepsartsen.
6 uur geleden