Geen MKZ bij dieren die pas in land zijn, maatregelen blijven nog
DEN HAAG (ANP) - Bij geen van de 888 runderen die recent uit de Duitse regio Brandenburg naar Nederland zijn gevoerd, is mond- en klauwzeer (MKZ) aangetroffen. Dat meldt minister Femke Wiersma (Landbouw) in een brief aan de Tweede Kamer. In de loop van volgende week bepaalt ze of de voorzorgsmaatregelen tegen het virus kunnen worden versoepeld.
Enkele duizenden dieren die langer geleden uit Brandenburg zijn vervoerd, hebben een ander soort test gekregen. Tussen de ruim duizend testuitslagen die tot nu toe binnen zijn, zitten ook twaalf positieve uitslagen. Dat is volgens de minister geen reden tot zorg, omdat dit soort tests soms ten onrechte een positieve uitslag geeft. "Gezien de grote hoeveelheid tests is dit volgens de verwachting."
"De uitslagen stellen mij voor een belangrijk deel gerust", aldus Wiersma. "Er is geen MKZ-virus gevonden. Het is evenwel te vroeg om helemaal gerust te zijn." Er komen nog meer testuitslagen binnen, en mogelijk moet een deel van die testen opnieuw worden gedaan "om absolute zekerheid te krijgen".
Kans 'minimaal'
Sinds zaterdag geldt een verbod om vleeskalveren van bedrijven af te voeren, tenzij het naar de slacht is. Bezoek aan vleeskalverbedrijven is ook niet toegestaan, behalve voor noodzakelijke bezoekers zoals veeartsen. Versoepelingen zijn nu niet aan de orde, schrijft Wiersma. Voordat de minister die stap zet, wil ze alle testuitslagen binnen hebben.
In totaal zijn sinds 1 december 3754 dieren uit Brandenburg aangevoerd. Die hebben een zogeheten ELISA-test gekregen om antilichamen tegen MKZ op te sporen. De 888 dieren die op 10 januari korter dan twee weken geleden waren aangevoerd, kregen ook een PCR-test om te kijken of ze daadwerkelijk het virus bij zich dragen. Omdat de ziekteverschijnselen van MKZ twee tot veertien dagen na de besmetting zichtbaar worden, is de kans volgens Wiersma "minimaal" dat de dieren die al wat langer in Nederland zijn het virus bij zich dragen.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.
56 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In de nieuwe week wordt het opnieuw kouder, met aan het einde van de week veel kans op vorst, volgens Weeronline. De kans op "schaatspret" neemt daardoor toe, vooral richting het noordoosten, aldus de weerdienst.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
12 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
15 uur geleden