Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen MKZ-besmettingen gevonden, beperkingen worden afgeschaald

Geen MKZ-besmettingen gevonden, beperkingen worden afgeschaald

DEN HAAG (ANP) - De voorzorgsmaatregelen tegen mond-en-klauwzeer (MKZ), die eerder deze maand werden ingesteld na een besmetting onder waterbuffels in het oosten van Duitsland, kunnen worden afgeschaald. Tests bij enkele duizenden runderen op Nederlandse veehouderijen hebben geen besmettingen aan het licht gebracht. Dat meldt landbouwminister Femke Wiersma aan de Tweede Kamer.

Omdat Nederlandse bedrijven runderen hadden ingevoerd uit de getroffen Duitse regio, stelde Wiersma op 11 januari een landelijk afvoerverbod in voor vleeskalveren, met uitzondering van dieren die naar de slacht worden gebracht. Ook kwam er een bezoekersverbod voor kalverhouderijen. Deze maatregelen zijn vanaf vrijdag niet meer nodig, aldus de minister.

Voor twaalf bedrijven die sinds 1 december dieren hadden geïmporteerd uit de Duitse deelstaat Brandenburg, blijven de beperkingen nog even gelden. Zij moeten wachten op de uitslag van enkele hertests. De verwachting is dat alle uitslagen begin volgende week bekend zijn. In totaal zijn de afgelopen weken 3754 dieren getest.

'Spannend geweest'

"De afgelopen weken zijn voor de sector - en ook voor mij - erg spannend geweest", zegt Wiersma. "Ik hoop van harte dat we volgende week de situatie definitief onder controle hebben en we kunnen concluderen dat we een zeer uitgebreide praktijkoefening hebben gehad, die alle betrokkenen op scherp heeft gezet ten aanzien van MKZ."

De minister blijft de ontwikkelingen in Duitsland "nauwgezet" volgen. Er zijn daar nog geen andere besmettingen gevonden dan die op een waterbuffelbedrijf in Brandenburg. De vervoersbeperkingen die daarop in die deelstaat werden ingesteld, zijn inmiddels ook niet meer van kracht.

Meer uit Binnenland

Noord-Holland vreest 70 miljoen euro faunaschade in 2026

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland verwacht volgend jaar opnieuw veel meer geld te moeten uitgeven om schade te vergoeden die vooral ganzen en houtduiven aanrichten aan landbouwgewassen. Gedeputeerde Esther Rommel (financiën) denkt er in 2026 70 miljoen euro voor nodig te hebben, 25 miljoen meer dan eerder verwacht. Dit jaar wordt vooralsnog rekening gehouden met ruim 42 miljoen euro, terwijl het in 2024 ging om 29 miljoen.

8 minuten geleden
LTO: ruimingen pluimvee door vogelgriep doen zeer

DEN HAAG (ANP) - De ruimingen van dieren bij pluimveehouders door uitbraken van vogelgriep doen "zeer". Dat zegt voorzitter Kees de Jong van LTO Pluimveehouderij. "Het zijn erg vervelende ervaringen voor pluimveehouders, om het maar voorzichtig uit te drukken."

1 uur geleden
Koningspaar naar voormalige plantages bij staatsbezoek Suriname

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima spreken op de eerste dag van hun staatsbezoek aan Suriname met vertegenwoordigers van nazaten van tot slaaf gemaakten en inheemse gemeenschappen. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde maandag het programma voor het bezoek, dat volgende week maandag begint. Op de laatste dag bezoeken Willem-Alexander en Máxima onder meer een voormalige koffie- en cacaoplantage.

1 uur geleden
Oekraïne-deadline voor donderdag is van tafel, constateert Schoof

LUANDA (ANP) - De Verenigde Staten, Oekraïne en de andere betrokkenen nemen meer tijd voor hun onderhandelingen over het nieuwe Amerikaanse vredesplan. De oorspronkelijke deadline van komende donderdag is van tafel, heeft demissionair premier Dick Schoof vastgesteld.

1 uur geleden
Politie krijgt meerdere aangiftes van boekbekogelingen in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De politie Midden-Nederland heeft twee aangiftes gekregen van een bekogeling met een boek in Utrecht. Dat bevestigt een politiewoordvoerder na een bericht van RTV Utrecht. Een van de aangiftes werd zondagavond gedaan door journalist Mischa Blok. Zij werd door twee jongens bekogeld met een bundel verzamelde werken van Charles Bukowski.

3 uur geleden
Vogelgriep op vleeskuikenbedrijf Holwierde, kuikens worden gedood

HOLWIERDE (ANP) - Op een vleeskuikenbedrijf in de Groningse plaats Holwierde is vogelgriep vastgesteld. Om te voorkomen dat het virus zich verder verspreidt, heeft de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) besloten dat circa 48.000 kuikens worden gedood. Binnen een straal van 10 kilometer geldt per direct een vervoersverbod voor vogels en eieren.

3 uur geleden
Den Haag komt met meldpunt voor onveilige plekken

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft een meldpunt gecreëerd waar mensen melding kunnen maken van onveilige plekken. Experts bekijken de locaties vervolgens om vast te stellen welke maatregelen er nodig zijn om het gevoel van veiligheid te verbeteren.

4 uur geleden