Geen MKZ-besmettingen gevonden, beperkingen worden afgeschaald
DEN HAAG (ANP) - De voorzorgsmaatregelen tegen mond-en-klauwzeer (MKZ), die eerder deze maand werden ingesteld na een besmetting onder waterbuffels in het oosten van Duitsland, kunnen worden afgeschaald. Tests bij enkele duizenden runderen op Nederlandse veehouderijen hebben geen besmettingen aan het licht gebracht. Dat meldt landbouwminister Femke Wiersma aan de Tweede Kamer.
Omdat Nederlandse bedrijven runderen hadden ingevoerd uit de getroffen Duitse regio, stelde Wiersma op 11 januari een landelijk afvoerverbod in voor vleeskalveren, met uitzondering van dieren die naar de slacht worden gebracht. Ook kwam er een bezoekersverbod voor kalverhouderijen. Deze maatregelen zijn vanaf vrijdag niet meer nodig, aldus de minister.
Voor twaalf bedrijven die sinds 1 december dieren hadden geïmporteerd uit de Duitse deelstaat Brandenburg, blijven de beperkingen nog even gelden. Zij moeten wachten op de uitslag van enkele hertests. De verwachting is dat alle uitslagen begin volgende week bekend zijn. In totaal zijn de afgelopen weken 3754 dieren getest.
'Spannend geweest'
"De afgelopen weken zijn voor de sector - en ook voor mij - erg spannend geweest", zegt Wiersma. "Ik hoop van harte dat we volgende week de situatie definitief onder controle hebben en we kunnen concluderen dat we een zeer uitgebreide praktijkoefening hebben gehad, die alle betrokkenen op scherp heeft gezet ten aanzien van MKZ."
De minister blijft de ontwikkelingen in Duitsland "nauwgezet" volgen. Er zijn daar nog geen andere besmettingen gevonden dan die op een waterbuffelbedrijf in Brandenburg. De vervoersbeperkingen die daarop in die deelstaat werden ingesteld, zijn inmiddels ook niet meer van kracht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als het aan het stadsbestuur ligt, verdwijnen fatbikes in Amsterdam uit de drukke gebieden. Het college van B&W gaat bekijken of dat via een plaatselijke verordening kan worden geregeld. Amsterdam vindt dat het Rijk te lang doet over beleid tegen de overlast van fatbikes.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van geweld tegen vrouwen en meisjes begint door erover te praten. Dat concludeerden enkele Zuid-Hollandse burgemeesters op een bijeenkomst op het provinciehuis in Den Haag in het kader van de internationale campagne Orange the World, die aandacht vraagt voor vrouwengeweld.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - In meerdere provincies is woensdag code geel van kracht wegens mist, meldt het KNMI. Aanvankelijk ging het om de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel. Daar komen nu Noord-Holland en Flevoland bij.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Overijssel is code geel van kracht wegens mist, meldt het KNMI. De waarschuwing in de provincie geldt tot 11.00 uur.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft dit jaar tot en met de maand oktober al 502 verdachten aangehouden die zich voordeden als politieagent om zo waardevolle spullen afhandig te maken van slachtoffers. Dat zijn er fors meer dan in het hele jaar 2023, toen er 127 nepagenten werden aangehouden. Vorig jaar ging het in totaal om 357 arrestaties. De politie bevestigt woensdag berichtgeving hierover door NU.nl.
6 uur geleden