Geen meerderheid Kamer voor schrappen eigen risico zorg
DEN HAAG (ANP) - Het eigen risico in de zorg wordt niet geschrapt of per 2025 verlaagd. Een meerderheid van de Tweede Kamer, waaronder de PVV, stemde tegen de voorstellen van SP (helemaal schrappen) en van GroenLinks-PvdA (met honderd euro verlagen naar 285 euro). Ook voor het terugbrengen van een jaarlijkse tandartscontrole in het basispakket was onvoldoende steun, zo bleek na de stemmingen dinsdagmiddag.
Naast PVV stemden ook VVD, NSC en BBB tegen het schrappen of verlagen van het eigen risico. De vier partijen onderhandelen momenteel over een mogelijk nieuw kabinet en willen in dit stadium geen klap geven op grote uitgaven. Dit leverde vorige week vooral de PVV veel kritiek op, in het debat over de zorgbegroting. De partij van Geert Wilders pleit al jaren voor het afschaffing van het eigen risico en heeft er flink campagne op gevoerd.
PVV-Kamerlid Fleur Agema zei vorige week dat haar partij het eigen risico wil afschaffen, maar dat ze dit tijdens de formatie wil regelen. VVD en NSC willen het eigen risico niet afschaffen. Dat kost naar schatting zo'n zes miljard euro per jaar.
Ook de motie van GroenLinks-PvdA en SP om de tandartscontrole terug in het basispakket te brengen, kreeg onvoldoende steun. De twee partijen willen dat iedereen een keer per jaar voor controle naar de tandarts kan, zonder daarvoor het eigen risico te hoeven aanspreken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiƫn. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
11 uur geleden