Geen Haags spoeddebat over niet vervolgen van activisten A12
DEN HAAG (ANP) - De gemeenteraad van Den Haag houdt geen spoeddebat over het besluit van het Openbaar Ministerie om de meeste klimaatdemonstranten van Extinction Rebellion niet te vervolgen voor het blokkeren van de snelweg A12. De grootste partij in de hofstad, Hart voor Den Haag/Groep de Mos, wilde zo'n debat, maar de andere partijen willen dat nu nog niet.
Tijdens de demonstratie van Extinction Rebellion zaterdag werden bijna 1600 activisten opgepakt. Ongeveer veertig van hen worden wel vervolgd, maar de meesten gaan vrijuit. Politievakbonden zijn daar verbijsterd over.
De aanpak van de snelwegblokkade komt woensdag wel aan bod in een vergadering van een raadscommissie. "Hart voor Den Haag heeft dan twee minuten om een vraag te stellen en het college krijgt drie minuten om te antwoorden. Daarna mag Hart voor Den Haag nog een minuut extra vragen stellen. Daarna heeft elke andere fractie nog een minuut. Interrupties zijn niet toegestaan, het is een light-debat", legt de gemeente uit.
Meer tijd nodig
Volgens de griffie van de gemeenteraad willen de andere partijen later wel over de snelwegblokkade debatteren, maar zeggen ze meer tijd nodig te hebben. Ook wilden ze wachten op een brief waarin burgemeester Jan van Zanen de aanpak uitlegt.
Van Zanen stuurde die brief dinsdagmiddag. Daarin meldt de burgemeester wel dat het OM de meeste actievoerders niet vervolgt, maar hij geeft daar geen oordeel of toelichting over. De persoonsgegevens van de actievoerders die niet worden vervolgd, zijn volgens de burgemeester niet geregistreerd.
Klap
Het besluit van het Openbaar Ministerie om ruim 1500 snelwegblokkeerders niet te vervolgen, is in de ogen van Hart voor Den Haag "een keiharde klap in het gezicht van de honderden politieagenten die er alles aan hebben gedaan om de openbare orde te handhaven" en bovendien "een vrijbrief voor klimaathooligans om de wet stelselmatig te overtreden". De partij van Richard de Mos wil van Van Zanen weten hoe hij het OM gaat terugfluiten over "deze dwaling" en hoe hij ervoor gaat zorgen dat klimaatdemonstranten alsnog worden vervolgd, "zodat de illegale demonstraties worden bestraft en niet worden beloond". Ook wil Hart voor Den Haag horen hoe de burgemeester toekomstige blokkadeacties gaat voorkomen.
De veertig demonstranten die wel worden vervolgd, worden onder meer verdacht van geweld tegen agenten, belediging of bekladding. Een man die een politieagent zou hebben gebeten, wordt dinsdag voorgeleid aan de rechter-commissaris.
Meer uit Politiek
EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
9 uur geledenCARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
1 dag geleden