Geen Haags spoeddebat over niet vervolgen van activisten A12
DEN HAAG (ANP) - De gemeenteraad van Den Haag houdt geen spoeddebat over het besluit van het Openbaar Ministerie om de meeste klimaatdemonstranten van Extinction Rebellion niet te vervolgen voor het blokkeren van de snelweg A12. De grootste partij in de hofstad, Hart voor Den Haag/Groep de Mos, wilde zo'n debat, maar de andere partijen willen dat nu nog niet.
Tijdens de demonstratie van Extinction Rebellion zaterdag werden bijna 1600 activisten opgepakt. Ongeveer veertig van hen worden wel vervolgd, maar de meesten gaan vrijuit. Politievakbonden zijn daar verbijsterd over.
De aanpak van de snelwegblokkade komt woensdag wel aan bod in een vergadering van een raadscommissie. "Hart voor Den Haag heeft dan twee minuten om een vraag te stellen en het college krijgt drie minuten om te antwoorden. Daarna mag Hart voor Den Haag nog een minuut extra vragen stellen. Daarna heeft elke andere fractie nog een minuut. Interrupties zijn niet toegestaan, het is een light-debat", legt de gemeente uit.
Meer tijd nodig
Volgens de griffie van de gemeenteraad willen de andere partijen later wel over de snelwegblokkade debatteren, maar zeggen ze meer tijd nodig te hebben. Ook wilden ze wachten op een brief waarin burgemeester Jan van Zanen de aanpak uitlegt.
Van Zanen stuurde die brief dinsdagmiddag. Daarin meldt de burgemeester wel dat het OM de meeste actievoerders niet vervolgt, maar hij geeft daar geen oordeel of toelichting over. De persoonsgegevens van de actievoerders die niet worden vervolgd, zijn volgens de burgemeester niet geregistreerd.
Klap
Het besluit van het Openbaar Ministerie om ruim 1500 snelwegblokkeerders niet te vervolgen, is in de ogen van Hart voor Den Haag "een keiharde klap in het gezicht van de honderden politieagenten die er alles aan hebben gedaan om de openbare orde te handhaven" en bovendien "een vrijbrief voor klimaathooligans om de wet stelselmatig te overtreden". De partij van Richard de Mos wil van Van Zanen weten hoe hij het OM gaat terugfluiten over "deze dwaling" en hoe hij ervoor gaat zorgen dat klimaatdemonstranten alsnog worden vervolgd, "zodat de illegale demonstraties worden bestraft en niet worden beloond". Ook wil Hart voor Den Haag horen hoe de burgemeester toekomstige blokkadeacties gaat voorkomen.
De veertig demonstranten die wel worden vervolgd, worden onder meer verdacht van geweld tegen agenten, belediging of bekladding. Een man die een politieagent zou hebben gebeten, wordt dinsdag voorgeleid aan de rechter-commissaris.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie en Veiligheid) vindt het "terecht" dat burgemeester Femke Halsema van Amsterdam gevraagd heeft om onderzoek naar het vuurwerkincident bij de voetbalwedstrijd Ajax - FC Groningen. Het duel in de Johan Cruyff ArenA werd al na vijf minuten gestaakt omdat Ajax-fans massaal vuurwerk afstaken op de tribunes.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dat de machthebbers in Afghanistan stelselmatig vrouwen onderdrukken en vervolgen als zij zich niet aan hun leefregels houden, geeft niet iedere Afghaanse vrouw recht op asiel. Demissionair asielminister David van Weel staat achter de manier waarop de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) dit per geval beoordeelt. Dat laat de VVD-bewindsman weten in antwoord op Kamervragen die D66, SP en Volt hem stelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma ziet "geen werkbare meerderheidsvariant" voor een mogelijke coalitie. Ook een minderheidscoalitie met voldoende steun om "aan het werk te gaan" ziet hij niet, zei hij donderdag na afloop van gesprekken met partijleiders.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenkort gaat de Tweede Kamer in debat over het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Aan het begin van de zomer leidde het tot veel discussie toen de PVV dit wilde toevoegen aan een nieuwe strenge asielwet, en een Kamermeerderheid daarmee instemde. Het debat gaat over een aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt om tegemoet te komen aan de zorgen hierover.
2 dagen geleden