Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen groene voorstellen Follow This op vergaderingen olieconcerns

Geen groene voorstellen Follow This op vergaderingen olieconcerns

AMSTERDAM (ANP) - De activistische beleggersgroep Follow This dient voor het eerst in negen jaar geen voorstellen in op aandeelhoudersvergaderingen om olie- en gasconcerns te dwingen meer te doen tegen de uitstoot van broeikasgassen. Oprichter Mark van Baal vindt een pauze nodig omdat beleggers zich zorgen maken over politieke en juridische vergeldingsmaatregelen tegen klimaatactivisme in de VS. Ze hebben tijd nodig om zich daarop voor te bereiden, zegt hij.

Follow This zette sinds 2016 als aandeelhouder voorstellen op agenda's van jaarvergaderingen om olie- en gasconcerns als Shell, BP en TotalEnergies ertoe te bewegen strengere klimaatdoelstellingen aan te nemen. Vorig jaar klaagde ExxonMobil de Nederlandse vereniging en medestander Arjuna Capital aan in de Verenigde Staten om hun voorstellen. De rechter in Texas verwierp die rechtszaken nadat de klimaatvoorstellen waren ingetrokken, maar de Exxon-top dreigde met nieuwe rechtszaken tegen partijen die vergelijkbare stappen zetten.

"Het signaal van Exxon was: als je kritisch bent als aandeelhouder slepen we je voor de rechter. Daar zijn grote beleggers gevoelig voor. De huidige politieke situatie speelt ook mee, met Donald Trump aan de macht", zegt Van Baal, verwijzend naar de ambitie van de Amerikaanse president om meer fossiele brandstoffen op te pompen en beleid tegen klimaatverandering terug te draaien. Daarnaast heeft een groep Amerikaanse staten grote vermogensbeheerders als BlackRock, Vanguard en State Street aangeklaagd omdat ze hun financiƫle macht zouden hebben misbruikt voor klimaatactivisme.

'Pauze'

Bij Europese energieconcerns als Shell, BP en TotalEnergies dient Follow This ook geen klimaatvoorstellen in. De grote beleggers in die bedrijven opereren wereldwijd, en zijn daarom ook huiverig voor ontwikkelingen in de VS, legt Van Baal uit. "Je moet het echt als een pauze zien. Beleggers moeten goed voorbereid zijn om samen de aandeelhoudersdemocratie te beschermen", zegt hij.

De voorstellen van Follow This kregen sinds 2016 steeds meer steun, maar bleven de afgelopen jaren steken op ongeveer een vijfde. "Om ze dit jaar weer in te dienen met het risico dat de steun op 20 procent blijft en er een rechtszaak komt, daar zijn beleggers nu niet klaar voor."

Meer uit Financieel

Protestacties in Parijs bij opening eerste winkel Chinese Shein

PARIJS (ANP/AFP) - De Chinese webwinkel Shein, bekritiseerd in Frankrijk wegens de verkoop van sekspoppen die op kinderen lijken, opende woensdag zijn allereerste fysieke winkel ter wereld in Parijs. De opening vond plaats onder strenge bewaking van oproerpolitie bij het luxe warenhuis tegenover het stadhuis van Parijs. Kinderrechtenactivisten protesteerden daar tegen de komst van de winkel.

1 uur geleden
Eneco neemt zakelijke energieleverancier Gulf Gas + Power over

ROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco neemt Gulf Gas + Power over. Dat bedrijf levert energie aan Nederlandse midden- en kleinbedrijven (mkb'ers) en heeft meer dan 30.000 klanten. Eneco en Gulf Gas + Power melden geen financiƫle details over de overname.

2 uur geleden
PostNL zet 1000 extra medewerkers in voor drukke feestdagen

DEN HAAG (ANP) - Met duizend extra medewerkers, extra busjes, uitgebreidere sorteercentra en meer bezorgdagen denkt PostNL klaar te zijn voor de drukke feestdagenperiode. In aanloop naar Black Friday, gevolgd door Sinterklaas, de kerstdagen en nieuwjaar, bezorgen bedrijven als PostNL en DHL ieder jaar miljoenen extra pakketten en poststukken.

2 uur geleden
Google schikt rechtszaak in VS rond appwinkel met Fortnite-maker

SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Google heeft een schikking getroffen met de maker van de populaire game Fortnite, Epic Games. Het voorstel moet een einde maken aan de rechtszaak die Epic Games in 2020 aanspande.

3 uur geleden
Brussel wil dat internationale treinen flink sneller gaan rijden

BRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat hogesnelheidstreinen tussen EU-landen flink sneller gaan rijden, wat uren verschil in de reistijd moet opleveren. Dat staat in een actieplan voor hogesnelheidslijnen dat de Europese Commissie woensdag presenteert.

3 uur geleden
Druk op autoconcerns groeit door chiptekorten en importheffingen

DEN HAAG (ANP/RTR) - De druk op autofabrikanten neemt toe. Bij Nissan leidt een tekort aan chips tot productiebeperkingen, terwijl BMW en Toyota lagere winstmarges rapporteren door internationale handelsmaatregelen en felle concurrentie.

3 uur geleden
Ahold Delhaize flink hoger op Damrak na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - Supermarktconcern Ahold Delhaize was woensdag een stijger in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn en webwinkel bol kwam met kwartaalresultaten die goed werden ontvangen door beleggers. Het aandeel ging kort na opening meer dan 2 procent omhoog.

4 uur geleden