Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen gevolgen misleiding Kamer over missie in Kunduz

Geen gevolgen misleiding Kamer over missie in Kunduz

DEN HAAG (ANP) - De misleiding van de Tweede Kamer over de politietrainingsmissie in Kunduz krijgt geen politieke gevolgen. De Kamerleden kregen een te rooskleurig beeld voorgeschoteld van de inzet tussen 2011 en 2013 in Afghanistan. Wel moet het kabinet volgens de Kamer in de toekomst transparant zijn over de gang van zaken bij missies.

"Niemand is geholpen met het rooskleuriger maken van een missie", zei André Bosman van regeringspartij VVD. Voor D66'er Sjoerd Sjoerdsma was dit "eens maar nooit weer". "Defensie moet eerlijk durven zijn", aldus John Kerstens (PvdA).

De onafhankelijke inspectiedienst van Buitenlandse Zaken meldde vorige week dat de Kamer onjuist was geïnformeerd. De leiding van de missie verzweeg tegenslagen om het politieke draagvlak voor de missie niet te verliezen. Er werd bijvoorbeeld een te gunstig beeld gegeven van het aantal opgeleide agenten. Ambtenaren werden onder druk gezet om positief te rapporteren.

Maatregelen

Volgens minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) is het "niet goed" dat de Kamer niet de correcte informatie kreeg. "De luiken bij Defensie moeten open. Wij moeten transparant zijn", zei minister Ank Bijleveld. Beiden vinden het "zeer zorgelijk" dat mensen zich onder druk gezet voelden om positief verslag te doen.

Er zijn inmiddels maatregelen genomen om zoiets in de toekomst te voorkomen, aldus Blok. Hij beloofde de Kamer toekomstige missies na afloop door een onafhankelijke partij te laten evalueren.

Positief over inzet

De uitzending naar Kunduz kwam in de Tweede Kamer moeizaam tot stand. Om steun te krijgen werd een heel aantal voorwaarden aan de missie gesteld. Dat bemoeilijkte de missie en moet niet meer gebeuren, erkennen de partijen.

SP'er Sadet Karabulut had op meer zelfreflectie van de Kamer gehoopt, zei ze. "We steunen al negentien jaar een oorlog gebaseerd op leugens." Ze wil een parlementair onderzoek naar de misleiding van de Kamer, maar kreeg geen steun.

Het kabinet en een meerderheid van de Kamer oordelen positief over de inzet in Kunduz. "Er is een topprestatie in Kunduz neergezet", meent Martijn van Helvert (CDA). Ook Bram van Ojik van GroenLinks - de partij die ernstig verdeeld was over de missie - zei ook nog steeds achter de inzet te staan.

Meer uit Politiek

Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

3 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

5 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

5 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

8 uur geleden
Interesse D66 en CDA voor maximumprijs, VVD wil lagere accijnzen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.

9 uur geleden
Leeftijdsgrens afsteken vuurwerk moet naar 18 jaar, vindt kabinet

DEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."

10 uur geleden