Geen gevolgen misleiding Kamer over missie in Kunduz
DEN HAAG (ANP) - De misleiding van de Tweede Kamer over de politietrainingsmissie in Kunduz krijgt geen politieke gevolgen. De Kamerleden kregen een te rooskleurig beeld voorgeschoteld van de inzet tussen 2011 en 2013 in Afghanistan. Wel moet het kabinet volgens de Kamer in de toekomst transparant zijn over de gang van zaken bij missies.
"Niemand is geholpen met het rooskleuriger maken van een missie", zei André Bosman van regeringspartij VVD. Voor D66'er Sjoerd Sjoerdsma was dit "eens maar nooit weer". "Defensie moet eerlijk durven zijn", aldus John Kerstens (PvdA).
De onafhankelijke inspectiedienst van Buitenlandse Zaken meldde vorige week dat de Kamer onjuist was geïnformeerd. De leiding van de missie verzweeg tegenslagen om het politieke draagvlak voor de missie niet te verliezen. Er werd bijvoorbeeld een te gunstig beeld gegeven van het aantal opgeleide agenten. Ambtenaren werden onder druk gezet om positief te rapporteren.
Maatregelen
Volgens minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) is het "niet goed" dat de Kamer niet de correcte informatie kreeg. "De luiken bij Defensie moeten open. Wij moeten transparant zijn", zei minister Ank Bijleveld. Beiden vinden het "zeer zorgelijk" dat mensen zich onder druk gezet voelden om positief verslag te doen.
Er zijn inmiddels maatregelen genomen om zoiets in de toekomst te voorkomen, aldus Blok. Hij beloofde de Kamer toekomstige missies na afloop door een onafhankelijke partij te laten evalueren.
Positief over inzet
De uitzending naar Kunduz kwam in de Tweede Kamer moeizaam tot stand. Om steun te krijgen werd een heel aantal voorwaarden aan de missie gesteld. Dat bemoeilijkte de missie en moet niet meer gebeuren, erkennen de partijen.
SP'er Sadet Karabulut had op meer zelfreflectie van de Kamer gehoopt, zei ze. "We steunen al negentien jaar een oorlog gebaseerd op leugens." Ze wil een parlementair onderzoek naar de misleiding van de Kamer, maar kreeg geen steun.
Het kabinet en een meerderheid van de Kamer oordelen positief over de inzet in Kunduz. "Er is een topprestatie in Kunduz neergezet", meent Martijn van Helvert (CDA). Ook Bram van Ojik van GroenLinks - de partij die ernstig verdeeld was over de missie - zei ook nog steeds achter de inzet te staan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."
9 uur geleden