Geen extra onderzoek meer naar afluisteren Martien R.
DEN BOSCH (ANP) - Er komt geen extra onderzoek meer naar het afluisteren van Martien R. uit Oss. De rechtbank in Den Bosch heeft donderdag besloten de politiemensen die zich hebben beziggehouden met het uitwerken van de afgeluisterde gesprekken niet meer te horen. Volgens de rechtbank zijn ze "voldoende" ondervraagd.
Martien R. wordt ervan verdacht dat hij samen met een groot aantal familieleden een criminele organisatie vormde die zich bezighield met de handel in drugs en wapens. In totaal zijn er in de zaak vijftien verdachten, onder wie drie broers, de zoon, een neef en een schoonzus van Martien.
De politie luisterde van maart 2018 tot en met oktober 2019 mee met de familie. In een schuur van Martien R., die werd gebruikt als zijn kantoor, werd afluisterapparatuur geplaatst. 860 gesprekken uit die periode zijn woordelijk uitgewerkt. De gesprekken vormen de basis onder het bewijsmateriaal.
Betrokken politiemensen
Maandag en dinsdag had de verdediging tijdens de eerste twee dagen van het omvangrijke proces gevraagd de betrokken politiemensen opnieuw te horen. Advocaten van de verdachten bepleitten dat er veel fouten zijn gemaakt bij het schriftelijk uitwerken van de gesprekken. Daarnaast denken ze dat op basis van de afgeluisterde gesprekken veel eerder had moeten worden ingegrepen door de politie. Door criminele activiteiten door te laten gaan, heeft de politie de zaak groter laten worden dan nodig en dat is volgens de verdediging in strijd met het zogenoemde doorlaatverbod.
Nu de rechtbank de verzoeken heeft afgewezen, staat niets meer in de weg om vrijdag aan de behandeling van de feiten in het grote strafproces te beginnen. Vrijdag spreekt de rechtbank eerst met Martien R. over een partij van 1561 kilo cocaïne. De Belgische douane onderschepte de drugs op 8 augustus 2018, verstopt in holle boomstammen.
In totaal zijn in het proces dat afgelopen maandag startte 25 zittingsdagen gepland. De strafeisen klinken op 2 juli, de uitspraak is 6 september gepland.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Onderzoek van TNO naar de bouwkundige staat van het appartementencomplex aan de Tarwekamp in Den Haag heeft geen fouten in de constructie aan het licht gebracht. Onderzoekers hebben wel kunnen reconstrueren waar de explosie precies heeft plaatsgevonden en hoe het gebouw is ingestort. Dat zei het Openbaar Ministerie donderdag tijdens de vijfde inleidende zitting tegen de vier verdachten in de zaak.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar hebben opnieuw meer bedrijven en organisaties afspraken gemaakt met werknemers over de uitruil van feestdagen, laat werkgeversvereniging AWVN weten. Volgende week begint de ramadan, de islamitische vastenmaand met aan het eind Eid al-Fitr. Dit is geen officiële feestdag in Nederland, maar het aantal bedrijven waar bijvoorbeeld een christelijke feestdag kan worden ingeruild, ligt volgens de AWVN momenteel naar schatting rond de honderd van de ongeveer zevenhonderd cao's.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer zestig Nederlandse politiemensen ondersteunen hun Duitse collega's in München bij de veiligheidstop die daar dit weekend gehouden wordt. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie. De Nederlandse agenten krijgen vooral een ondersteunende rol bij het handhaven van de openbare orde.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie gaat extra radars op de Noordzee plaatsen om verdachte schepen en drones in de gaten te houden, meldt staatssecretaris Gijs Tuinman. Russische schepen proberen al langer de onderzeese infrastructuur zoals datakabels en pijpleidingen in de Noordzee in beeld te krijgen. Russen worden al verdacht van het saboteren van kabels in de Oostzee.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De reclassering pauzeert het gebruik van een algoritme bij het inschatten van de recidivekans van verdachten of veroordeelden. Aanleiding is kritiek van de Inspectie Justitie en Veiligheid op dit systeem, dat OxRec heet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) verwacht de uitkomsten van het onderzoek naar asbest in speelzand binnen enkele weken. Dat laat een woordvoerder weten naar aanleiding van een rondgang van het AD langs asbestlabs. Deze laboratoria hebben in diverse monsters van verschillende soorten speelzand asbest gevonden, schrijft de krant.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid berispt de drie Nederlandse reclasseringsorganisaties. Die zouden gebruikmaken van een algoritme dat vaak een te lage inschatting maakt van de kans dat verdachten en veroordeelden opnieuw de fout ingaan. Bovendien bestaat het risico dat dit door een computer uitgevoerde stappenplan discrimineert. Reclasseringsmedewerkers gebruiken dit digitale hulpmiddel als zij in een strafproces advies geven aan rechters en het Openbaar Ministerie.
1 uur geleden