Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen excuses, wel weer spijtbetuiging van koning Filip in Congo

Geen excuses, wel weer spijtbetuiging van koning Filip in Congo

KINSHASA (ANP) - De Belgische koning Filip heeft op staatsbezoek in Congo geen excuses gemaakt voor het brute Belgische koloniaal bewind. Wel betuigde hij opnieuw zijn "diepste spijt" en erkende hij dat het Belgische bestuur was gebaseerd op "uitbuiting en overheersing" en op "discriminatie en racisme".

Naar het eerste bezoek van Filip en zijn vrouw Mathilde aan de voormalige kolonie was met spanning uitgekeken. De koning sprak eerder in een brief aan de Congolese president zijn spijt uit over de wandaden die de Belgen in de koloniale periode in het Centraal-Afrikaanse land begingen. Misschien zou hij daar, nu België zijn verleden 62 jaar na de Congolese onafhankelijkheid meer en meer onder ogen ziet, verontschuldigingen aan toevoegen, dachten sommigen. Maar zo ver ging Filip woensdag in een toespraak in de hoofdstad Kinshasa niet.

De koning blikte niet alleen terug, hij wilde ook vooruitkijken. Hij beloofde investeringen en zelfs voorzichtige militaire samenwerking. Die kan Congo, dat een schier uitzichtloze strijd uitvecht met rebellen in het oosten van het land, goed gebruiken.

Meer uit Buitenland

Traangas en vuurwerk bij boerenprotest bij Europees Parlement

STRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.

20 minuten geleden
Macron roept investeerders naar Europa, dat beschermt tegen tiran

DAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de ondernemers en investeerders op het World Economic Forum voor.

55 minuten geleden
Spaanse minister gaat niet uit van sabotage als oorzaak treinramp

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."

56 minuten geleden
Europarlement: Groenland is niet te koop, Trump moet gestopt

STRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.

59 minuten geleden
SDF: teruggetrokken uit kamp Al-Hol, waar ook IS'ers zitten

AL-HOL (ANP/RTR/DPA/AFP) - De door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) hebben zich naar eigen zeggen teruggetrokken uit het vluchtelingenkamp Al-Hol. In dat kamp zitten duizenden mensen vast die lid waren van terreurbeweging Islamitische Staat, of familie zijn van voormalige jihadisten. De Syrische krijgsmacht zegt de controle over het kamp over te nemen.

1 uur geleden
Mike Johnson spreekt Brits parlement toe over samenwerking met VS

LONDEN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Mike Johnson, heeft het Britse parlement toegesproken. Zijn bezoek is naar aanleiding van de 250e verjaardag van de Amerikaanse onafhankelijkheid. "We zijn er altijd in geslaagd om onze meningsverschillen als vrienden rustig op te lossen", zei Johnson. "Dat zullen we blijven doen."

2 uur geleden
Zelensky uitgenodigd voor Trumps vredesraad

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is uitgenodigd om deel te nemen aan de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump, zegt hij tegen journalisten. Diplomaten zijn volgens Zelensky bezig met de uitnodiging, maar hij stelt ook dat het moeilijk voor te stellen is hoe hij samen met Rusland in deze of een andere raad kan zitten.

2 uur geleden