Geen EU-subsidie Nederlandse clouddiensten door 'krapte' regering
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse cloudontwikkelaars krijgen geen Europese subsidie, omdat de Nederlandse regering niet het geld heeft om bij te dragen aan het fonds. Minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat Nederlandse bedrijven en kennisinstellingen om die reden ook niet mogen deelnemen aan zulke Europese investeringsprogramma's.
In de brief staat dat "door budgettaire krapte" bij de voorjaarsnota is gebleken dat het "niet mogelijk is om voor dergelijke investeringsalternatieven financiering te vinden". De middelen uit dat potje zijn "de voornaamste mogelijkheid voor aanvullende nationale middelen om te investeren in Europese cloudalternatieven". Maar die loopt Nederland dus mis.
Vanuit de Tweede Kamer klinkt geregeld dat de overheid minder afhankelijk moet worden van Amerikaanse techbedrijven. Nu maakt de overheid gebruik van de cloud van Microsoft.
Voorstander
PVV-minister Beljaarts en PVV-staatssecretaris voor Digitalisering Zsolt Szabó zijn allebei voorstander van Nederlandse en Europese alternatieven. Maar Beljaarts schrijft dat die nog niet dezelfde diensten aanbieden als de grote Amerikaanse bedrijven en dat overstappen daarom nog geen optie is.
Amerikaanse clouddiensten van grote techbedrijven zijn momenteel beter dan Europese alternatieven, maar vanuit onder meer de Tweede Kamer worden steeds vaker veiligheidsvragen gesteld. Zo heeft Microsoft recent het e-mailadres van de hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof afgesloten op verzoek van de Amerikaanse overheid. Microsoft zei eerder dat niet te kunnen.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf krijgen een oorlogstoeslag. Dat melden de vakbond Nautilus en de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) na overleg. De Perzische Golf is aangemerkt als oorlogsgebied en bemanningsleden krijgen daarom een dubbele gage. De gevarentoeslag geldt ook voor zeevarenden die varen door de Straat van Hormuz en de Golf van Oman.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het AI-cloudbedrijf Nebius heeft een overeenkomst met Meta ondertekend ter waarde van zo'n 27 miljard dollar (ongeveer 23,5 miljard euro). Het bedrijf zegt infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) te gaan leveren aan de eigenaar van Facebook en Instagram.
34 minuten geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Verzekeraars roept ondernemers op snel contact op te nemen met hun verzekeringsmaatschappij of premiepensioeninstelling om de pensioenregeling aan te passen aan het nieuwe stelsel. Als werkgevers dit niet voor 2028 hebben gedaan, ziet de Belastingdienst het opgebouwde pensioenvermogen als loon en moet over het hele pensioenvermogen belasting worden betaald. Dat bevestigt een woordvoerder van de branchevereniging na berichtgeving door het AD.
3 uur geleden