Geen EU-geld voor prikkeldraad tegen migranten in grenslanden EU
BRUSSEL (ANP) - Er wordt geen EU-geld uitgegeven aan prikkeldraad of de bouw van muren aan de buitengrenzen van de Europese Unie, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de top in Brussel. Tien landen hebben Brussel om "adequate financiële steun" gevraagd om te helpen illegale migranten tegen te houden bij hun grenzen.
Drie van die landen grenzen aan Belarus: Polen, Litouwen en Letland. Ze worden overspoeld met asielzoekers die door het Belarussische regime de EU in worden geholpen. Dat doet het uit wraak voor Europese strafmaatregelen.
De EU-leiders hebben nog eens uitgesproken dat dat "uiteraard onacceptabel is", zegt demissionair premier Mark Rutte. Maar de EU moet deze migranten, ook al worden ze "als politiek instrument gebruikt" vervolgens wel fatsoenlijk behandelen. Hij maakt zich zorgen over het 'terugduwen' van migranten door Polen en andere landen aan de buitengrens van de EU en heeft hun voorgehouden dat ze zich aan de mensenrechten en andere regels moeten houden.
Migratiedruk
Polen houdt pottenkijkers weg van de grens, waardoor ook de grenswacht en andere deskundigen van de EU enkel mondjesmaat vernemen over mogelijk wangedrag van de Poolse autoriteiten. Daar heeft Rutte de Polen niet op aangesproken. De commissie is volgens hem mans genoeg om zelf op haar strepen te staan.
Niet alleen de buurlanden van Belarus maar ook EU-landen als Spanje, Italië en Griekenland willen meer geld voor hun grensbeheer uit Brussel. Voor deze zeven landen ligt de zaak anders. Het aantal asielzoekers dat vooral via de Middellandse Zee de EU probeert te bereiken, neemt weer toe. Er "dreigt een grote migratiedruk te ontstaan", constateert Rutte. De commissie moet erover nadenken hoe deze landen geholpen kunnen worden, hebben de leiders uitgesproken.
De EU-leiders worstelen al jaren met het asielbeleid. Het vraagstuk kostte ook deze top vele uren, zonder noemenswaardige vooruitgang. Rutte hoopt dat volgend jaar, als Frankrijk een halfjaar voorzitter is van de EU, er eindelijk schot in de slepende kwestie komt. "Dit is voor de Fransen essentieel en we hebben met hen veel overeenstemming." Ook voorzitter Charles Michel van de raad van EU-leiders bespeurt enige toenadering en een ogenblik dat kansen biedt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.
48 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
4 uur geleden