'Geen enkel signaal dat Britse brexitwet van tafel gaat'
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft "geen enkel signaal" dat de Britten hun omstreden brexitwet van tafel halen. De EU zal "niet terughoudend" zijn met juridische stappen tegen de Britse regering als de onderdelen van de Britse brexitwet die ingaan tegen het met de Europese Unie gesloten scheidingsverdrag niet worden geschrapt, zei vicevoorzitter Maroš Šefčovič na afloop van het overleg met de Britse brexitminister Michael Gove in Brussel.
De EU eiste eerder deze maand dat Londen zijn interne marktwetgeving nog deze maand intrekt. Maar Šefčovič bleef vaag over welke strafmaatregelen de commissie overweegt als dat niet voor 1 oktober gebeurt. Hij herinnerde eraan dat het scheidingsakkoord is afgesloten en ondertekend. De Slowaak en Gove zien samen toe op de uitvoering van het terugtrekkingsverdrag.
Het Britse wetsvoorstel ondergraaft volgens de commissie de afspraken over Noord-Ierland. Om te voorkomen dat er weer een harde grens tussen de republiek Ierland en het Britse Noord-Ierland verrijst zodra de EU en het Verenigd Koninkrijk volgend jaar definitief uit elkaar zijn, is afgesproken dat de EU-regels blijven gelden voor Noord-Ierland. In de clausules van de Britse interne marktwetgeving wordt volgens Brussel getornd aan afspraken daarover.
Als Brussel en Londen er niet in slagen een handelsakkoord te sluiten, dreigt niet alleen vanaf 1 januari een chaotisch economisch verkeer tussen de EU en het VK, maar ook tussen Noord-Ierland en de rest van het VK. Volgens Gove bieden de clausules in de brexitwet daar een "veiligheidsnet" voor. Hij zei dat Londen het volledige scheidingsverdrag zal implementeren maar dat de omstreden clausules in de brexitwet blijven staan.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó werkte samen met Rusland om oligarchen van Europese sanctielijsten te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Letse onderzoeksplatform The Insider en onder meer het Poolse Frontstory. Ook zou het gaan om bedrijven en banken.
11 minuten geledenNAIROBI (ANP) - De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zetten seksueel geweld in als wapen in Darfur. Dat meldt de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG) in een rapport over de situatie in de Soedanese regio.
34 minuten geledenTEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.
5 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
14 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
16 uur geleden