Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen coronasteun voor Sint-Maarten vanwege racismeklacht bij VN

Geen coronasteun voor Sint-Maarten vanwege racismeklacht bij VN

DEN HAAG (ANP) - Sint-Maarten krijgt voorlopig geen financiële coronasteun van Nederland, omdat het bij de Verenigde Naties heeft geklaagd over vermeend racisme door de Nederlandse overheid. De voorwaarden waaraan Sint-Maarten moet voldoen in ruil voor steun laten koloniale overheersing terugkeren, aldus de klacht. Het gaat om een bedrag van ruim 18 miljoen euro dat Sint-Maarten nu moet missen. Het eiland ligt al lang met Nederland overhoop over coronasteun, en de hervormingen die daarmee samenhangen.

Onder meer het oprichten van een organisatie die de bezuinigingen en hervormingen moet doorvoeren, het COHO, schopt Sint-Maarten tegen het zere been. Door de oprichting van dat Caribisch Orgaan voor Hervorming en Ontwikkeling zou het eiland te veel autonomie moeten inleveren. Sinds 2010 is Sint-Maarten een autonoom land binnen het koninkrijk. Het COHO moet ook gaan over de steunpakketten voor Aruba en Curaçao.

Ook de Raad van State (RvS) oordeelde kritisch over het COHO, omdat de bevoegdheden van het orgaan te ver gaan. Hervormingen in ruil voor steun vindt de RvS logisch, maar het is vooraf nog te onduidelijk welke autonomie de eilanden moeten inleveren en aan welke voorwaarden ze moeten voldoen. Het ging om een nog vertrouwelijk advies, dat staatssecretaris Raymond Knops deze week met tegenzin openbaar maakte omdat het gelekt was naar verschillende Caribische media.

Knops nam "met grote verbazing" kennis van de klacht van Sint-Maarten, schrijft hij vrijdag, omdat het land eerder juist akkoord ging met de oprichting van het COHO en de voorgestelde hervormingen. Zolang Sint-Maarten hier niet duidelijk over is, wordt er niet betaald, aldus Knops. Eerder noemde hij de beschuldigingen van racisme "onzin. Er is geen sprake van een racistisch motief. We tasten de autonomie van Sint-Maarten niet aan." Hij vindt de beschuldigingen "heel pijnlijk".

Aruba krijgt wel de ruim 100 miljoen euro aan steun, aldus Knops vrijdag. Curaçao heeft voorlopig geen financiële steun nodig. Nederland blijft humanitaire hulp zoals met voedsel verlenen aan de landen, als dat nodig is. In ruil daarvoor hoeven de landen niet te hervormen.

Meer uit Binnenland

Leerlingen verschijnen weer bij scholen in Heemskerk en Beverwijk

BEVERWIJK/HEEMSKERK (ANP) - In Beverwijk en Heemskerk gaan maandagochtend de scholen weer open na de onrust van vorige week. Bij het Castor College in Beverwijk, waar ook Fourteens zit, kwamen tegen 08.30 uur de eerste leerlingen aan. Ook bij het SKILLS vmbo en Dalí College in Heemskerk komen de eerste leerlingen aan, ziet een verslaggever van het ANP.

2 uur geleden
Verdachte opgepakt voor mishandeling bij conflict jeugdgroepen

BEVERWIJK/HEEMSKERK/HAARLEM (ANP) - Een verdachte is opgepakt voor betrokkenheid bij een ernstige mishandeling en beroving tijdens het conflict tussen jeugdgroepen in Heemskerk, Beverwijk en Haarlem. De politie meldt maandagochtend dat zondagavond opnieuw iemand is aangehouden. Eerder werd al een 20-jarige man aangehouden voor opruiing en twee jongeren voor wapenbezit.

3 uur geleden
Politie ziet meer meldingen en aangiftes van seksuele misdrijven

DEN HAAG (ANP) - De politie kreeg in de eerste zes maanden van dit jaar meer meldingen van seksuele misdrijven dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal meldingen van zedenmisdrijven steeg met 17 procent naar bijna 8000. Uit de meest recente door het ANP opgevraagde cijfers bij de politie blijkt dat het aantal aangiftes dat uit zulke meldingen voortvloeit, met 22 procent is toegenomen: van januari tot juli waren dat er ruim 2000, tegen 1675 in die periode vorig jaar.

5 uur geleden
Vijf schoolkinderen lichtgewond door aanvaring bij Harlingen

HARLINGEN (ANP) - Vijf kinderen zijn zondagavond lichtgewond geraakt bij een aanvaring tussen een zeilcharter en een vrachtschip bij de stroomgeleidingsdam de Pollendam voor de kust van Harlingen. Dat meldt een woordvoerder van de reddingsdienst KNRM.

10 uur geleden
Poppodium 013 annuleert optreden Bob Vylan om uitingen Paradiso

TILBURG (ANP) - Poppodium 013 in Tilburg heeft het optreden dat de Britse rap-punkgroep Bob Vylan daar dinsdag zou geven, geannuleerd. De popzaal doet dat na uitspraken die de groep zaterdag tijdens een show in Paradiso in Amsterdam deed. Volgens onder meer De Telegraaf riep de band onder meer "Fuck de fascisten, fuck de zionisten. Ga ze vinden op straat."

17 uur geleden
Vakgenoten herdenken overleden Gerard Cox

DEN HAAG (ANP) - Vakgenoten van Gerard Cox staan op sociale media stil bij het overlijden van de zanger, acteur en cabaretier. Cox overleed zaterdag op 85-jarige leeftijd aan de gevolgen van slokdarmkanker.

20 uur geleden
KRO-NCRV: we herinneren Cox om vakmanschap, humor en warmte

HILVERSUM (ANP) - Bij omroep KRO-NCRV zal Gerard Cox herinnerd worden om zijn "vakmanschap, humor en warmte". Dat laat een woordvoerder van de omroep weten naar aanleiding van het overlijden van de acteur. Cox speelde tussen 1994 en 2009 zestien seizoenen de hoofdrol in de comedyserie Toen was geluk heel gewoon. De serie werd uitgezonden bij de KRO.

20 uur geleden