Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen coronasteun voor Sint-Maarten vanwege racismeklacht bij VN

Geen coronasteun voor Sint-Maarten vanwege racismeklacht bij VN

DEN HAAG (ANP) - Sint-Maarten krijgt voorlopig geen financiële coronasteun van Nederland, omdat het bij de Verenigde Naties heeft geklaagd over vermeend racisme door de Nederlandse overheid. De voorwaarden waaraan Sint-Maarten moet voldoen in ruil voor steun laten koloniale overheersing terugkeren, aldus de klacht. Het gaat om een bedrag van ruim 18 miljoen euro dat Sint-Maarten nu moet missen. Het eiland ligt al lang met Nederland overhoop over coronasteun, en de hervormingen die daarmee samenhangen.

Onder meer het oprichten van een organisatie die de bezuinigingen en hervormingen moet doorvoeren, het COHO, schopt Sint-Maarten tegen het zere been. Door de oprichting van dat Caribisch Orgaan voor Hervorming en Ontwikkeling zou het eiland te veel autonomie moeten inleveren. Sinds 2010 is Sint-Maarten een autonoom land binnen het koninkrijk. Het COHO moet ook gaan over de steunpakketten voor Aruba en Curaçao.

Ook de Raad van State (RvS) oordeelde kritisch over het COHO, omdat de bevoegdheden van het orgaan te ver gaan. Hervormingen in ruil voor steun vindt de RvS logisch, maar het is vooraf nog te onduidelijk welke autonomie de eilanden moeten inleveren en aan welke voorwaarden ze moeten voldoen. Het ging om een nog vertrouwelijk advies, dat staatssecretaris Raymond Knops deze week met tegenzin openbaar maakte omdat het gelekt was naar verschillende Caribische media.

Knops nam "met grote verbazing" kennis van de klacht van Sint-Maarten, schrijft hij vrijdag, omdat het land eerder juist akkoord ging met de oprichting van het COHO en de voorgestelde hervormingen. Zolang Sint-Maarten hier niet duidelijk over is, wordt er niet betaald, aldus Knops. Eerder noemde hij de beschuldigingen van racisme "onzin. Er is geen sprake van een racistisch motief. We tasten de autonomie van Sint-Maarten niet aan." Hij vindt de beschuldigingen "heel pijnlijk".

Aruba krijgt wel de ruim 100 miljoen euro aan steun, aldus Knops vrijdag. Curaçao heeft voorlopig geen financiële steun nodig. Nederland blijft humanitaire hulp zoals met voedsel verlenen aan de landen, als dat nodig is. In ruil daarvoor hoeven de landen niet te hervormen.

Meer uit Binnenland

Provocatie blijft uit tijdens eerste show Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.

5 uur geleden
Zoekactie naar vermiste man Veluwe stilgelegd om aanwezige wolven

EPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.

5 uur geleden
Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

9 uur geleden
Maandag opnieuw protest bij GelreDome tegen concert van Ye

ARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.

9 uur geleden
Demonstranten met complotteksten weggestuurd rond optreden Ye

ARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.

10 uur geleden
Storing verholpen, noodpaspoorten kunnen weer worden verstrekt

DEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.

10 uur geleden
Cruiseschip Hondius vertrokken uit Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.

11 uur geleden