Geen concrete signalen over misstanden porno, wel nader onderzoek
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse autoriteiten zien na een eerste inventarisatie "geen concrete signalen" over misstanden bij de productie van porno in ons land. Minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz zei dat tijdens een debat in de Tweede Kamer. Ze zegt wel de zorgen van Kamerleden hierover te delen. Daarom komt er een nadere verkenning, waarbij ook het ministerie van Sociale Zaken wordt betrokken, aldus de minister.
De eerste inventarisatie is bij politie en justitie gedaan, naar aanleiding van een grootschalig onderzoek in Frankrijk. Daarin kwam naar voren dat misbruik, seks met minderjarigen, verkrachting en andere vormen van geweld wijdverbreid zijn in de Franse porno-industrie. CDA en SGP vrezen dat de situatie in Nederland net zo erbarmelijk is. Ze pleiten naar aanleiding hiervan voor strengere controles en een hardere aanpak van daders.
Yeşilgöz zegt dat in de nadere verkenning ook zeker contact wordt opgenomen met de Fransen. Ze verwacht de Kamer begin volgend jaar te informeren over alle uitkomsten.
Totaalverbod
De SGP zou het liefst een totaalverbod willen op de porno-industrie. Andere partijen van links tot rechts willen dat misstanden worden aangepakt. Kamerlid Mirjam Bikker van de ChristenUnie zou daarnaast graag zien dat de minister kijkt naar het verhogen van de minimumleeftijd van mensen die in pornofilms meedoen. Die ligt nu op achttien jaar. Ook maakt ze zich zorgen over de impact van gewelddadige porno op jongeren die dat zien. Anne Kuik van het CDA deelt die zorg. Zij benadrukt dat voorkomen moet worden dat "geweld wordt genormaliseerd".
De minister is het met de Kamerleden eens dat beter moet worden voorkomen dat minderjarigen in aanraking komen met "schadelijke content". Het is nu heel makkelijk voor kinderen om daar toch bij te komen, omdat online amper controle op leeftijd is.
Kamerlid Hanneke van der Werf (D66) deelt de verontwaardiging over misstanden in de porno, maar ze waarschuwt dat door de nadruk hierop de indruk zou kunnen ontstaan dat seksueel misbruik een soort "exotische dreiging" zou zijn. Terwijl de meeste daders juist heel dicht bij de slachtoffers staan, aldus Van der Werf. Vaak gaat het om familieleden. "Juist over dat taboe moeten we meer spreken." Met name onder jongeren die slachtoffer worden van misbruik ziet het D66-Kamerlid dat zij het vaak moeilijk vinden om erover te praten. Ze zou graag zien dat de drempel daarvoor omlaag gaat. Als voorbeeld wees ze op speciale centra voor slachtoffers van seksueel geweld in Vlaanderen. De slachtoffers kunnen daar bovendien met voorrang psychische hulp krijgen.
Meer uit Binnenland
OTTERLO (ANP) - In het Gelderse Otterlo heeft op dinsdag een grote natuurbrand gewoed, meldt de gemeente. Die brand was op de heide bij de Planken Wambuisweg tussen Ede en Otterlo. Een woordvoerder van de veiligheidsregio zegt rond 17.00 uur dat de brand uit is.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimvee van hobbyhouders en commerciële bedrijven mag weer naar buiten, behalve in de Gelderse Vallei. Dat heeft staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) bekendgemaakt. In de Gelderse Vallei zijn veel pluimveebedrijven gevestigd. Het risico op verspreiding van vogelgriep is daar hoger dan in de rest van Nederland. Daarom blijft daar de ophok- en afschermplicht wel gelden.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft dinsdag lagere celstraffen opgelegd dan geëist aan Peter S. (63) en Nancy D. (57) voor seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. S. kreeg acht jaar cel en tbs met dwangverpleging, D. kreeg een gevangenisstraf van veertien jaar en een toezichtsmaatregel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een ernstige psychische aandoening krijgen in veel gevallen niet de zorg en ondersteuning die ze nodig hebben, terwijl het huidige systeem wel ruimte biedt om die hulp te verbeteren. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een onderzoek naar onder meer vernieuwende initiatieven in de sector. In de praktijk lopen initiatiefnemers volgens de raad nog vaak tegen obstakels aan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Amsterdam betoogd dat de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh in Nederland moet worden omgezet naar een levenslange gevangenisstraf. Singh kreeg in 1986 in Californië, waar hij destijds woonde, een straf van 56 jaar tot levenslang, voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het Rode Kruis is opgelucht dat mensen zonder geldige verblijfspapieren niet strafbaar worden", reageert een woordvoerder op de stemming hierover in de Eerste Kamer. Een meerderheid van de senatoren stemde tegen de asielnoodmaatregelenwet, wat volgens de hulporganisatie "een flinke zorg minder" zal zijn voor deze groep vluchtelingen. "Hun veiligheid zou met de strafbaarstelling in het geding komen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een "lichtpuntje", zo noemt VluchtelingenWerk Nederland het dat de Eerste Kamer strafbaarstelling van mensen zonder geldige verblijfspapieren heeft verworpen. Dit voorkomt volgens de organisatie "directe schade voor deze mensen en voor iedereen die hen ondersteunt", staat in een reactie op de stemming over de asielnoodmaatregelenwet.
3 uur geleden