Geen concrete signalen over misstanden porno, wel nader onderzoek
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse autoriteiten zien na een eerste inventarisatie "geen concrete signalen" over misstanden bij de productie van porno in ons land. Minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz zei dat tijdens een debat in de Tweede Kamer. Ze zegt wel de zorgen van Kamerleden hierover te delen. Daarom komt er een nadere verkenning, waarbij ook het ministerie van Sociale Zaken wordt betrokken, aldus de minister.
De eerste inventarisatie is bij politie en justitie gedaan, naar aanleiding van een grootschalig onderzoek in Frankrijk. Daarin kwam naar voren dat misbruik, seks met minderjarigen, verkrachting en andere vormen van geweld wijdverbreid zijn in de Franse porno-industrie. CDA en SGP vrezen dat de situatie in Nederland net zo erbarmelijk is. Ze pleiten naar aanleiding hiervan voor strengere controles en een hardere aanpak van daders.
Yeşilgöz zegt dat in de nadere verkenning ook zeker contact wordt opgenomen met de Fransen. Ze verwacht de Kamer begin volgend jaar te informeren over alle uitkomsten.
Totaalverbod
De SGP zou het liefst een totaalverbod willen op de porno-industrie. Andere partijen van links tot rechts willen dat misstanden worden aangepakt. Kamerlid Mirjam Bikker van de ChristenUnie zou daarnaast graag zien dat de minister kijkt naar het verhogen van de minimumleeftijd van mensen die in pornofilms meedoen. Die ligt nu op achttien jaar. Ook maakt ze zich zorgen over de impact van gewelddadige porno op jongeren die dat zien. Anne Kuik van het CDA deelt die zorg. Zij benadrukt dat voorkomen moet worden dat "geweld wordt genormaliseerd".
De minister is het met de Kamerleden eens dat beter moet worden voorkomen dat minderjarigen in aanraking komen met "schadelijke content". Het is nu heel makkelijk voor kinderen om daar toch bij te komen, omdat online amper controle op leeftijd is.
Kamerlid Hanneke van der Werf (D66) deelt de verontwaardiging over misstanden in de porno, maar ze waarschuwt dat door de nadruk hierop de indruk zou kunnen ontstaan dat seksueel misbruik een soort "exotische dreiging" zou zijn. Terwijl de meeste daders juist heel dicht bij de slachtoffers staan, aldus Van der Werf. Vaak gaat het om familieleden. "Juist over dat taboe moeten we meer spreken." Met name onder jongeren die slachtoffer worden van misbruik ziet het D66-Kamerlid dat zij het vaak moeilijk vinden om erover te praten. Ze zou graag zien dat de drempel daarvoor omlaag gaat. Als voorbeeld wees ze op speciale centra voor slachtoffers van seksueel geweld in Vlaanderen. De slachtoffers kunnen daar bovendien met voorrang psychische hulp krijgen.
Meer uit Binnenland
ALMELO (ANP) - "Ik had nooit naar Vroomshoop moeten gaan. Of ik had weg moeten lopen. Ik heb iets heel ernstig fout gedaan, daar ben ik van overtuigd." Dit zei de 66-jarige Ype van der M. uit Ridderkerk donderdag in de rechtbank in Almelo, waar hij terechtstaat voor het opzettelijk veroorzaken van een explosie en een fatale brand in een woning in het Overijsselse Vroomshoop. Daarbij kwamen de twee bewoners en drie honden om het leven.
12 minuten geledenHAWIJA (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) heeft in Hawija persoonlijk excuses aangeboden voor het bombardement op de Iraakse stad in juni 2015. Dat heeft het ministerie van Defensie donderdag laten weten. Bij de luchtaanval op een bommenfabriek van terreurgroep Islamitische Staat kwamen destijds tientallen mensen om het leven.
1 uur geledenDEN HELDER (ANP) - De NAVO zou komende tijd een vlootverband naar Groenland kunnen sturen, zegt de commandant van het NAVO-eskader dat afgelopen jaar de noordelijke wateren bewaakte. En Nederland zou "als er een vraag komt" daaraan kunnen bijdragen, verzekert commandeur Arjen Warnaar. Ook al moet de marine ook wel even op adem komen, na een jaar lang aan de leiding van de noordelijke NAVO-missie.
1 uur geledenATHENE (ANP) - Hulporganisaties zijn kritisch op het plan van demissionair asielminister David van Weel (VVD) om asielzoekers terug te sturen naar Griekenland, als dat hun oorspronkelijke land van aankomst was. Dat mocht jarenlang niet van rechters wegens erbarmelijke omstandigheden in opvangkampen. Die zijn volgens Van Weel verbeterd. Hulporganisaties Artsen zonder Grenzen en Stichting Bootvluchteling, maar ook de ombudsman van Griekenland trekken dat in twijfel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitbreiden van het gebruik van de enkelband kan ervoor zorgen dat het cellentekort kleiner wordt, schrijft de Inspectie Justitie en Veiligheid in het rapport Vrijheid aan banden. Volgens de inspectie zijn de voorwaarden voor enkelbandgebruik helder genoeg en werkt het momenteel ook goed.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het seksueel misbruik van jonge meisjes door Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft diep ingegrepen in het leven van de gezinnen van de slachtoffers. Donderdag hoort de rechtbank vijftien verklaringen van betrokken ouders en slachtoffers. "Je hebt ons kind iets onherstelbaars aangedaan", zei een moeder in de rechtszaal in haar verklaring tegen de verdachte. "Je hebt haar vrijheid en onschuld weggenomen."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De restauratie van het schilderij De Stier van Paulus Potter is na anderhalf jaar afgerond. Vanaf eind februari is het beroemde schilderij uit de zeventiende eeuw weer te zien in de 'Potterzaal' van museum Mauritshuis in Den Haag. "Het gehele werk is ontdaan van vergeelde vernislagen, de overschilderingen uit het verleden zijn verwijderd, beschadigingen hersteld en het schilderij 'straalt' weer", meldt het museum.
2 uur geleden